Skály a louky v přírodním parku Orsiera

Skály a louky v přírodním parku Orsiera

Přírodní park Orsiera – Rocciavre /vyhlášený v r.1980 na ploše 11000 ha/ představuje nejsevernější část Kottických Alp – překrásné travnaté kopce se střídají s vysokými skalnatými štíty, v horských kotlinách se ukrývá několik smaragdových perel jezírek.

Charakteristika

Hřeben hor Orsiera – Rocciavre tyčící se jako barevný ostrov skal a luk mezi dolinami Valle di Susa a Valle di Chisone není zrovna oblastí, která by nějak trpěla pod invazí turistů. Zatímco západní „karpatská“ část pohoří je až do nejvyšších poloh zpřístupněná originální vysokohorskou silnicí, na východě dominují ostré skalnaté vrcholy, chráněné jako přírodní park. Vrcholy Quelleret a Punta Rognosa jsou nejsnáze dostupnými štíty v blízkosti známého lyžařského střediska Sestriere, které má i mezi našimi milovníky zimních sportů svůj zvuk.

Náročnost

Vrchol Orsiera je pouze ve svém závěru náročněji přístupný, podobnou charakteristiku má rovněž skalnatá pyramida Punta Rognosa. Výstup na nižší a travnatý vrchol Quelleret je zcela bezproblémovou túrou, vhodnou opravdu pro všechny. Vhodné i jako polodenní výlet ze Sestriere.

Právě zde probíhala v 18. stol. dávná hranice mezi historickým územím Dauphiné a Savijskem. Dodnes jsou dominantním prvkem hor zachovalé obrovské pevnosti. A právě u největšího komplexu vojenských pevností v Evropě – Forti di Fenestrelle zahájíme toto nevšední putování v poněkud zapomenuté oblasti Alp.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: