Skryje: s trilobitem ve znaku

Skryje: s trilobitem ve znaku

  Obec Skryje se v obecním znaku chlubí trilobitem. Není to náhoda, okolí je oblíbenou paleontologickou lokalitou. A celé Křivoklátsko je stále místem s velmi silnou atmosférou. Co vlastně táhlo královské hlavy pomazané i dnešní turisty do těchto míst?

Neviditelná hranice

„Přece nejsem slepý, tady to někde musí být,“ brumlám si potichu. Stojím před cedulí, která na fotografii skály ukazuje důležitý „historický“ mezník. Tedy důležitý pro geology, neboť jde o skalní výchoz na němž má být přesně vidět hranice mezi starohorami a prvohorami. Ať dělám co dělám – nevidím. A to bez ohledu na fakt, že informační cedule jasně říká:“na odkrytem geologickém profilu jasně vidíte hranici mezi dvěma geologickými érami…“ Sám před sebou se cítím poněkud méněcenně, ale není to ani poprvé, ani naposledy, takže jsem schopný se s vlastní neschopností smířit. Trilobita jsem taky nenašel, byť prý je jich v okolí plno, tak nezbylo vzít zavděk alespoň horkou ranní kávou ve skryjském obchodě. S geologií jsem moc nepochodil, naštěstí živá příroda je vstřícnější. Nabízí totiž 240 druhů cévnatých rostlin a místní lesy disponují více než 25 druhy dřevin.

Náš tip:

Navštivte nedaleký hrad Týřov a na čtení si sebou vezměte povídku Oty Pavla Fialový poustevník. Patří to k sobě.

Jezerní romantika

Už ve 12. století byla na místě dnešního hradu vystavěná lovecká chata, což ukazuje nejen na bohatost zvěře, ale i oblíbenost území. Skryjská jezírka jsou sice rozlohou nevelká, nicméně romantika sem láká široké spektrum návštěvníků, trampy počínaje (což dokládá malý přístřešek a tábořiště na břehu jednoho z jezírek) a rodiny s malými dětmi konče. Jezírka vodou sytí Zbirožský potok, který je pravostranným přítokem Berounky.

Křivoklátsko chráněné národem

Reálně hrozí, že se současná Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko stane národním parkem. To znamená omezení těžby dřeva i zákaz vstupu do některých míst plánovaného NP. To se samozřejmě nelíbilo místním lidem. Jejich obavy se pokusil nesmírně hloupě vyvrátit tehdejší náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Zákaz se prý „nebude se vztahovat na místní obyvatele a jejich příbuzné“. Kdo bude kontrolovat, zdali je návštěvník chycený v první zóně bratranec tety od strýce ze třetího kolena – to už není jasné. Šumavské problémy (ochranářské i politické) okupovaly mediální prostor a tak (ne)vyhlašování NP Křivoklátsko zmizelo z médií a tím vlastně i z povědomí lidí. To ale neznamená, že se na něm nepracuje Rada je jednoduchá – vyjeďte se ho propátrat dřív, než k vyhlášení a tedy změně pravidel dojde.

Tip na kešku

GCH5X4 Rock on the river – varujeme – není úplně jednoduché se od jezírek ke kešce vysápat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: