Salza – alpská řeka na pohodový víkend

Salza – alpská řeka na pohodový víkend

Hledáte vodácký program na letní víkend? Vltava je plná lidí, na Sázavě není voda, Berounka sotva teče a vůbec, prostě by to chtělo něco divočejšího. Pak vyrazte za hranice! Například na rakouskou Salzu to z  většiny České republiky není nijak nepřekonatelně daleko.

Rakouští vodáci říkají Salze Řeka učitelka. Rozhodně mají pravdu. Štýrská Salza je nádherná rakouská řeka, sjízdná po většinu sezony, a čeká vás tu čistá voda a pěkné peřeje až do obtížnosti WW III. Proráží si koryto alpskými štíty, údolí je místy široké, ale většinou se jedná o úzký kaňon s několika soutěskami. Pro vodáky má Salza dvě části. Lehčí, vhodnou i pro začátečníky, a obtížnější, na které si užije i zkušený vodák.

I když je řeka jednoduchá, nepřesahuje nikde obtížnost WW III a nevyžaduje po vás kdovíjaké zkušenosti. Je nutné používat vodáckou výstroj a výzbroj, tj. neopren, botky, přilbu a vestu. Za jízdu bez přilby byste mohli být dokonce lapeni a pokutováni říční hlídkou. Nemalé pokuty též zaplatíte za raftování. Nafukovací plavidlo jiné než konoe/kajaky (Pálava, Orinoko) nesmíte používat; raftování je vyhrazeno pouze pro místní společnosti.

Jak na Salzu?

Z Prahy jste v příjemném kempu v Palfau, kde sjezdy Salzy běžně končí, za nějakých 5 hodin. Kaňon Obersalzaschlucht začíná pod přehradou Presceny a po 13 kilometrech končí ve Wildalpenu. Zpočátku nenáročný meandrující tok obtížnosti WW I postupně vystřídají peřeje s větší a větší obtížností až do WW III, na které lze již doporučit zavřenou loď nebo samovylévací nafukovací kanoe/kajaky. Celý úsek nabízí úchvatné výhledy na okolní alpské vrcholy včetně nejvyšší hory oblasti Hochschwab (2277 m).

U kempu ve Wildalpenu je slalomová trať. Kdo ji zvládne bez problémů, může se pustit na dolní úsek bez větších obav. Pod Wildalpenem začíná nejhezčí a nejvyhledávanější úsek Salzy. Druhý úsek soutěskou Salzaschlucht je o 6 km delší a celý divočejší v obížnosti WW III. Z Wildalpenu do Palfau jsou to 3 hodiny na průzračné vodě a čekají vás dlouhé dlouhé peřejnaté úseky v hlubokém kaňonu. Navíc se večer ještě pohodlně zvládnete vrátit domů.

Vzhledem k náročnosti především druhého úseku je především pro méně zkušené vodáky vhodnou volbou nafukovací kanoe se samovylévacím dnem. Přesto je nutností dobrá fyzická kondice, umět plavat a alespoň základní zkušenosti s jízdou na divoké vodě.

SMART TRAVELVodácké zájezdy do Rakouska nabízí cestovní kancelář Smart Travel specializující se na aktivní dovolenou. Pohodový sjezd jedné z nejhezčích rakouských řek zvládnete za jediný víkend. Nabídku termínů naleznete na www.smarttravel.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: