Saalbach – Hinterglemm – vše na co si vzpomenete

Saalbach – Hinterglemm – vše na co si vzpomenete

Saalbach-Hinterglemm-Leogang, jedno z největších zimních středisek celého Rakouska, vzdálené od Brna i Prahy necelých 600 km. Najdete zde přes 200 km upravených sjezdařských tratí,  55 nejmodernějších lanovek a lyžařských vleků, 10 km vyznačených tras pro běžky, zábavní parky, U-rampy, závodní dráhy a mnoho dalšího pro každého vyznavače bílých stop. Ski circus Saalbach-Hinterglemm, jak zní celý název střediska, skutečně nelže. Stačí se o tom přesvědčit.

Kam zajít, co vyzkoušet

Aby toho nebylo málo, díky propojení 4 městeček v jeden obrovský areál budete mít dostatek možností užívat si po lyžování své aprés-ski. A je jedno, jestli zavítáte do některé z nepřeberného množství restaurací a barů, využijete služeb wellness center, nebo vyzkoušíte některou z nabízených nelyžařských aktivit na sněhu.

Tento jeden z nejmodernějších areálů, nacházející se nedaleko Salzburgu v Kitzbühelských Alpách, v těsné blízkosti překrásného města Zell am See si získalo srdce mnoha návštěvníků hor. Nejen svými možnostmi, ale i vybaveností a umístěním. Jiné to není ani u mne. Již 8 let se sem každý rok vracím a tak se s vámi mohu podělit o to nejlepší, co zde můžete najít.

Sjezdovky – všechny a všude

Vjíždíte-li do střediska, první obcí, ze které vedou lanovky je Vorderglemm. Odtud Vás na jižní svahy (orientace svahu na jih) vyveze trošku starší kabinka Schönleiten. Z vrcholku Wildenkarkogel (1 910 m) můžete po směsici velmi příjemných modrých a červených svahů pokračovat doprava směrem na západ do Saalbachu, nebo doleva, na východ do Leogangu. V Leogangu hledejte spíše lehčí tratě a specializaci na rodiny s dětmi.

Ze Saalbachu máte hned několik možností. Buďto můžete jezdit na svazích, po kterých jste se sem dostali, nebo můžete projít nádherným centrem městečka a dostat se na severní svahy. Na ně se dostanete pomocí červené kabinky Schattberg X-Press vedoucí do 2 020 m vysokého Schattberg Ost.  Právě z této hory vede 7 km dlouhá modrá sjezdovka zpět do Vorderglemmu, kde můžete mít zdarma celý den zaparkovaný svůj dopravní prostředek.

Přes další vrchol sousedící s Schattberg Ost, se jménem Schattberg West (2 096 m) se máte možnost svézt po dosti dlouhé červené až do Hinterglemmu, kde na Vás po pravé straně čeká luxusní snowpark s vlastními vleky a lyžařské školy. Na lyžích se po rovince odsud dostanete až k slavné červené sjezdovce s parametry FIS. Na její začátek na vrcholu Zwölferkogel ( 1 984 m) vede kabinka Zwölferkogelbahn. Kromě FIS sjezdovky si můžete vychutnat i řadu modrých a velmi prudkou černou sjezdovku. Ta Vás opět zavede na jižní svahy, kde se rozprostírají tři velmi oblíbené sedačkové lanovky s neméně příjemnými svahy a možnostmi pro freeride.

Bary a ubytování

Není divu, že v takto velkém středisku nemáte šanci nikdy vyzkoušet všechny podniky. Jsou však některé, které lze doporučit více, než ty ostatní.  Začneme v Saalbachu.

Při přesunu z jižních na severní svahy budete procházet hlavní pěší ulicí. Asi v půlce, po levé straně uvidíte malinké náměstíčko, na které bude jedna jediná kavárna. Neváhejte a vyzkoušejte kávu a čerstvý croissant, nebudete litovat.

Až vyjedete na Schattberg West a spustíte se dolů pod žlutou kabinkou po červené směr Hinterglemm, zhruba v půlce na Vás bude čekat po pravé straně restaurace s krásným výhledem na sever. Dobrá volba pro Váš oběd.

Na FISce na horní stanici je Bar, hrává zde živá hudba a je odtud nezapomenutelný výhled na celé údolí. Určitě i ten stojí za zastavení. Po sjetí horní části svahu se dostanete do mezistanice. Vlevo nad mezistanicí se na Vás bude usmívat prosluněná terasa restaurace, která je krytá před větrem.

Na jižních svazích lze doporučit restauraci Sonnhof a Hochalmhütte. V obou restauracích skvěle vaří a navíc máte možnost schovat se stranou od veškerého hluku, vzít si lehátko a nerušeně se slunit.

Kdyby i to bylo málo, zavítejte do nedalekého Zell am See kam ze střediska jedou autobusy. Tam se nudit nebude už vůbec.

Díky velikosti střediska není absolutně žádný problém najít ubytování za rozumné ceny i v centru některého z městeček, které jsou propojeny lanovkami. Například ubytování přímo u FIS sjezdovky v centru Hinterglemmu se dá do apartmánů pořídit již za 550 Kč/os/den. Pokud nechcete bydlet přímo v centrech obcí, nevadí. Celé středisko a jeho okolí je pokryto bezplatnou skibusovou dopravou.

Na co čekat? Už máte sbaleno?

Oslovil vás Saalbach-Hinterglemm-Leogang? Toužíte i vy okusit to nejlepší z rakouských Alp? Věřím, že návštěvy tohoto resortu určitě nebudete nikdy litovat a že vaše první návštěva rozhodně nebude tou poslední. Užijte si svoji dovolenou naplno. Ať s rodinou či přáteli, věhlasné šapitó Ski Circusu Saalbach-Hinterglemm, má co nabídnout.

Jakub „Rejnok“ Rejnuš, CK PUX

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: