Sjeďte celý tok české části Odry – na kole!

Sjeďte celý tok české části Odry – na kole!

Nebaví vás jízda jako na houpačce, náročný terén nebo kličkování městem? Zkuste jízdu cyklostezkami podél tuzemských řek. Možností je spousta a povětšinou vás čekají pohodové vyjížďky s minimálně měnícím se profilem, při kterých je stále na co koukat.

Výletů, při kterých můžete kopírovat tok řeky z pohodlí kola, jsou v Česku desítky. Pojďme se blíže podívat na jeden z nich.

Podél Odry až k moři?

Odra se vlévá do Baltického moře a převážná část toku vede skrz Polsko. Její délka je tedy 854 kilometrů (jen 112 km v ČR). Takovou štaci byste za víkend asi nestihli. Proto nechme následující řádky jen v mezích Moravy.

Horní část Odry je bohužel nepřístupná, protože protéká vojenským prostorem – Libavá, kde také pramení pod Fidlovým kopcem v Oderských vrších. Symbolickým městem pro start výletu může být město Odry, které je nejbližším větším městem vzhledem k pramenu Odry.

Varianta kolem vojenského prostoru

Pokud byste chtěli výlet obohatit o trochu terénu, vydejte se ještě dál na sever do Budišova nad Budišovkou (526 m. n. m.). Odtud vede modrá turistická značka, která je na horském kole poměrně dobře sjízdná a její profil smíšený.

Modrá trasa je zároveň NS „Břidlicová stezka“. Tajemnou Libavu máte celou dobu na dohled po pravé straně a víceméně kopírujete její hranice. Po osmnácti kilometrech se v Klokočůvku můžete napojit na cyklostezku č. 503, která má počátek až v dalekém Krnově.

Po cyklostezce č. 503 se dostanete do Oder a 13 kilometrů za nimi, v Hůrce, dorazíte na křížení s cyklostezkou č. 5. Na ní odbočíte doleva směrem na Bernartice nad Odrou. V nich se opět dostanete řece na dohled. Cyklostezka č. 5 je nazývána jako „Jantarová stezka“ a přes různá napojení vede z Vídně až do Krakova.

Petřvaldíkem a rybníky Jistebníku

Přes Kunín, Bartošovice a Novou Horku se dostanete až do Petřvaldíku. Úsek mezi Bartošovicemi a Novou Horkou lemují ovocné stromy. Petřvaldík je malá vesnička s milým názvem. To však není vše, co nabízí.  Jsou odtud krásné výhledy na hřeben Moravskoslezských Beskyd. Před Petřvaldíkem budete navíc míjet letiště Mošnov.

Následuje doslova kouzelný úsek. Před Košatkou se dáte doleva (stále po č. 5) a budete kličkovat mezi jistebnickými rybníky až do Klimkovic. Ostrava má vlastní síť cyklostezek, tak z toho nebuďte zaskočení. Až do Svinova se dostanete po zmíněné č. 5. Ve Svinově se dáte doprava na Hoštálkovice (cyklostezka „Ostrava M“).

Úsek lemovaný továrnami vám díky rovině a dobrému terénu naštěstí uteče rychle a dostanete se na Landek, což je hornický skanzen a nachází se zde také rozhledna. Z Landeku se budete držet cyklostezky „Ostrava G“, která vás dovede do Bohumína. Cestou budete opět „mezi rybníky“. V Bohumíně je putování možné, po zhruba 90 kilometrech, zakončit, protože dále už řeka opouští naše území a míří k sousedům do Polska, odkud musí urazit ještě dlouhou cestu k moři.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: