HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Severní stěna Malého Kežmarského štítu

Severní stěna Malého Kežmarského štítu

Turistika neznamená jen to, mít sklopenou hlavu a odpočítávat metry k cíli. Člověk by měl taky někdy zvednout hlavu a kochat se okolím. Túra, kterou ocení především obdivovatelé lezeckých výkonů a vysokých skalních stěn je ta, která vede pod nejvyšší stěnou Tater.

Malý Kežmarský štít (2514 m) je mohutný vrchol v severní rozsoše Kežmarského štítu. Je brán jako předvrchol Kežmaráku. Při pohledu od ze severu, od „Chaty pri Zelenom“ plese, vás ohromí její 900 metrů vysoká severní stěna, která nutí snad každého horolezce posadit se na zadek a chvíli na ni jen tak bezmyšlenkovitě zírat.

V této stěně se psala historie samotného slovenského horolezectví, o čemž svědčí skutečnost, že už v roce 1955 stěnou vedlo 18 cest. Dnes je toto číslo 109. Dokonce se najde i pár takových, kteří tyto cesty mají přelezeny všechny.

Výraznou stopou ve stěně je suťovisková lávka, které se říká „německý žebřík“. Lávka se táhne přes celou stěnu a horolezci je využívána jako sestupová cesta. Smutnou událostí v historii stěny, konkrétně „německého žebříku“, je smrt jedné z legend tatranského horolezectví, kterou byl Pavel Pochylý. V zimě roku 2000 spolu se svým bratrem Ondrejom sestupovali zmíněnou lávkou a jeden z nich pravděpodobně podklouzl a strhnul s sebou druhého.

Přístup

Ideální prohlídka stěny se vám naskytne při průstupu Dolinou Zeleného plesa. V jejím závěru se otevírají úžasné pohledy na obrovskou severní stěnu. Pěknou túrou je v tomto případě ta, která začíná v Tatranské Lomnici /a následné směřuje do Doliny Kežmarskej Bielej vody. U rozcestníku „Kovalčíkova Polana“ se přesunete na druhý břeh potoka „Kežmarská Biela voda“.

Po pár kilometrech vás značka navede západním směrem do Doliny Zeleného plesa. V jejím závěru se vám naskytne výhled na stěnu. Tato trasa má téměř deset kilometrů. Můžete přespat na „Chatě pri Zelenom plese“, vrátit se stejnou cestou zpět či pokračovat na některý z blízkých vrcholů jako je například Jahňací štít (2229 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: