Šipín a údolí Úterského potoka

Šipín a údolí Úterského potoka

Jméno obce Šipín už řekne dnes něco jen nemnohým. Ať už se sem dostanete pěšky krásným údolím Úterského potoka, nebo po silnici autem, těžko vás v první chvíli napadne, že jde o místo se zajímavou historií a přesto je tomu tak.

Šipín leží na skále nad soutokem Úterského potoka a říčky Hadovka. Obec tvoří v současnosti 4 stavby a nemá oficiálně žádné stálé obyvatele. Ani v minulosti však Šipín nebyl nikterak velký, ačkoli je existence obce doložena již v polovině 14. století, kdy zde byl dokonce postaven poutní kostel zasvěcený svaté Barboře. V roce 1788 zde byla postavena škola, která vychovávala žáky docházející sem z okolních obcí až do poloviny dvacátého století.

To už se ale osud Šipína naplnil, jelikož po 2. světové válce bylo odsunuto obyvatelstvo německého původu, kterého byla v obci většina. V roce 1967 sem přestaly děti docházet do školy. Za svůj dnešní vzhled pak Šipín vděčí snaze místních rodáků a Česko-Německému fondu budoucnosti. Neklidné soužití obou národů tak, zdá se, dnes připomínají jen bunkry lehkého opevnění rozeseté po okolí. Zkrátka pokud máte rádi historii nebo pěknou přírodu, v okolí Šipína si přijdete na své.

Přístup

Do obce Šipín se dostanete po zelené trase a to buď od obce Trpísty, která leží kousek od přehrady Hracholusky, nebo rovněž po zelené nádherným údolím Úterského potoka z obce Úterý. Odtud se můžete dát po žluté přes Okrouhlé hradiště do Konstantionových Lázní, nebo po červené údolím říčky Hadovka. Nejzajímavější místa v okolí pak můžete projít po Naučné stezce Šipín.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: