Simone Moro a Denis Urubko vylezli na Makalu

Simone Moro a Denis Urubko vylezli na Makalu

Italsko-kazašský pár Moro – Urubko včera ve 14:00 vystoupil na vrchol páté nejvyšší hory světa – Makalu (8462 m). Jde o první zimní výstup na tuto horu, která byla poslední v nepálském Himálaji, kam dosud zatím v zimních podmínkách nikdo nevylezl.

Pro Simone Mora je to už druhý zimní prvovýstup, před tím v roce 2005 vylezl na Shisha Pangmu, všechny ostatní osmitisícové vrcholy, které byly zdolány v zimě, mají u jména prvovýstupců uvedeno polské jméno zásluhou polských zimních výprav v osmdesátých letech.

Zatímco v nepálském a čínském Himálaji už jsou tedy všechny osmitisícovky v zimě vylezené, všech pět, které leží a území Pákistánu, je ještě nezdolaných, letošní zimu se jedna polská expedice marně snažila o výstup na Nanga Parbat a další polsko-kanadská v současnosti čeká v BC na lepší počasí pod Broadpeakem.

Denis Urubko na Makalu vylezl jako na svou 13. osmitisícovku, ale už 12. května 2008, teď si výstup zopakoval. K rozšíření vybrané vybrané společnosti 14 horolezců, kteří vylezli na všech 14 osmitisícovek mu chybí jen Cho Oyu.

Výstup

Pouhých 20 dní trvalo dvojici od příjezdu do základního tábora k dosažení vrcholu, 20. ledna se jim po problémech s nosiči podařilo postavit základní tábor v 5800 metrech, poté několikrát vystoupili do svahu hory kvůli aklimatizaci, jednou až do Makalu La v 7400 metrech, při vrcholovém pokusu strávili dvě noci v 6800 a 7700 metrech a 9. února úspěšně vystoupili na vrchol, dnes se jim snad povede úspěšně sestoupit až do BC.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: