Slovensko – polská expedice v Himálaji a Karakoramu

Slovensko – polská expedice v Himálaji a Karakoramu

Expedice Himalayan Trilogy Reactivation v základním složení Peter Hámor a Piotr Morawski nedávno přešla traverz Gasherbrumu I alpským stylem. Ale nejen to letos v Asii zvládli…

Do Nepálu s cílem „Annapurna“ odletěli už v polovině března, krom nich dvou ještě Piotr Pustelnik, polská horolezecká legenda, jemuž chybí již jen Annapurna, aby mohl vstoupit do klubu nejlepších, kteří vylezli na všech 14 osmitisícovek, a Darek Załuski, vynikající horský fotograf a kameraman.

V rámci aklimatizace se nejprve soustředili na Ama Dablam (6856 m), do BC pod něj se dostali 24. března a už 3. dubna stanuli po výstupu jihozápadním hřebenem Peter Hámor a Piotr Morawski na vrcholu. Piotr Pustelnik s Darkem Załuskim je napodobili o den později.

Annapurna

Poté sestoupil společně do BC a přesunuli se do Káthmándú, kde zařídili vše potřebné pro přesun pod hlavní cíl první části expedice, Annapurnu.

Ačkoli je Annapurna jednou z nejnižších osmitisícovek, je považovaná za jednu z nejnebezpečnější hor světa. Masív Annapurny je 55 km dlouhý a má šest základních vrcholů, z nichž nejvyšší je Annapurna I (8091 m), která je desátou nejvyšší horou světa. Annapurna je i přes svou náročnost první osmitisícovkou, kam lidé vylezli – povedlo se to 3. června 1950 Francouzům Luisovi Lachenalovi a Maurice Herzogovi.

Annapurna

16. dubna postavili BC pod severozápadní stěnou Annapurny. A další dva týdny postupovali ve stěně. Vrcholu byli nejblíže 30. dubna, kdy se kvůli velmi špatnému počasí otočili pouhých 150 metrů od vrcholu.

Další pokus už jim počasí nedovolilo a tak počátkem května expedici ukončili a Peter Hámor se Piotrem Morawskim po krátkém odpočinku přesunuli do Pákistánu, přesněji do BC pod G1 v 5100 metrech, kam se dostali 13. června.

Gasherbrumy

Jejich cílem byla velmi náročná „hřebenovka“ Gasherbrum I, Gasherbrum II, Gasherbrum III. S batohy s vybavením na 10 dní vyrazili 3 dny po příchodu do BC do španělské cesty na Gasherbrum I (8068 m). Ve stěně je na několik dní uvěznilo špatné počasí, několikrát přespávali výše než 7500 metrů, ale nakonec se počasí alespoň trochu umoudřilo a umožnilo jim vystoupit na vrchol G1 a sestoupit druhou stranou do Gasherbrum La mezi G1 a G2. Poté vzhledem ke tomu, že jim zatím výstup trval 8 dní a předpověď počasí slibovala jen zhoršení, sestoupili 27. června do základního tábora.

Gasherbrumy

Z BC se vydali opět k vrcholu, tentokrát na Gasherbrum II, a na vrchol úspěšně vystoupali 6. července, ale místo traverzu na Gasherbrum III sestoupil kvůli nepřízni počasí zpět pod kopec.

Další plány

V současnosti čekají na zlepšení počasí, třetím cílem expedice je Broadpeak. Ne však výstup normálkou, což oba Petrové zvládli již v rámci expedice v roce 2006, ale traverz všech tří vrcholů – Broad Peak North (7 550 m), Broad Peak Central Summit (8 016 m) a Broad Peak Main Summit (8 047 m).

Jak se jim bude při tomto dařit můžete sledovat z občasných aktualizací na velehory.cz nebo na stránkách Petera Hámora. Expedice by měla skončit začátkem srpna.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: