SALEWA ALPINE HEMP – ŠETRNÁ K PROSTŘEDÍ A VYSOCE FUNKČNÍ KOLEKCE

SALEWA ALPINE HEMP – ŠETRNÁ K PROSTŘEDÍ A VYSOCE FUNKČNÍ KOLEKCE

Pokud pravidelně trávíš svůj volný čas v přírodě a na horách, a zároveň se snažíš minimalizovat svůj vliv na životní prostředí, pak tě asi zaujme i nová kolekce konopného oblečení značky Salewa. Zažije konopné oblečení renesanci a najde si své místo mezi lezci a outdoorovými nadšenci?

„Proč lezeš? Proč se namáháš, trpíš horkem, zimou, a ještě se vystavuješ vlastnímu strachu?“ Na tyto otázky by byla nejlepší odpověď nechat dotyčného na pět minut v těle lezce – je silné, vědomé samo sebe a pulzující energií, aby si zažil ten klid a koncentraci, obrovskou úlevu, když najde dobrý chyt a čirou radost z pohybu ve stěně, nádherných výhledů a setkání s podobně laděnými lidmi. Aby ochutnal být fyzicky a mentálně fit, protože lezení je intenzivní a zároveň pomalá aktivita. Aby pocítil, že je odolný po všech stránkách, stejně jako konopí, které Salewa používá v kolekci lezeckého oblečení už několik let.

V roce 2017 v rámci dlouhodobé strategie sociální a enviromentální odpovědnosti Salewa spustila výzkum a vývoj materiálů Alpine Hemp, aby vytvořila kolekci oblečení, která má nízký dopad na životní prostředí a přizpůsobí se tomu co budeš zažívat. V oblečení této kolekce budeš v teple, ale nebudeš se přehřívat, takže se může stát, že zapomeneš, že toto oblečení vůbec nosíš.

PŘEDNOSTI KONOPÍ

Rostlina technického konopí. Foto kredit Mary Goldau.
Rostlina technického konopí. Foto kredit Mary Goldau.

Z počátku návrháře Salewy konopí přitahovalo pro svou přirozenou pohodlnost, schopnosti regulace tělesné teploty, a navíc svým malým dopadem na životní prostředí. Ve srovnání s bavlnou má delší životnost, udrží v teple, je prodyšné, teplu a UV záření odolné a antibakteriální. Také dokáže absorbovat až o 30 % více vlhkosti a se stejným pocitem sucha.

Ale co je nejdůležitější vlastností konopí? Na těle je podobně příjemné jako len, a také je to nejodolnější a trvanlivé přírodní vlákno jako dělané pro lezecké oblečení. Konopí lze také pěstovat bez použití pesticidů, syntetických hnojiv nebo používání geneticky modifikovaných semínek. Oproti bavlně konopí vyžaduje velice malé, až téměř žádné množství vody. Navíc k tomu všemu zlepšuje kvalitu půdy, obohacuje ji o živiny a chrání před erozí.

CO JE SALEWA ALPINE HEMP?

Prototypy látek Salewa Alpine Hemp.
Prototypy látek Salewa Alpine Hemp.

V Salewě ví, že máme rádi přírodní, pohodlné a udržitelné oblečení. Také ví, že očekáváme určitou úroveň termoregulace při intenzivní zátěži, a že potřebujeme pružné oblečení, které nás nelimituje ani při nejdynamičtějších pohybech. Exkluzivně vyvinutý hybridní materiál Alpine Hemp je odpovědí na tyto potřeby a své místo našel v lezecké kolekci oblečení Salewa.

Alpine Hemp kombinuje přirozené vlastnosti konopí s vlákny jako je recyklovaný polyester, biobavlna a elastan. Výsledkem vývoje je pružná látka odolná proti prodření.

ALPINE HEMP V BODECH:
PŘÍRODNÍ – z konopí se vyrábí přírodní a udržitelná funkční tkanina s nízkým dopadem na životní prostředí.
PRODYŠNÉ – výjimečně jemná a prodyšná vlákna látky jsou příjemné na omak a nezpůsobují statickou elektřinu.
LEHKÉ, PEVNÉ A ODOLNÉ – technické konopí má vysokou tažnou pevnost a má jedno z nejodolnějších vláken na planetě.
TERMOREGULAČNÍ – konopná vlákna dokážou regulovat tělesnou teplotu a zlepšovat pohodlí.

HISTORIE A SOUČASNOST KONOPNÉHO VLÁKNA – Z ALP DO HEILONGJIANGU A ZPĚT

Prvotní fáze zpracování konopí na vlákno.
Prvotní fáze zpracování konopí na vlákno.

Používání konopí není žádnou novinkou. Po celém světě se až do dvacátého stolení vyráběly konopné látky a textilie ve velkém. V důsledku politických rozhodnutí a uplatnění hospodářských omezení upřednostňujících jiná vlákna toto průmyslové odvětví v podstatě zaniklo. Dnes má ale slibnou budoucnost. Konopí roste rychle, a proto je považováno za udržitelný zdroj a i přesto, že je to jedna z nejvíce nedoceněných a neprozkoumaných rostlin, umožňuje vytvořit textilie se zajímavými vlastnostmi.

V Alpách má pěstování a zpracování konopí dlouholetou tradici. V minulosti byla Itálie největším producentem vysoce kvalitního konopného vlákna. V 60. letech však byla velká část know-how a strojů přesunuta do Číny. Z tohoto důvodu dnes Salewa nakupuje konopná vlákna od zkušených výrobců v Heilongjiangu, regionu v severovýchodní Číně, kterému dominují hory.

Historie: Zpracování konopí v Brechlu.
Historie: Zpracování konopí v Brechlu.

Společnost Salewa se dlouhodobě zavázala podporovat alpskou ekonomiku a využívání přírodních zdrojů. Deset procent zisku z prodeje kolekce Alpine Hemp investuje zpět do úsilí o opětovné pěstování a zpracovávání konopí pro výrobu konopného oblečení v evropských alpských regionech.

Produkty nové kolekce Alpine Hemp na léto 2021 jsou praktické, dobře navržené, mají malý dopad na životní prostředí a jsou certifikovány OEKO-TEX®. Na stránkách Salewa.com tě čeká osmnáct různých konopných kousků oblečení, které jsou zahrnuty do kolekce Dolomites Edition, jejíž barevná paleta je zvolena na počest nádherné krajině Dolomit.

A TEĎ SI OBJASNÍME JEŠTĚ JEDNU VĚC!

Vlákna technického konopí není marihuana, takže oblečení určitě nepal a nekuř! Zatímco z botanického hlediska obojí patří do rodiny Konopovitých, technické konopí je nepsychoaktivní příbuzný marihuany a neobsahuje téměř žádné stopy THC (tetrahydrokanabinol).

Salewa Alpine Hemp.

Více informací o celém projektu Salewa Alpine Hemp, jeho šetrnosti k životnímu prostředí a kolekci lezeckého oblečení se dozvíš na webu www.salewa.com/alpine-hemp.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: