ROZHOVOR: Martina Demmel – vycházející lezecká hvězda

ROZHOVOR: Martina Demmel – vycházející lezecká hvězda

Devatenáctiletá německá lezkyně Martina Demmel se až do svých patnácti věnovala závodně lyžování, ale pak objevila lezení a s ním i velkou vášeň a nemalý talent. Během uplynulých čtyř let vypilovala svůj lezecký um natolik, že se jí nedávno podařilo přelézt cestu Joe Cita za 9a ve španělské Olianě, a to navíc v pouhých pěti pokusech. Během uplynulého roku strávila neskutečných 218 dní na lezeckých výjezdech a přelezla více než 200 osmiček ve francouzské klasifikaci, z toho dokonce 30 na onsight.

Na jakou lyžařskou disciplínu ses v mládí specializovala?

Obecně se dá říct, že jsem se věnovala alpskému lyžování. Do 15 let ještě není dovoleno účastnit se rychlostních disciplín, takže jsem se logicky věnovala technickým disciplínám, jako je slalom a obří slalom, stejně jako všechny ostatní děti. Dneska si ale raději vyjedu mimo sjezdovky, nejlépe samozřejmě do prašanu.

Je pro tebe lyžařská průprava přínosná i pro lezení? Máš například lepší vytrvalost, lépe zpevněné tělo nebo nevnímáš tolik stres během závodů?

Po fyzické stránce nevnímám žádné zásadní výhody, snad jen že se mé tělo rychleji přizpůsobuje nové aktivitě bez toho, abych přišla k nějakému zranění. Psychicky mi to ale pomáhá hodně, protože v tomto ohledu je lezení hodně podobné lyžařským závodům. Je tam vždycky cítit tlak na to odvést co nejlepší výkon na první pokus, také se musíte vyrovnávat s chybami a selháními, musíte se umět soustředit a rozhodovat se intuitivně, ale také představit si trať nebo cestu a vizualizovat si pohyby předem. Jedna drobná chyba pravděpodobně nezpůsobí to, že zcela selžete, ale pokaždé ztratíte trochu síly nebo nějakou tu sekundu. Pro oba sporty je tak klíčové dobře vnímat své tělo a najít to správné flow.

Máš raději vytrvalostní cesty nebo silové kroky?

Nejraději mám kombinaci obojího. Ideální podle mě je, když jsou v jedné cestě obsaženy všechny lezecké styly, protože pak musíte prokázat opravdu komplexní lezeckou dovednost. Když takovou nenajdu, ráda střídám cesty nebo rovnou oblasti, abych si udržela motivaci a také abych se zlepšovala v tom stylu, ve kterém mám slabiny.

Na co se plánuješ zaměřit v budoucnu? Budeš trénovat na ještě obtížnější cesty nebo se spíš soustředíš na závody?

Rozhodně se chci stále věnovat především skalnímu lezení, protože mě baví být venku s přáteli a objevovat nová místa i kulturu. Zároveň ale letos chci získat nějaké zkušenosti ze závodů, mám ráda ten moment, kdy se snažím odvést ten nejlepší možný výkon v jednu danou chvíli. Kromě toho si myslím, že trénink na závody pomáhá i pro lezení venku a střídáním disciplín si dobře udržím motivaci. 

Chtěla by ses zaměřit i na vícedélkové lezení, kde by se ti mohla hodit tvá dobrá vytrvalost?

Vícedélkám bych se v budoucnu určitě ráda věnovala víc. Prozatím byl vždycky problém najít toho správného parťáka a vícedélky jsou také náročnější kvůli plánování s ohledem na počasí, vybavení, místa na spaní… v tomto ohledu se musím ještě hodně učit!

MARTINA DEMMEL

Narodila se 18. října 2001 v Peißenbergu v Německu a vyrůstala v Böbingu. Do patnácti let závodně lyžovala a od svých šestnácti propadla nové vášni – lezení. Díky svým výkonům a povaze se stala ambasadorkou české značky lezeckého oblečení Rafiky. Od začátku roku 2021 je v německém reprezentačním družstvu sportovního lezení. Sledovat ji můžeš na Instagramu @martinademmel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: