SALOMON BĚŽECKÉ TRASY: SLOVINSKO: zaběhejte si kolem krásných jezer Bled a Bohinj

SALOMON BĚŽECKÉ TRASY: SLOVINSKO: zaběhejte si kolem krásných jezer Bled a Bohinj

Přečtěte si tipy na běžecké trasy na Slovinsku kolem jezer Bled a Bohinj!

Proč zrovna Slovinsko a Bled? Treky, cyklostezky, voda a mnohem víc!

Slovinsko je sice o kousek dál než naši sousedé v Rakousku nebo na Slovensku, přesto se vyplatí za místními krásami popojet. Krom nižších cen a méně turistů nabízí také panenskou přírodu, kterou najdete například v Triglavském národním parku. Hned několik možností sportovního vyžití od bohaté sítě kvalitních cyklostezek, přes oblíbené sjíždění řeky Soči nebo horolezectví až po treky a běhání v místní krásné přírodě. Julské Alpy navíc mají unikátní a nádherný charakter, který se od toho, na který jsme zvyklí u rakouských, italských a švýcarských Alp liší. Na místních trecích navíc obvykle potkáte velmi málo lidí, v některých případech doslova ani nohu.

Pokud už máte plné zuby přeplněného Chorvatska, udělejte si zastávku u krásných a mnohem prázdnějších jezer Bled a Bohinj. Obě se chlubí nádherně čistou vodou, mnoha možnostmi aktivit kolem, například půjčení paddleboardu, kajaku, kanoe, míčové aktivity, výlety lodí, veslování a další! A bonus? Obě jsou kousek od sebe! Zatímco jezero Bled se svým typickým ostrůvkem uprostřed je přilepené na stejnojmenné město a obklopují ho nižší „kopečky“, jezero Bohinj se dá označit vysloveně za horské. Kolem jsou jen malé vesničky a působí, že je doslova v míse díky vysokým horám, které ho obklopují. Vedou od něj navíc i trasy například na nejvyšší horu Slovinska, Triglav.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Tipy na aktivity u Bledu i v okolí

Hned u jezera Bled je například hrad, na který je pěkný výhled nebo krásný vodopád Iglica. Nádherný výlet je také do soutěsky Blejski vintgar s vysokým mostem nad soutěskou. U jezera Bohinj zase najdete majestátní vodopád Savica.

U Bledu můžete také využít místní tobogánové jízdy nebo si půjčit lodičku. Pro ty, kteří mají rádi výzvy stojí za zmínku nedaleký vertikální závod z extrémní série Red Bull 400 v Planici. Vybíhá se velmi prudký, lyžařský skokanský můstek.

TIP: Přečtěte si také článek o běhání kolem Triglavu, tipy na trasy i cestování a aktivity kolem.

Krásná odpočinková trasa kolem jezera Bohinj

Délka trasy (km): 12.1

Převýšení (m): 167

Povrch: Převážně terénní

Autor: Jitka Richterová

Celá trasa kolem jezera Bohinj

Trasa začíná ve vesničce na okraji jezera Bohinj, Ribčev Laz. Odtud se vydáme k jezeru, kde na jeho cípu uvidíme turistikou stezku, která vede přímo podél břehu.

Upravená cestička se brzy promění v lesní trail plný překážek v podobě kamení, kořenů nebo dokonce (v létě) vyschlého koryta řeky – ideální hřiště pro všechny milovníky trailů! Bližší navigace snad ani není potřeba, cestička se klikatí podél jezera, až na jeho samém konci je potřeba na jeho cípu pokračovat mírně směrem chatičky a hotely, které se před vámi rozprostřou. Cesta následně navazuje na silnici až ke kempu Ukanc, za kterým se vedle silnice objeví písčitá, upravená stezka pro pěší…

Výhledová trasa u jezera Bohinj s výhledem na Triglav

Délka trasy (km): 8

Převýšení (m): 466

Povrch: Převážně terénní

Autor: Michaela Gladišovíá

Celá trasa s výhledem na Triglav

Vyjeďte si lanovkou na Orlovu Glavu a odtud se vydejte na krásný běh v okolí. Trasa není náročná, ale nejspíš pocítíte nadmořskou výšku. Po cleou dobu budete mít za dobrého počasí krásné výhledy na nejvyšší horu Slovinska Triglav. Trasa vede po celou dobu po červené značené turistické stezce.

Dolinou Krma

Délka trasy (km): 6.3

Převýšení (m): 512

Povrch: Převážně terénní

Autor: Michaela Gladišová

Celá trasa dolinou Krma

Krásná cesta dolinou Krma, do se běžet tam a zpět, moc hezká cesta (není asfaltová, ale zpěvněná nebo přírodní. Kousek za Mojstranou se vydejte po cyklostezce, která následně přechází ve zpevněnou cestu, po které můžete běžet až ke stoupání na Triglav.

Tipy na ubytování v kempech

Jak u jezera Bled tak u jezera Bohinj se nachází kvalitní kempy. Výhoda obou je, že jsou přímo u pláže, nemusíte tak nikam chodit a můžete se koupat přímo tam. Camping Bled je na opačné straně jezera než město, budete tak stranou od hluku. Ve svém komplexu má i malý obchůdek s potravinami. U Bledu počítejte s lehce vyšší cenou, která odpovídá 5 hvězdičkovému hodnocení kempu – cca 20 eur za noc. U jezera Bohinj se taktéž na opačné straně až přímo u hor nachází kemp Zlatorog Bohinj v Ukancu, který je méně luxusní a víc přírodní. Mimo jiné má moc hezkou dřevěnou venkovní restauraci. Počítejte s cenami kolem 15 EUR, pokud budete chtít kempovat přímo na pláži, tak je cena vyšší. P.S. prodávají zde i naše české pivo Kozel! 😉

Pokud máte raději penziony, obě jezera nabízí pestrý výběr od těch luxusnějších hotelů až po malé rodinné penzionky, které jsou cenově také dostupné. Plánujete-li trek s přespání, raději si nocleh na horské chatě rezervujte předem, jinak se může stát, že bude plno. V Triglavském národním parku počítejte s cenami 30-40 EUR za noc v horských chatách. Pozor, nocování přímo v parku mimo chaty je zakázáno a pokutováno!

Navnaďte se na atmosféru a krajinu, která na vás na Slovinsku čeká videem jednoho z předních slovinských běžců, Tilena Potočníka, s titulem: hledání svobody v produkci od Tadej Živka. 😉

Další běžecké trasy najdete v sekci SALOMON BĚZECKÉ TRASY. Zde si je pak dále můžete vyfiltrovat podle toho, zda se jedná o výběhy na vrchol, hřebenovky, podle délky, převýšení a dalších parametrů. Stejně tak můžete velmi jednoduše vlastní běžecké trasy i vkládat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: