Skalní město na Sivém vrchu v Roháčích

Skalní město na Sivém vrchu v Roháčích

Sivý vrch se svým vzhledem tak trochu vymyká klasickému charakteru Západních Tater neboli Roháčů. Sněhobílá vápencová skála, která tvoří vrcholovou partii Sivého vrchu, kontrastuje s typickými žulovými stěnami Ostrého roháče nebo Baníkova.

Další skupinou vrcholů, která v Roháčích převládá, jsou ty, které mají spíše kopcovitý profil. Jako například Salatín či Brestová, ale nyní už pojďme do skalního města v bludišti vápencových skal Sivého vrchu.

Skalní město, též nazývané Radové skály, se nachází v posledním úseku při cestě na Sivý vrch s východiskem ze sedla Huty. Nutno dodat, že ze sedla je to ke skalám pouze 3,5 kilometru, ale pořádným stoupákem, na kterém uděláte více než 750 výškových metrů.

Úsek Radovskými skalami je na mnoha místech zajištěn řetězy, jelikož zdolávání skalisek není technicky úplně jednoduché, zvlášť když je skála mokrá.

Přístup

Jak už bylo zmíněno výše, nejlépe se ke skalám dostanete ze sedla Huty . Jedná se však o dost náročnou túru, ani ne tak nachozenými kilometry (8 km), ale spíše strmostí stoupání.

Někteří by možná raději zvolili takový „půlokruh“ se startem v Zuberci a sestupem do sedla Huty , kdy po cestě vystoupíte nejdříve do sedla Pálenica a po dalších dvou kilometrech už se budete rozhlížet ze Sivého vrchu do okolí. Celá túra má 12 kilometrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: