SCARPA Český pohár ve skialpinismu

4. března proběhl v Rokytnici nad Jizerou již 11. ročník tradičního skialpinistického závodu O dřevěného Krakonoše 2012, který je součástí seriálu závodů SCARPA Českého poháru ve skialpinismu.

Celou akci měl na starosti TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou, o.s.,oddíl Alpin club ve spolupráci s Horskou službou Rokytnice nad Jizerou. Akce se konala v lyžařském areálu Horní domky u spodní stanice lanové dráhy Lysá hora, kde byl umístěn start a cíl a zázemí pro závodníky. Pořadatelé měli připravené dvě různě náročné trasy.

Trasa A určena pro kategorie Muži, Ženy a Veteráni byla dlouhá 16,2 km a závodníci překonávali převýšení 1508 m.

Pro ostatní kategorie (Open Muži, Open ženy, Junioři, Juniorky, Kadeti, Kadetky) byla připravena 10,3 km dlouhá trať s celkovým převýšením 915 m. Náročnost tratí byla umocněna i zledovatělým sněhem, který závodníkům komplikoval jak výstup na pásech po černé sjezdovce, tak i sjezd ve volném terénu. S těmito nepříjemnostmi se ale závodníci vcelku lehce vyrovnali a i díky krásnému počasí si letošní trať pochvalovali.

Součástí závodu byl také bohatý doprovodný program. Návštěvníci měli možnost vyzkoušet si skialpinistické a telemarkové vybavení, nebo například práci s lavinovým vyhledávačem. Za ALPSPORT – Aleš Lacheta.

A jaká byla akce z pohledu závodníka?

V sobotu dne 4.3.2012 jsme se již podruhé letos sjeli do Rokytnice nad Jizerou. Tentokrát se zde konal pátý závod SCARPA Českého poháru O dřevěného Krakonoše. Na rozdíl od minulých ročníků byl letos závod uspořádán systémem start– cíl. To určitě zvyšovalo nervozitu závodníků, neboť  je čekal dlouhý závod, při kterém se muselo makat od startu až do cíle. Minulé ročníky byly pořádány systémem rally. Spoustu závodníků zavzpomínala na možnost si popovídat během závodu, což ale letos nepřicházelo v úvahu. Závod byl perfektně připraven. Závodníci měli připravené své zázemí, kde se mohli převléci a doladit své poslední předstartovní přípravy. Naopak po závodě si zde v klidu sbalili své věci, občerstvili se v rámci startovného v restauraci Kokrháč a v klidné, po závodní atmosféře počkali na vyhlášení výsledků. To bylo zpestřeno losováním bohaté tomboly, takže i ti méně zdatní simohli odvést nějakou tu výhru.

Samotný závod byl skutečným soubojem. Během závodu se utvořilo několik skupinek a až do samotného cíle nebylo zřejmé pořadí jednotlivých závodníků. Výjimkou byl Michal Štantejský, který si své první místo s přehledem hlídal od samotného startu. Ukázal ostatním závodníkům, že jeho fyzická kondice je úplně někde jinde. Za ním se však tvrdě bojovalo o každý post a pořadí závodníků se neustále měnilo. Většinu tratě závodu znali závodníci z předchozích ročníků. Dobře věděli, že to není žádný výlet. Výstupy byly strmé a mnohdy v obtížnémterénu. I sjezdy však byly velice náročné. Místy ledová krusta, místy pomalý, mokrý sníh, většina v exponovaném terénu a ani závěrečný sjezd po sjezdovce nebyl snadný. Vždyť byli i tací závodníci, kteří se na sjezdovce ztratili a do cíle bruslili z druhé strany.

Organizátoři si určitě zaslouží pochvalu. Nejen za přípravu, organizaci, ale určitě i za počasí, které přálo po celou dobu.

za Skialpin klub HS Orlické hory Jan Pochobradský

Placený odkaz: Hledáte-li však destinaci pro rekreační lyžování, vyzkoušejte lyžování v Itálii.