Saalbach Hinterglemm: pěšky i na kole po hřebenech rakouských Alp

Saalbach Hinterglemm: pěšky i na kole po hřebenech rakouských Alp

Rakouské horské středisko Saalbach Hinterglemm nadchne všechny milovníky horské turistiky, MTB a aktivní dovolené. Objevte nádherné panoramatické túry a MTB traily uprostřed Alp!

Malá horská osada Saalbach leží sevřená prstencem hor v závěru údolí Glemmtal západně od Zell am See. Tato oblast na pomezí Salzburska a Tyrolska je zaslíbená všem vyznavačům outdoorových radovánek. Zatímco v zimě se tu lyžaři prohání po úctyhodných 270 km sjezdovek jednoho z největších rakouských skiareálů Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, v létě sem s oblibou míří milovníci turistiky i horských kol. Stovky kilometrů tras pro pěší i MTB vedou po panoramatických hřebenech Kitzbühlerských Alp, malebných pastvinách, kolem průzračných jezer i skrz svěží zelené lesy. V ryzí alpské přírodě čeká kýžená samota a odpočinek od každodenního shonu. A po namáhavém dni vás rádi pohostí tradičními dobrotami v jedné ze 40 horských chat v oblasti. Tak vzhůru do hor!

Home of Lässig Hike

Jednou z novinek je okružní pěší turistická trasa Home of Lässig Hike, která prověří fyzičku a potěší všechny milovníky horských panoramat. Díky absenci lanovek a horských chat si tu užijete klid a pravou horskou romantiku. S délkou asi 22 km, převýšením 1700 metrů a pěticí vrcholů na trase se jedná o skutečnou hřebenovou delikatesu.

Trasa kopíruje hřeben ve tvaru písmene U v samém závěru údolí Hinterglemm. Z parkoviště Lengau (1180 m) nejprve mírně vystoupá na horskou pastvinu Lindlingalm, poté však přiostřuje a prudkým stoupáním míří do sedla Schusterscharte (1985 m). Největší převýšení je za vámi, odtud už budete jen sbírat vrcholové prémie. Na pomyslnou podkovu vrcholů zatlučeme postupně cenné hřebíčky vrcholů Mittagskogel (2057 m), Teufelssprung (2174 m), Gamshag (2178 m), Tristkogel (2096 m) a Staffkogel (2115 m). Pěšina se vlní po travnatých hřebenech, panoramatické výhledy neberou konce. Na závěr vás táhlé klesání zavede kolem pohostinné chaty Ossmannalm (cca 1450 m) zpátky do Lengau.

Okružní turistická trasa Home of Lässig Hike prověří fyzičku a potěší všechny milovníky horských panoramat. Saalbach Hinterglemm, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.
Okružní turistická trasa Home of Lässig Hike prověří fyzičku a potěší všechny milovníky horských panoramat. Saalbach Hinterglemm, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.

Pinzgauer Spaziergang

Vysokohorská túra po hřebeni Pinzgauer Grasberge, který propojuje vrcholy Schattberg (2018 m) nad Saalbachem a Schmittenhöhe (1965 m) tyčící se nad Zell am See. Díky využití lanovek trasa o délce 18 km překonává „pouhých“ 650 m převýšení, přesto není radno ji podceňovat, protože po cestě nepotkáte jedinou chatu. Ze zvlněného travnatého hřebene se pokocháte výhledy na půvabné křivky Kitzbühelských Alp i zaledněné velikány Vysokých Taur na jihu. Z horní stanice lanovky Schattberg X-Press stezka míří přes sedla Marxtenscharte, Seetörl, Klinglertörl, Klammscharte a Rohrertörl až na Schmittenhöhe, odkud je možné sjet do Zell am See lanovkou.

Sjezd lanovkou ze Schmittenhöhe do Zell am See je zdarma pro držitele karty Joker Card či jednosměrné jízdenky na Schattberg X-Press. Pro cestu zpět z Zell am See do Saalbachu využijte místní autobus (linka 680).

Horská túra Pinzgauer Walk propojuje vrcholy Schattberg a Schmittenhöhe. Saalbach Hinterglemm, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.
Horská túra Pinzgauer Walk propojuje vrcholy Schattberg a Schmittenhöhe. Saalbach Hinterglemm, Kitzbühelské Alpy, Rakousko.

Seven Summits

Na všechny zdatné horaly čeká speciální výzva Seven Summits of Saalbach. Sedm nejvyšších vrcholů nad údolím Glemmtal propojuje 24 km dlouhá trasa s převýšením 1450 m. Překonání pomyslné Koruny Glemmtalu však vyžaduje nejen skvělou kondici, ale také jistý krok v exponovaném terénu. Na trase navíc nečekají žádné horské chaty, proto je potřeba zvolit vhodné vybavení, dostatek zásob a pitné vody a vyrážet jen za dobré předpovědi počasí.

Z horní stanice lanovky Schattberg X-press (2018 m) míří trasa přes vrcholy Stemmerkogel (2123 m) a Hochkogel (2249 m) k technicky nejnáročnějšímu výstupu na Hochsaalbachkogel (2212 m). Pokračování po hřebeni vás zavede přes Bärensteigkopf (2225 m), Manlitzkogel (2247 m) a Mittagskogel (2092 m) až na nejvyšší vrchol nad údolím Glemmtal – Geißstein (2363 m). Ani sestup není zadarmo, proto je dobré si na trasu přes Birgel zpět do údolí a k parkovišti Lengau šetřit energii.

Sedm nejvyšších vrcholů nad údolím Glemmtal propojuje 24 km dlouhá trasa Seven Summits of Saalbach Hinterglemm. Kitzbühelské Alpy, Rakousko.
Sedm nejvyšších vrcholů nad údolím Glemmtal propojuje 24 km dlouhá trasa Seven Summits of Saalbach Hinterglemm. Kitzbühelské Alpy, Rakousko.

Saalbach Hiking Challenge

Máte rádi velké výzvy? Ambiciózní treková výzva Saalbach Hiking Challenge kombinuje tři vysokohorské treky s celkovou délkou přes 65 km a převýšením 3800 m. Na všechny, kdo dokončí trojici treků Pinzgauer Spaziergang, Seven Summits of Saalbach Hinterglemm a Home of Lässig Walk, čeká odměna! Pro plnění výzvy si nainstalujte aplikaci Summitlynx App a výhru vyzvedněte v informační centru.

MTB: Saalbach v sedle horského kola

Na své si v regionu Saalbach Hinterglemm přijdou i vyznavači cyklistiky a MTB. Největší rakouský Bike-Region má co nabídnout jak začátečníkům a rodinám s dětmi, tak ostříleným bikerům, dokonce je populární i u mezinárodní bikové elity. Přes 90 km pečlivě připravených singletrailů a 9 moderních lanovek rozprostřených na svazích sedmi hor slibuje skutečný požitek z jízdy. Na výběr je z trailů různých obtížností pro horská kola, gravel biky i elektrická kola.

Saalbach Hinterglemm – největší rakouský bike-region nabízí požitek z jízdy pro bikery všech úrovní. Alpy, Rakousko.

K nejvyhlášenějším patří například Hacklberg-Trail nebo trasa světového poháru World Championship trail v Epic Bike Parku Leogang. Milovníky kol sem v sezóně láká také několik akcí:

  • Global Bike Festival (15.-18. 6. 2023) je akce pořádaná největšími cyklistickými kanály GCN, GMBN a EMBN. Můžete se projet po trailech se známými moderátory a vyzkoušet nejnovější vybavení.
  • GlemmRide Bike Festival (6.-9. 7. 2023) je víkend plný bikové zábavy uprostřed největší bike areny rakouských Alp. Na návštěvníky čeká skokanská show Masters of Dirt Big Air Shows, závod ve sjezdu, Expo, živá hudba a mnoho dalšího!
  • World Games of Mountainbiking (8.-10. 9. 2023) soutěž amatérských a profesionálních bikerů ve čtveřici disciplín.

A zkrátka nepřijdou ani vyznavači trail runningu. Běžce do Saalbachu tradičně láká Saalbach Trail & Skyrace (19. a 20. 8. 2023).

Kalendář akcí v oblasti Saalbach najdete na www.saalbach.com

Tak přijeďte vychutnat krásy Saalbachu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: