Škála obtížnosti v boulderingu posunuta o jeden stupínek?

Škála obtížnosti v boulderingu posunuta o jeden stupínek?

Možná. Jeden ze současných nejlepších boulderistů, Fin Nalle Hukkataivala, dokončil svůj projekt, který hodnotí za V17 neboli 9A. Sám však přiznává, že až další přelezy potvrdí navrženou klasu.

30letý Nalle Hukkataivala přelezl na konci října boulderingový problém s názvem „Burden of Dreams“ (dříve „The Lappnor Project“), na kterém s přestávkami pracoval čtyři roky a udává jej za V17/9A. Jedny z jeho nejtěžších přelezů byly například „Bügeleisen Sit“ (V15) v Maltatalu nebo „Gioia“ (V16) v italském Varazze. Navržená klasa bude určitě předmětem mnoha diskuzí, jelikož hodně boulderů o obtížnosti V16 bylo postupem času „shozeno“ nebo čekají na první opakování, které by klasu potvrdilo. Takže se logicky spousta lidí ptá: „V17? Vážně?“.

Co jiného než 9A?

Nalle po přelezu zveřejnil celkem obsáhlý komentář se svými dojmy. Tady je jejich výběr: „Byla to rutina jako vždy: stejné rozcvičení, hodinová jízda autem, čištění všech chytů, opětovné rozcvičení, systematický nácvik kroků. Někdy se cítíte silní a sebevědomí, jindy je tomu naopak. Na spoustu návštěv tohoto místa bych nejraději zapomněl a ani teď nemohu opomenout, kolik zklamání mi  boulder přinesl. Dnes to však bylo jiné. Najednou visím na jeho konci dezorientovaný, s bušícím srdcem, snažíce se potlačit nastupující paniku. Jsem nahoře a snažím se pochopit, jak jsem se tam dostal. Mísí se ve mě spousta pocitů: radost, úleva, štěstí, zmatenost. Přelezení „Burden of Dreams“ posunulo mé lezení na novou úroveň. I přes několik málo existujících 8C+ navrhuji klasu za 9A, jelikož je to pro mě logickým krokem“.

Další z předních světových lezců Alex Megos dodal jen: „Legenda! Netřeba dalších slov“. A vzhledem k tomu, že si Nalle na „Burden of Dreams“ pozval Daniela Woodse a Jimmyho Webba, kteří se také vyjádřili, že by mohlo jít o novou úroveň v boulderingu, můžeme předpokládat, že v budoucnu klasu 9A skutečně někdo potvrdí.

S využitím climbing.com, wspinanie.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: