Ski Amadé

Ski Amadé

Rakousko a lyžování jsou dva neoddělitelné pojmy. Lyžovat zde umí každý již od útlého dětství, čápům ze zavinovačky vykukují lyžičky a na téma lyžování si tu můžete popovídat prakticky s kýmkoliv. S trochou nadsázky lze říci, že na úspěších lyžařských hvězd spočívá rakouské národní sebevědomí. Pro české lyžaře je Rakousko nespornou alpskou jedničkou.

Toto tvrzení potvrzují v prvé řadě překrásné lyžařské terény a vše, co k tomu patří. Výhodná je navíc nevelká vzdálenost k našemu jižnímu sousedovi – např. jen pouhá hodina jízdy z Mozartova města Salcburku dělí lyžaře od hlavního hřebene Alp a od Ski amadé – jedné z nejmodernějších a nejrozsáhlejších lyžařských oblastí Alp. Českým lyžařům je navíc blízká také „národní povaha“ Rakušanů, podložená několika staletími společných dějin. Jejich srdečnost vytváří v lyžařských střediscích atmosféru pohody a radosti ze života. Tato atmosféra je jedinečná rakouská „specialita“. Všechny superlativy, týkající se lyžování v Alpách, objevíte v turistických oblastech Rakouska v nejdokonalejší podobě.

Příkladnou péči o sjezdové tratě, která v jiných alpských zemích nemá obdoby, ocení jak nároční lyžaři, kteří ve svých obloucích najdou díky fantastickému podkladu dlouho vytouženou dokonalost, tak i lyžaři nesmělí a děti, jimž v ideálních podmínkách stoupne lyžařské sebevědomí, podložené snáze osvojenými dovednostmi a citem pro sníh a skluz. Kde také jinde, než na vzorně upraveném svahu, by si člověk mohl lépe „vypilovat“ techniku?

Na denně upravovaných sjezdovkách se cítí dobře začátečníci i závodní lyžaři. Velkolepost rakouských lyžařských středisek spočívá v rozsahu lyžařské oblasti, tedy ve velkém výběru dokonale upravovaných sjezdových tratí všech stupňů náročnosti, které jsou vzájemně propojeny moderními lanovkami a vleky do t. zv. lyžařských houpaček, safari, cirkusů, kolotočů apod., což umožňuje lyžování vyšší, jinde nepoznané dimenze. A navíc: Díky vysoké přepravní kapacitě se nečekají fronty.

Ski amadé sdružuje původně samostatné lyžařské oblastí: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal. Jediný skipas tak otevírá každému lyžaři 860 km denně upravovaných sjezdovek a 270 lanovek a vleků.

Každý lyžař a snowboardista – od začátečníka až po závodníka – zde najde spousty sjezdovek různé náročnosti: 145 sjezdovek je „modrých“, tedy lehkých (280 km), 181 sjezdovek je „červených“, tedy středně náročných (483 km) a 30 sjezdovek je „černých“, náročných (97 km). Výuku dětí navíc usnadňují a zpestřují „kouzelné“ koberce, speciální výukové kolotoče a dětské vleky.

Salzburger Sportwelt

Salzburger Sportwelt se mezi lyžaři těší vysokému kreditu. Vznikl v roce 1988, kdy pod tehdejším názvem Salzburger Sportwelt Amadé došlo ke sloučení několika do té doby samostatných středisek. Od tohoto převratného roku měli lyžaři k dispozici hned 350 km sjezdovek na jeden skipas. Osobitý vztah k salcburskému rodákovi W. A. Mozartovi nelze přehlédnout – maskotem oblasti je usměvavý andílek připomínající malého Wolfganga, lanovky nesou názvy „Papageno“ či „Flying Mozart“.

Lyžařské houpačky Zauchensee-Flachauwinkl-Kleinarl a Flachau-Wagrain-Alpendorf nabízejí nejen 46 km dlouhé a velmi široké sjezdovky, ale i celo­denní lyžařské „výlety“, při kterých nemusíte opakovat jedinou jízdu na stejné trati. Každé z devíti středisek Amadé má svou osobitou tvář a slavného rodáka: sportovní Zauchensee – rodiště Michaela Walchhofera; romantický Kleinarl – bydliště lyžařské legendy, nejúspěšnější zimní sportovkyně na světě, Annemarie-Moser-Proll, která vyhrála celkem 62 závodů světového poháru a šestkrát držela nad hlavou kříšťálový glóbus za vítězství světového poháru FIS; moderní Flachau proslavené Hermannem Maierem a závo­dy Světového poháru.

Kleinarl se díky největšímu snowparku v Evropě, „Absolut-parku“ stal Mekkou pro snowboardisty.

Samozřejmě, že ve Sportweltu myslí na každém kroku i na rodiny s dětmi. Např. ve znovuzrozené lyžařské obci Eben se letos investovalo do nové sedačkové lanovky, ale také do nového „dětského světa“. Podtrženo sečteno – nelze než souhlasit s nejvyšším možným oceněním (5 hvězdiček), kterými Sportwelt ohodnitili experti z prestižního ADAC skiatlasu.

Schladming: Dachstein-Tauern-Region

Schladming byl živým městečkem již za středověku, kdy zde tisíce horníků dobývali ve zdejších horách stříbro, měď a zinek. Městská brána i zbytky opevnění tuto dobu připomínají. Dnes se v historickém městečku hemží turisté, kteří ve zdejších horách nehledají rudy, nýbrž jiný poklad: zrolbovaný sníh…

Velkorysé propojení 4 dominantních vrcholů s tratěmi světových pohárů Reiteralm – Hochwurzen – Planai – Hauser Kaibling nadchne všechny lyžaře a má co nabídnout i těm nejnáročnějším. S ultramoderními středisky Planai, Reiteralm a Haus kontrastuje stejně kvalitní, ale poklidnější Hochwurzen. Příznivci statistiky ocení možnost získání historie svého lyžařského dne – počet ujetých kilometrů, převýšení… Skipas platí též na dachsteinský ledovec (2700 m, vrchol 3004 m) s celoročním lyžováním a s velkolepou vyhlídkovou platformou „Dachstein Sky Walk“, která odvážně přesahuje přes skalní hranu a nabízí vzrušující pohled do údolí.

Další raritou je ledový palác, který návštěvníky zavede do nitra ledovce.

Tajným tipem pro odpůrce masového lyžování budiž lyžařské svahy na Rittisbergu, Fageralm, Galsterbergalm a Stoderzinken. Zpestřením je sáň­kování na 7 km dlouhé přírodní dráze z Hochwurzenu. Podél sjezdovek na lyžaře číhá 87 horských chat s neodolatelnými štýrskými specialitami.

Ti, kteří chtějí za lyžařským dnem udělat pořádnou tečku, se scházejí v největší chatě pro Après-Ski v Evropě, Hohenhaustenne veSchladmingu. Léčivý účinek zdejších termálních pramenů ocenili již Keltové, Římani, jakož i mnoho evropských o aijských panovníků. Dnes vedle termálů nabízí Gasteinské údolí špičkové lyžování v srdci Vysokých Taur. Představuje čtyři střediska, která se od sebe liší pojetím lyžování i atmosférou.

Na začátku údolí lyžaře vítá Dorfgastein, spojený lanovkami a sjezdovkami s příjemně nízkou návštěvností a pohodovou atmosférou. Lázeňský Badgastein s do­minantou Stubnerkogelu (2246 m) je přes údolí Angertal propojen s vrcholy Schlossalm a Hohe Scharte (2373 m) tyčícími se nad honosným Bad Hofgasteinem.

Lyža­řské terény této části Gasteinu jsou náročnější, nabízejí „francouzsky velehorské lyžování“ a po lyžování velkolepé termální lázně. Ryze sportovní lyžování nabízí Sportgasteinu, kolem jehož 6 km lanovky se táhne šest sjezdovek dlouhých 68 km s 10001500 m převýšení!

Ve střediscích Gasteinského údolí vás nikdy nezaskočí ospalá atmosféra. Tak např. 14. února2009 při Red Bull Playstreets spatří návštěvníci spektakulární freestylovou show přímo na střechách domů v Bad Gasteinu. Pozoruhodné kompoziční spojení termálů a lyžování slibuje Snow Jazz Festival, který se  konal 20.-29. března 2009.

Hochkönig

Kouzelná lyžařská oblast s kulisou majestátního masívu Hochkönigu je tajným tipem pro lyžaře – udiví vzácnou kombinací kvality, pohody a nízké návštěvnosti. Mühlbach am Hochkönig platí za jednu z kolébek lyžování: již na konci 19. století se zde krom lyžujících myslivců, lesníků, pošťáků a pašeráků objevili muži z měst, kteří měli lyže nikoliv pro usnadnění chůze za prací v horách, nýbrž pro zábavu, pro lyžování. A tak byl již 25. 12. 1902 poprvé lyžaři zdolán vrchol Hochkönigu (2941 m). Tento vrchol s chatou Matrashaus je dodnes oblíbeným cílem skiaplinistů. VMühlbachu založil roku 1923 známý lyžař Peter Radacher 1. lyžařskou školu v Salcbursku. Jeho svěřenec, Buwi-Sepp Bradl, jako prvnískokan na světě prolomil legendární hranici 100 metrů.

Proslulá se tato oblast stala díky své sněhové jistotě. Nejmladší ze salcburských lyžařských houpaček spojuje pět údolí s poetickými obcemi Mühlbach, Dienten, Maria Alm pomocí moderních lanovek a dlouhých sjezdovek, přičemž vzdušnou čarou se jedná o vzdálenost 30 km!Lyžařská houpačka Hochkönig se pyšní několika oceněními jako „nejlepší lyžařská oblast pro rodiny“ a značkou kvality „Welcome Beginners“. Kulinářská překvapení na zdejších horských chatách osloví nejen začátečníky…

Salcbursko & Štýrsko

Kulturní dědictví, vesměs poklidné dějiny a nejuzší propojení obyvatel s jejich rodným krajem tvoří dodnes základy národního povědomí v této nevelké zemi v srdci Evropy. Nesnadné životní podmínky ve velehorách a jejich těžko dostupných údolích jen prohloubily lásku Rakušanů  k jejich překrásné zemi a úctu k jejich staletým tradicím. Tento vzácný a upřímný vztah ucítí návštěvník Rakouska na každém kroku. Snad i skrze něj pochopí výjimečné rakouské pojetí lyžařských středisek, která byla vystavěna s citem pro tradici a garantují funkčnost a spolehlivost služeb, sněhovou jistotu, krásné terény pro lyžaře i širokou nabídku pro nelyžaře.

Ski amadé – novinky z největšího lyžařského ráje Rakouska

Ski amadé sdružuje 22 původně samostatných lyžařských oblastí: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal. Ke spojení zmíněných středisek došlo v roce 2001 a od té doby každý návštěvník Ski amadé může lyžovat s jedním společným skipasem na všech 860 km sjezdovek a využívat všech 270 lanovek a vleků až do nadmořské výšky 2700 m.

Každou noc vyrazí 120 rolb, aby dokonale upravily všechny sjezdovky. K odpočinku přímo na sjezdovce lyžaře láká více než 200 útulných horských chat. Zkusíte odhadnout, kolik lyžařů za hodinu přepraví lanovky v této oblasti? Je to pro našince nepředstavitelných 364.000 lyžařů za hodinu!

Ski amadé patří ke špičce nejmodernějších alpských lyžařských středisek a své služby i infrastrukturu neustále zdokonaluje. Jen před letošní lyžařskou sezónou bylo investováno do modernizace lanovek, sjezdových tratí a zasněžování 70,6 miliónů EUR!

Navzdory vysoké jistotě přirozené sněhové pokrývky od konce listopadu do dubna je přes 80% sjezdovek (690 km) možné zasněžovat technickým sněhem díky 4000 sněhových děl.

Ve Ski amadé jsou lyžaři bez nadsázky hýčkáni. Např. chloubou Wagrainu jsou vyhřívané šestisedačkové lanovky. V letošní zimě si lyžaři užívají technické novinky: novou lanovku Senderbahn v Gasteinu, lanovku Sun Jet Lift v Hochwurzenu, šestisedačkovou lanovku v Eben a novou kabinkovou lanovku v Hochkönigu.

V žádném jiném alpském regionu se nekoná takové množství sportovních akcí jako ve Ski amadé. Kromě velkolepých ski-openingů patří k nejvýznamnějším událostem tradiční noční slalom ve Schladmingu (27.1.2009), Světový pohár žen v Zauchensee (17. – 18.1.2009) a Světový pohár ve snowboardingu v Gasteinu (9. – 11.1.2009). Velké pocty se dostalo Schladmingu, který se stane dějištěm Mistrovství světa alpských disciplín v roce 2013!

Rakouský marketingový průzkum oficiálně potvrdil, co mnozí jen tušili: jsou to ženy, kdo rozhoduje, kam se pojede na dovolenou. Ve Ski amadé se rozhodli ženám předcházet a každou zimu vyhlašují jeden týden, „ladies week“, kdy četné hotely nabízejí ženám zdarma skipas,testování lyží zdarma, hlídání dětí, speciální programy pro ženy (např. módní přehlídky, romantické vycházky s loučemi atd.)

Na speciální ceníky se ve Ski amadé mohou těšit i velké rodiny, jejichž třetí a každé další dítě lyžuje zdarma. Ski amadé zavedlo na podporu mládežnického sportu zvýhodněné víkendové tarify pro děti a mládež, kdy ušetří cca 35%.

Rodiny, které chtějí zažít kvalitní lyžování a zároveň ušetřit, by měli do Ski amadé vyrazit po 21. březnu 2009, kdy koupě 6denního skipasualespoň jednoho z rodičů opravňuje dítě k lyžování zdarma.

Autorka je majitelka sportovní CK TRIP

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: