Sedák Salewa Tour Duo 2

Sedák Salewa Tour Duo 2

Tour Duo je plně nastavitelný sedací úvazek určený pro všechny druhy horolezectví. Univerzálnost tohoto sedáku z produkce Salewa je dána čtyřmi snadno ovladatelnými sponami – dvě na bederní části umožňují vycentrování úvazku do správné polohy, a po jedné na nohavičkách.

Tour Duo je plně nastavitelný sedací úvazek určený pro všechny druhy horolezectví. Univerzálnost tohoto sedáku z produkce značky Salewa je dána čtyřmi snadno ovladatelnými sponami – dvě na bederní části umožňují vycentrování úvazku do správné polohy, a po jedné na nohavičkách.

Zkoušel jsem používat sedák jak v létě, tak plně oblečený v zimním vybavení a mohu říci, že rozsah regulace v obou případech umožňuje pohodlné nastavení. Délka všech popruhů je dostatečná pro použití sedáku v různých ročních obdobích. Každá strana bederních popruhů nabízí využití 30 centimetrů a popruhy na nohavičkách umožňují regulaci obvodu až o 28 centimetrů. Velký rozsah regulace umožňuje výrobci nabízet dvě velikosti, které pokryjí rozsah XS až M a L až XL. Na bederní části i na nohavičkách jsou elastické průvleky, za které se zasunují volné konce popruhů. Spony jsou ze dvou různě barevných kovových ok pro lepší orientaci. Na každé sponě je vždy horní menší oko s šedou matnou povrchovou úpravou a větší spodní černé oko. Každé oko je navíc zašito v samostatném popruhu. Spony se dají snadno dotahovat i povolovat. Pro manipulaci není potřeba popruh ze spony vyvlékat, pro povolení popruhu stačí vzít za sponu v opačném směru než dotahujete popruh a pro dotažení jednoduše zatáhnout za popruh. Jednoduché a řekl bych „blbuvzdorné“ řešení, protože nezapomenete provléci zpět konec popruhu jako u některých jiných typů spon. Pokud potřebujete obléci sedák, například na lyžích, popruhy na nohavičkách ze spony jednoduše vyvléknete a poté znovu provléknete. Jako skoro vše, i toto řešení má svoje „mouchy“. Jedna malá muška je v tomto případě postupné drobné propouštění popruhu sponou při pohybu. Stačí ovšem jednou za delší čas zatáhnout za popruh a sedák si znovu jednoduše dotáhnout na tělo.

Bederní část úvazku je anatomicky profilovaná s nejširším místem osm centimetrů. Směrem dopředu se šířka z osmi centimetrů zužuje na konečných šest. Šířka bederáku i nohaviček je tak akorát a sedák je při užívání opravdu pohodlný. Nohavičky i bederní pás jsou příjemně polstrované, na povrchu s pleteninou odvádějící pot. Úvazek je na holém těle příjemný a nikde neškrábe. Nohavičky jsou široké šest a půl centimetru a pouze mírně se sužují směrem dopředu ke sponě. Vzadu na popruzích vedoucím k nohavičkám najdeme elastické balanční dotahy, které udržují správnou pozici těsně pod hýžděmi. Jsou napevno přišity k nohavičkám a k bederní části je přichycuje spona, které se týká další malá výtka: velikost plastové spony je tak akorát, aby se do ní vešly natlačené oba elastické popruhy a povolení nebo dotažení se tak stává malým bojem. Je ovšem pravda, že nastavení stačí absolvovat většinou jen po zakoupení sedáku, kdy si jej seřizujete na svojí postavu. Celkově úvazek sedí pěkně a ani o něm nebudete vědět.

Na sedáku jsou čtyři, šikmo orientovaná, materiálová oka, každé pro maximální zátěž pět kilogramů. Oka jsou vyrobena z překládaného popruhu s návlekem z tuhého průhledného plastu. Jeden konec je našitý na spodní hranu bederní části a druhý konec je našitý na horní hranu. Na testované velikosti sedáku L – XL jsou oka malinko víc vzadu směrem na ledviny než bych si ideálně představoval. Může však jít pouze o můj zvyk a někomu jinému může tato konfigurace vyhovovat více. Pozice ok závisí také na využití rozsahu sedáku – u štíhlejších postav to bude méně výrazné, na opačném konci velikostního rozsahu u silnějších postav budou oka úplně vzadu. Na zadní straně sedáku ve středu bederní oblasti je našito malé oko pro zavěšení lezeček nebo drobné výstroje. Toto oko není rozhodně nosné a nedoporučuju vám to ani zkoušet. Bederní část a nohavičky jsou propojeny okem (hruškou) ze silného dvojitého popruhu. Exponovaná místa v okolí spojovacího oka jsou navíc chráněna vrstvou odolné tkaniny. Toto řešení se ukázalo jako výborné vzhledem k trvanlivosti sedáku, při používání se šetří nosný materiál. Po pár měsících používání rozdíl jistě uvidíte. Správnou pozici hrušky na spojovacím popruhu nohaviček zajišťuje malý popruh s provlékací sponou.

Kontrastně provedené robustní šití se zdá být velice kvalitní a nikde se neobjevil ani náznak párání nebo rozpadu stehu. Snad jedinou malinkou vadou na kráse jsou zakončení nití, která občas koukají nad povrch. Barevné provedení je nevtíravé a líbivé, z pěkně zkombinovaných odstínů šedé a žluté. Úvazek je dodáván v praktickém sáčku z odolné pleteniny a síťované vrchní části. V sáčku najdete i srozumitelný návod k použití v češtině.

Tour Duo je povedený model sedáku osvědčené konstrukce určený pro nejširší použití na skalkách i v horách. Pohodlnost, čtyři spony a velká velikostní variabilita zaručují bezproblémové použití ve všech terénech. Užitné vlastnosti, nevtíravost designu a prověřená vylepšená konstrukce jsou vhodné doslova pro každého.

© Svět outdooru, prosinec 2008, text Pavel Jirsa, foto Honz Novotný

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Ryba

>>“Jedna malá muška je v tomto případě postupné drobné propouštění popruhu sponou při pohybu.“
No, pokud to prokluzuje už za pohybu, bojím se si představit, co to provede, když tomu člověk dá pořádnou šupu….

jan Šťovíček

ale to mi dělá singing rock sedák taky a už jsem do něj pořádně šupnul několikrát. Při pádu se to zatáhe a drží, při pohybu se to neustále malinko popouští. Uznávám, že mě to vytáčí, ale na reklamaci to není a tak si odslouží svoje, než ho zahodím a koupím nový od někoho jiného. Holt, zkušenost je nepřenositelná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: