Skialpinista Mirek Duch: Když je ti zima, tak přidej!

Skialpinista Mirek Duch: Když je ti zima, tak přidej!

Většina z nás si pod pojmem skialpinismus představí sluníčko a pohodovou ledovcovou túru s výstupem na jeden z alpských vrcholů. Za toto snažení se pak skialpinista, na rozdíl od turisty či horolezce, odmění sjezdem. Ale málo kdo už ví, jak vypadá skialpinistický závod nebo zná nějakého závodního skialpinistu. Jedním z nich je Mirek Duch, který se vám pokusí přiblížit tento krásný, ale náročný sport.

Kdo je Mirek Duch?

Mezi skialpinisty, kteří neznají limity, nevyhledávají vyšlapané cesty a jdou si tou svou, patří i nový člen Hudy teamu, jeden z našich nejlepších závodníků a La Sportiva ambassador Mirek Duch (33). La Sportiva už několik dekád vyrábí kvalitní lezečky, trekovou obuv a boty pro horolezce. Nově však přináší kolekci oblečení a vybavení pro skialpinisty. Míra je tak osobou nejpovolanější pro intenzivní testování, a proto vznikla tato spolupráce. Povídali jsme si o zkušenostech a případných tipech na vybavení a trénink.

Co tě přivedlo ke skialpinismu a jaké byly tvoje začátky?

Sportoval jsem odmalička a jezdil s rodiči často do Krkonoš do Pece pod Sněžkou. O skialpinismu jsem se dozvěděl od spolužáka, který bydlel v Malé Úpě a vlastnil 190 centimetrů dlouhé lyže s prastarým vázáním. Začátky byly krušné, ale i přes odřeniny na nohou jsme hned v první sezoně s Pavlem Vondrou slavili úspěchy. Skialp mě bavil, výsledky také nějaké byly, a tak to šlo samo.

Co vlastně závodní skialpinismus znamená?

Ve zkratce – závod na vyznačené trati v horách. Obvykle jsou tratě dvě, kratší pro hobby závodníky a delší pro závoďáky. Během závodu skialpinisté udělají několik výstupů a sjezdů jak po sjezdovkách, tak ve volném terénu, někdy je trať zpestřena výstupem na mačkách. To ale není vše, závody mohou být typu start – cíl (jednotlivci, dvojice), vertikální (pouze výstup) a divácky velmi atraktivní sprinty (především ve světě). Je to někdy pěkná dřina, ale krásná.

Kde trénuješ, jak často a dodržuješ nějaká bezpečnostní pravidla?

Na skialpech trénuju nejčastěji na Černé hoře v Krkonoších. Mám to nejblíž a jsou tam jedny z nejdelších sjezdovek u nás s převýšením 600 metrů. Ostatní tréninky jsou běžecké nebo cyklistické ve východních Krkonoších nebo v okolí Jestřebích hor (Podkrkonoší). Několikrát v roce se snažím vyrazit do Alp. Snažím se trénovat 6x týdně. Pokud se vydávám do volného terénu, nikdy nezapomenu na lopatu, sondu, lavinový vyhledávač, mobilní telefon a kámoše. Před cestou do lavinově aktivních oblastí nebo do míst, které dobře neznám, se informuju o lavinové situaci a také o historii počasí v předchozích dnech.

Co vyžaduješ od vybavení?

Stejně jako u auta, aby mě nezradilo a fungovalo. Často jsem si vybavení upravoval, dnes je situace jiná, vybavení od renomovaných výrobců je opravdu perfektní. Na nohy jsem si vybral karbonové krásky Stratos Evo, které váží malinko přes 1 kg! Od každého výrobce oblečení jsem si našel nějaký dobrý kousek. Momentálně jsem všechno našel pěkně pohromadě u jedné značky. La Sportiva má promyšlený koncept od spodní vrstvy až po izolaci a ochranu před nejhoršími podmínkami.

A od lyží?

U skialpových lyží je to vždy kompromis váhy, torze, tvrdosti a univerzálnosti pro různé terény. Pokud jsou všechny parametry nej, pak je to ta správná lyže. A takovou je další karbonový zázrak: lyže RSR, které váží pouhých 1360 g.

A vázání?

Opět co nejlehčí. RSR vám na váze ukáže pouhých 145 g.

Jak na kopce?

Chceš-li být dobrý do kopce, musíš do kopce trénovat, ale všeho s mírou. Regenerace se nesmí podcenit. Na delší tréninky v kopcích v pomalejším tempu je dobré si vybírat technicky náročnější terén (kameny, schody, cestičky) na rychlé tréninky je dobré využít asfaltový povrch, ať to odsýpá. Běh se závažím v kopci příliš nepodporuju, ničí se klouby.

Tvoje úspěchy? Neboj se a pochlub se!

Mistr ČR ve skialpinismu v letech 2005, 2006, 2007.

Vítěz Českého poháru ve skialpinismu v letech 2005, 2006, 2008.

Středoevropský pohár ve skialpinismu 2. místo 2007 a 4 místo 2008.

5. místo skialpové reprezentace ČR na MS v letech 2004, 2008.

3. místo v celkovém hodnocení  Českého poháru ve skialpinismu 2012 atd.

Máš nějaké motto?

Jedno sportovní: „když je ti zima, tak přidej“.

V následujícím videu můžete vidět, jak vypadá skialpinistický závod

Více informací o produktech La Sportiva najdete na www.hudy.cz. Pro ty, kteří chtějí skialpové vybavení zdarma vyzkoušet pod vedením horských vůdců nebo se potkat s Mírou, doporučujeme zúčastnit se HUDY SNOW TOUR 2013. Rozhovor s Mirkem Duchem vyšel i v novém outdoorovém časopise Svět outdooru, který právě vyšel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: