HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Sedm turistických cílů v Saském Švýcarsku

Sedm turistických cílů v Saském Švýcarsku

To, že existuje České Švýcarsko a je naším Národním parkem, ví asi většina z vás. Slyšeli jste však o pohádkové krajině našich sousedů, nazývané Saské Švýcarsko?

V poslední době klepe Saské Švýcarskostejně jako jeho český soused na dveře Národnímu památkovému ústavu UNESCO. Jestli se oblasti dostanou do kulturní smetánky se  rozhodne v průběhu června.

Ať už to dopadne jakkoliv, krásy SŠ tady byly, jsou a budou bez ohledu na zápis na seznam UNESCA.

Několik faktů o Saském Švýcarsku

  • Území se rozkládá na 93 km2 hned za severozápadní hranicí ČR.
  • Založení NP se datuje do roku 1990.
  • Ročně ho navštíví 1,7 miliónů turistů, kteří živí téměř dva tisíce obyvatel oblasti.
  • Oblast je považována za první v Evropě, kde začal fungovat turistický průmysl.
  • Je rozděleno na dvě oddělené oblasti – západní a východní.
  • Typické jsou pro ně skalní věže a města, úzké soutěsky a hluboké rokliny.
  • Průměrná teplota oblasti je 7 °C.
  • Nachází se zde 400 kilometrů turistických stezek a 50 kilometrů cyklostezek.
  • Stezky jsou rozděleny na turistické, horské a horolezecké.
  • Pro skalní lezce je SŠ opravdový ráj. Je tady tolik cest, že byste je neslezli za celý život. Pozor na omezení.

Co v Saském Švýcarsku navštívit?

V oblasti jsou stovky míst, které stojí za návštěvu. Berte tento krátký výčet jen jako inspiraci a podnět k návštěvě tohoto unikátního místa. Kdybychom měli vypsat všechny krásy SŠ, tak je to minimálně na jednu obsáhlou publikaci.

Skalní oblast Bastei (česky Bašta)

Jedná se o nejstarší turistickou atrakci SŠ, která se tyčí do výšky 194 metrů nad koryto řeky Labe. Známá je svými úchvatnými vyhlídkami ze skalních věží. Typické jsou pohledy na most Basteibrücke, rokle Mardertelle a údolí Labe.

Hrad Konigstein

Na začátek je dobré říct, že je to největší skalní hrad v Evropě, který za svoji existenci posloužil mnoha účelům. Historie stavby se datuje do 12. století. Na počátku plnil hrad funkci pevnosti, ale od roku 1591 se stal státním vězením. Od poloviny 20.století už sloužil hrad turistům jako vojenský skanzen. Vstup je za 6 euro (děti 4 eura).

Skalní město Bielatal

Tady je to učiněný ráj pro všechny skalní lezce. Těšit se můžou na 239 vrcholů a více než 3400 lezeckých cest. To je důvodem proč je Bielatal na špičce seznamu mnoha horolezců. Pískovcové Skalní věže Blostock, Kreuzturm nebo Morsche Zinne berou dech a pobízí ke slezení.

Rozhledna na Weifbergu

Téměř 37 metrů vysokou, dřevěnou stavbu najdeme u vesničky Hinterhermsdorf. Postavena byla teprve v roce 2000 na vrcholu kopce Weifberg. Vyhlídková plošina je ve výšce 32,4 metrů a vede k ní 173 schodů. Rozhledna nabízí výhledy do Saského i Českého Švýcarska a Lužických hor.

údolí Polentzal

Túra údolím Polentzal je jedinečný zážitek pro všechny, kteří se rádi toulají přírodou. Čeká na vás dvaceti kilometrový pochod s malým převýšením (cca 125 m) a nádhernou přírodou, která na vás „padá“ ze všech stran.

Stolová hora Pfaffenstein

Vrchol se neškrábe do žádných závratných výšek (434 m), zajímavý je spíše svým plochým tvarem a výhledy do okolí. V okolí je výrazná 80 metrů vysoká skalní jehla Barbarine. V blízkosti hory jsou také jeskyně, které sloužily v dobách válek jako úkryt.

Skalní brána Kuhstall

Výška 11 metrů z ní dělá největší skalní bránu Saského Švýcarska. Další rozměry – šířka a hloubka sedmnáct respektive dvacet metrů také nejsou zanedbatelné. Stejně jako Pfaffenstein sloužila pro místní obyvatele jako útočiště v dobách válek.

Dobrým výchozím bodem do Saského Švýcarska jsou Drážďany. Nabízí široké spektrum večerního vyžití, často výhodné nákupy a především velký výběr ubytování – z levnějších se nabízí B&B Hotel v centru nedaleko nádraží, zajímavým tipem může být i Mercure Hotel Elbpromenade na labském nábřeží.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Saském Švýcarsku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené v Sasku a Bavorsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: