Rozhovor: Marek Pazderský o zázemí velkých běžkařských závodů

Rozhovor: Marek Pazderský o zázemí velkých běžkařských závodů

Výsledky Vasova běhu proběhly o víkendu všemi sportovními médii včetně těch českých. Ano, Standa Řezáč byl třetí. Stejně tak ve stručnosti se dozvíte podobné úspěchy i v případě dalších známých laufů.  Ale samotní závodníci by bez podpory takových výsledků nedosáhli. Jak probíhají tyto závody z pohledu podpůrného týmu?

Týden snů, krásných výsledků a splněných přání. Tak by se dalo charakterizovat posledních pár dní v českém Silvini Madshus teamu. Zeptali jsme se přímo Marka Pazderského, jak to všechno viděl a prožíval. Začneme nejslavnějším závodem ve Švédsku.

Marku, jak dopředu se organizuje celá akce, kolik je na to potřeba lidí a jak to tam ve Švédsku všechno probíhá?

Všechno začíná už rok dopředu při plánování kalendáře a zabukování potřebného počtu startovních čísel, poté naplánování dopravy a nakombinování jednotlivých přeletů, dopravy materiálu a servisu, zařízení ubytování, stravy atd. To je práce pro tři lidi. Samozřejmě, že když to všechno konečně naplánujete a vymyslíte, tak vám to půlka lidí změní, takže je to takový malý boj s větrnými mlýny.

Letos jsme se rozdělili na dvě velké skupiny, jednu šéfoval Tomáš Jakoubek u startu pro elitní team, kam jeli celkem 4 servismani a přijeli až na poslední chvíli ve čtvrtek večer. Druhou skupinu jsem pak vedl já a bydleli jsme tradičně u horského střediska Grönklit, kde bylo celkem 5 servismanů a ve Švédsku jsme byli už od předešlé neděle týden dopředu. Na místě to pak probíhá tak, že každý den jezdíme na lyže prohlédnout si trať a její úskalí, stále dokola testujeme a vybíráme lyže a zkoušíme mázu tak, aby na konci týdne bylo všechno na nejlepší úrovni.

A co závod? Jaké to je nejet a starat se o tým?

Popravdě docela peklo. Spát jsme šli kolem půlnoci, ráno ve tři budíček a hurá řídit na start. Ten nám začíná zhruba 15 minut předem, kdy už zaujímáme pozice v prvním kopci s holemi, kdyby náhodou někdo zlomil. Letos jsme postavili 3 posádky aut jen pro Standu a 3 posádky aut pro zbytek týmu. Propojeni jsme vysílačkami a dáváme si průběžné informace. Třeba hned na prvním stanivišti jsem zapadl a muselo mi pomáhat 6 lidí při návratu na cestu. Pak člověk bojuje v autě v zácpě jako na trati, rychle zaparkuje, běží k trati, občerství a zase maže zpátky do auta.

SilviniPartnerem Silvini Madshus teamu je český výrobce funkčního sportovního oblečení pro celou rodinu Silvini. V kolekci naleznete oblečení pro nejen pro běžecké lyžování, ale i cyklistiku, běh, in-line a turistiku. Funkční materiály, zajímavé střihové provedení výrobků a hlavně neotřelý design to je Silvini, značka pro celou rodinu.

V závěru to asi byly trochu nervy ne? Jak jsi to prožíval?

No já měl štěstí, že jsem naposled dával 8 km před cílem, kde jsem pak zůstával i pro zbytek týmu. Standa kolem mě projel už jen ve třech lidech, takže jsem věděl, že bude placka a mohl jsem slavit. Navíc po chvilce někdo z dalších občerstvovačů vyndal laptop a pustil to živě, tak jsme všichni fandili a uzavírali sázky. Pak už jen začali na mobil chodit gratulace a bylo příjemné, že i lidé kolem nám fandili a chodili, podali ruku, poplácali po zádech.

Takže proběhla oslava?

Jenom jsme si symbolicky přiťukli pivem, sezona ještě nekončí, slavit se bude až na úplném konci. Šli jsme společně na vyhlášení a dostali jsme dokonce pochvalu za nejlepší fanklub. Naše zelená barva s puntíky je docela populární.

Takže všeobecná spokojenost?

Určitě, ten Standův úspěch jsme potřebovali úplně všichni, jak tým, Standa, sponzoři, tak i všichni Češi – Norové se už až moc naparují. Prostě všechno vyšlo. Lyže, servis, občerstvení, forma a i podmínky nám vlastně hodně pomohly. Hodně lidí nás kritizovalo a nevěřili nám, ale stále jsme celkově ve Swix Ski Classics na 5. místě, Standa je 7., Šárka je 14., vyhráli jsme českou Ski-tour, jsme vidět prakticky na všech závodech. Stojím si pevně za tím, že tým šlape na plné obrátky a to máme desetinový rozpočet oproti ostatním. Nejvíc nás tlačí bota v servisu a dopravě. Hlavně na kvalitnější a obsáhlejší servis už nezbývají peníze. Nyní většinu servisu musíme dotovat z vlastních zdrojů, což není dlouho udržitelný rozvoj.

A co zbytek týmu?

Co se týče Vasáku, tak jsme zaznamenali několik super výsledků a osobních maxim, někteří naopak zase doplatili na materiál, kdy lyže nebyly nejrychlejší a tak to mohlo být trochu lepší. Všeobecně ale panuje spokojenost. Mnohem větší radost mi však udělaly zprávy z domu, kde vyhrál Jirka Pliska, který má životní sezonu, Karlův běh stejně jako v ženách po mateřské vracející se Kačka Moravcová. Na Jesenické 70 pak kraloval vítěz Ski-tour Václav Sedláček a záda mu na druhém místě kryl Viktor Novotný. A samozřejmě super jeli i mnozí další. Jsou prostě dny, kdy je tým radost. Je to jako s dětmi, jeden den je chcete utopit a druhý den je bezmezně milujete. Teď jsem v té lepší fázi 🙂

Co bude následovat?

Ohledně budoucnosti týmu uvidíme, jak to po konci sezony naše valná hromada vyhodnotí a jak budeme pokračovat dál. Jinak teď nás čekají závody o víkendu v Německu a za týden odjíždíme na poslední dva závody sezony do Norska na Birkebeiner a do Švédska na finále do Are. Snad se nám bude dařit i tam. Prosíme všechny fanoušky, ať nám drží palce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: