S kolem po cestách Trollů

S kolem po cestách Trollů

Objevovat Norsko v sedle bicyklu je pozoruhodný zážitek. Přírodní krásy a velká převýšení, to jsou základní průvodci, kteří nechybí téměř v žádné z třiceti cyklotras popsaných v knize Radovana Kunce Cestami Trollů. Právě teď je nejvyšší čas začít shánět partu kamarádů a plánovat vlastní dopravu i trasu.


Údaje vydavatele:
Titul: Cestami Trollů
Netradiční cyklistický průvodce Norskem
Autor: Radovan Kunc
Foto: autor, mapky Ramap Plzeň
Infocena: 299 Kč
Vydalo: Vydavatelství Cykloknihy, Plzeň 2006

obal knihy

Objevovat Norsko v sedle bicyklu je pozoruhodný zážitek.
Přírodní krásy a velká převýšení, to jsou základní průvodci, kteří nechybí téměř v žádné z třiceti cyklotras popsaných v knize Radovana Kunce Cestami Trollů. A je opravdu co objevovat!

Velká geografická vzdálenost Norska, kterou mohla překonat jen velká náklonnost autorů k severské zemi, znamenala, že objevování oněch třiceti tras trvalo více než deset let. Vznikl unikátní cykloprůvodce po nejkrásnějších a nejzajímavějších cyklocestách Norska. Postupně psané zážitky z mnoha cest v průběhu deseti let nejsou průvodcem v klasickém slova smyslu.

Kniha neobsahuje jen údaje potřebné k úspěšnému absolvování cyklotrasy, zaznamenává také zážitky a dojmy a je tedy současně literární pozvánkou do severských krajin. Dojem podtrhávají pohledné fotografie a také graficky zdařilé mapky jednotlivých tras, které ctí dvojí cíl knihy, nejen představit Norsko cykloturistům, ale také nadchnout čtenáře pro jeho půvab a přednosti. Mapka je zároveň jediným zdrojem rychlých informací o každé trase a lokalizace polohy. Další podrobnosti už jsou volně rozptýleny v textu popisu.

mapka s trasami v jižní části NorskaHardangervidda

Je samozřejmé, že jde o výběr, protože turistických a cykloturistických pozoruhodností je v Norsku opravdu hodně. Právě pro svůj literární charakter si však kniha Cestami Trollů nenárokuje punc úplnosti a cykloturistické obsažnosti. Klade důraz i na zážitky a příhody účastníků cest, které dokreslují celkový dojem sympatické vstřícnosti autorů k Norsku. Při zmínce o autorech je množné číslo namístě, protože některé texty psali i Ondřej a Jakub Vodrážkové.

Trasy jsou rozloženy po celém Norsku, nejvíce je jich v oblasti pohoří Jotunheimen a Hardangervidda, ale najdete tu také například trasu na Lofotech. Čtenář ale může důvěřovat vkusu a erudici autorů, kteří vybrali cyklocesty za norskými přírodními a kulturními poklady vcelku úspěšně a odpovědně. Při čtení a objevování krás Norska snad jen trochu překvapí, že se do žádné cyklotrasy nevešel ani jediný z 28 známých dřevěných sloupových kostelíků, jejichž úloha v kulturní historii země je velká a atmosféra neopakovatelná. Ale jak už bylo řečeno, jde o privátní výběr a není v silách takto pojaté publikace obsáhnout vše beze zbytku.

HandargerviddaRadovan Kunc

Pro ty, kdo Norsko znají, je čtení knihy Cestami Trollů potěšující vzpomínkou a  pro případné následovníky je zase potěšující nabídkou. Na druhé straně je Norsko pro českého čtenáře přece jen poměrně z ruky. Takže, koho nabídka norských cyklotras opravdu zaujme, má nejvyšší čas začít shánět partu kamarádů a plánovat vlastní dopravu i trasu. Těm méně podnikavým nezbývá, než se svěřit do rukou některé cestovní kanceláři. Je záslužné, že, ač má autor profesně blíž druhé skupině, je na stránkách v cestách knihy Cestami Trollů dost inspirace pro obě varianty.

Text a repro Jiří Červinka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: