ROZHOVOR: Lyžařské středisko La Norma ve Francii je velmi oblíbené hlavně pro svou rodinnou atmosféru

ROZHOVOR: Lyžařské středisko La Norma ve Francii je velmi oblíbené hlavně pro svou rodinnou atmosféru

Lyžařské středisko La Norma v Savojských Alpách je velmi oblíbené pro svou rodinnou atmosféru i kvalitu lyžařských tratí. Na novinky, které se odehrály v průběhu roku 2017, jsme se zeptali přímo manažera a ředitele společnosti Sogenor pana Marcuse Schlatmanna.

La Norma patří mezi menší francouzská střediska v horském masivu Maurienne, nečekejte obří komplex typu La Plagne nebo Les Arcs. Malebná vesnice La Norma se rozkládá na sedmi stech hektarech v národním parku La Vanoise ve výšce mezi 1 350 a 2 750 metry nad mořem, nedaleko městečka Modane, kam lze dojet autem, autobusem i rychlovlaky TGV. Z Prahy je středisko vzdáleno asi 1090 km, z Brna 1240 km.

Doporučujeme: Aktuální nabídka zájezdů do střediska La Norma

Společnost Sogenor vznikla v roce 1989 a dnes se stará o pronájem 135 apartmánů ve středisku La Norma a také o provozování všech vleků ve středisku.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Co nového mohou klienti od letošního roku využít ve středisku? Plánujete nějaké další investice do budoucna?

Do letošního roku jsme vyměnili ve středisku skoro všechny vleky. Máme nových 6 pom, dvě sedačky jsou po renovaci (L´Arlette, La Repose ) a jedna je úplně nová (Le Carrelet). Z celkového počtu 12 vleků a pom máme v roce 2017 devět nových.

Zůstává nám ještě jedna veliká investice, renovace hlavní kabiny, která vede od dolní stanice do 2 000 m n m. Tuto investici budeme realizovat v rámci dvou let. Taktéž plánujeme renovaci sedačkové lanovky na Le Clot, která však není až tolik vytížená, čili tato investice bude realizována někdy v budoucnu. Avšak na této sedačce jsme vyměnili sedáky a vzhledem k tomu, že životnost vleků je cca 30let, není potřeba tuto sedačkovou lanovku ještě měnit.

Připravujeme ještě obnovu kabiny Le Mezelet přibližně za 2 roky a sedačkové lanovky Le Clot za 10let. To je tak všechno, co nás čeká do roku 2035. Sjezdovky zůstanou tak, jak teď jsou. Myslím si, že máme sjezdovku pro každého, od zelených po černé, v lese i na otevřených pláních. Celkový počet je 7 zelených, 7 modrých, 11 červených a 2 černé sjezdovky. Celkem měří 65 km.

Klienti, kteří navštěvují středisko pravidelně, si také všimli většího množství sněžných děl. Jaké změny jste s nimi provedli?

Ano, zakoupili jsme 12 nových sněžných děl, která jsou žlutá a docela dobře viditelná. Je to nová generace nízkotlakových sněžných děl, která vyrobí větší množství sněhu a mohou začít pracovat při vyšších teplotách, než děla dosavadní, která mohla pracovat až od -4 °C.

Jaké možnosti lyžování a vyžití nabízíte pro děti a lyžaře-začátečníky?

Pro děti je ve středisku připraven dole u kabiny bobový park. Dále sněžný park a tematický „Gulli“ park s atrakcemi v blízkosti oblasti St. Joseph. Tento tematický park je mezi dětmi ve Francii velmi oblíbený. Pro děti i začátečníky jsou pak připraveny hlavně sjezdovky v dolní části lyžařského areálu nebo před restaurací Le Grizli.

Nabízíte návštěvníkům ve středisku i jinou zábavu kromě lyžování?

Pro všechny je týden co týden připraven intenzivní animační program. Začínáme již v neděli uvítacím přípitkem zdarma a informacemi o tom, co vše v týdnu mohou klienti ve středisku využít.

K bezplatným aktivitám patří tzv. sumo bitva, turnaj ve stolním tenise, možnost vyzkoušet si biatlon, tančení pro děti s místním maskotem Timem, závody v bobování, divadelní představení pro děti, pokerový turnaj, karaoke večer, fotbálek na sněhu, kluziště či hokejový turnaj a další.

K placeným atrakcím patří návštěva pivovaru a barokního kostela dole ve vesnici, pevností v údolí, skákací hrad, trampolíny, skoky do nafukovacího vaku, jízdy na čtyřkolkách.

Proč by klienti měli navštívit právě vaše středisko? Co je hlavním lákadlem La Normy?

Kde jenom začít…

1. Středisko pro každého
Naši nabídku cílíme hlavně na rodiny s dětmi, přesto v horních částech naleznete černé sjezdovky, které jsou velmi ostré a uspokojí nejnáročnější lyžaře. Fakt, že v La Normě se dříve jezdil „letmý km“ hovoří za vše. Pro mladé je zde k dispozici sněžný park s překážkami a možnost lyžování ve volném terénu. Pro ty, kteří volí raději klidnější aktivity, je zde připraveno několik tras pro pěší turistiku či chození na sněžnicích.

2. Výborná dopravní dostupnost
Středisko je v blízkosti dálnice, hlavního nádraží v Modane, kde staví TGV rychlovlaky, a proto je zde velmi dobrá dopravní dostupnost. V blízkosti stojí také vetší nákupní centra, například ve městech Fourneaux a Modane, 10 minut od nás.

3. Bezpečné místo bez aut
Samotné centrum střediska je zónou bez aut. Automobily můžete pohodlně zaparkovat v našich prostorných několikapatrových podzemních garážích, které jsou zdarma. Díky tomu, že v centru střediska auta nejezdí, je toto místo bezpečné i pro děti, můžete je bezstarostně pustit ven. Celkově je centrum vesnice umístěno na malém prostranství, takže je velmi kompaktní a bezpečné.

4. Slevy na další lyžařské areály
Spolupracujeme se 4 dalšími lyžařskými střediskyMaurienském údolí – Valfrejus, Aussois, Val Cenis a Bonneval sur Arc, se kterými jsme propojení v rámci tzv. Eski-Mo skipasu. Do každého střediska mohou klienti v týdnu zavítat na jednodenní lyžování. Za symbolickou cenu 25 eur si mohou minimálně 6denní La Norma skipas rozšířit na tato střediska. Doprava do středisek je zajištěna místními skibusy, každý den do jednoho střediska. Tato doprava je již v ceně Eski-Mo skipasu. Klienti mohou této dopravy využít, nebo se mohou dopravit svými auty. Střediska jsou rozmístěna v okruhu od 15 km vzdáleného Aussois či Valfrejus, do nevzdálenějšího Bonnevalu Sur Arc, který je 40 km od La Normy. Celkem tedy mohou využít více než 300 km sjezdových tratí

Dále mají klienti možnost využít lyžování ve středisku Val Thorens, do kterého mají s našim 6denním La Norma skipasem slevu 60 %. Středisko je spojeno s Maurienským údolím kabinou Les 3 Vallees Expres, která vyjíždí z vesnice Orelle, vzdálené 16 km od La Normy. Zde můžete využít až 140 km sjezdových tratí a podívat se do ultramoderního střediska, které je součástí jedné z největších lyžařských oblastní na světě, tzv. Tří Údolí. A nezapomeňte na překrásnou vyhlídku na horu Mont Blanc.

Zájezd do La Normy koupíte výhradně u CK Beta tour:

8 denní skipas, 7x ubytování, luxusní bus již od 6970 Kč/osobu

Léto v La Normě

Viděla jsem, že nabízíte i letní dovolenou. Co vše je zde k dispozici?

V letní sezoně, v době letních prázdnin v červenci a srpnu, máme každý týden nějak tematicky zaměřený. Je zde například country týden, astronomický týden, týden zaměřený na divadlo a kabaret či sportovní týden.

Klienti mohou využít tzv. „Cosy“ pasu, což je taková obdoba zimního skipasu, avšak tento pas je zaměřen na letní aktivity, jako pronájem tenisových kurtů, ekologického kluziště, vstup do přírodního bazénku, jízdy lanovkami nahoru s možností vyvezení horských kol. Mohou podnikat pěší nebo cykloturistické výlety.

Dole v údolí se nachází lanový park, mohou se zde lézt také ferraty (zajištěné cesty), je možnost navštívit pevnosti z přelomu 14 – 18 st. V blízkosti je také italské město Torino (česky Turín), kam je možno vyjet na jednodenní výlet.

Co tedy dodat na samý závěr?

Rád bych se ještě zmínil, že Češi jsou podle počtu návštěvníku v našem středisku na vysokém a ceněném druhém místě! Je to jistě způsobeno příznivou cenou, za kterou mohou ubytování v našem středisku získat a skvělou letitou spoluprací s cestovní kanceláří Beta Tour, která k nám české klienty exkluzivně přiváží.

Děkuji za rozhovor panu Marcusu Schlatmannovi, manageru a řediteli společnosti Sogenor, La Norma, Francie.

Autorka rozhovoru: Ing. Lenka Laus, delegátka CK Beta tour ve středisku La Norma

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: