HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Rozhledna Anenský vrch

Rozhledna Anenský vrch

Odkud se nejlépe rozhlédnout po Orlických horách? Přece z jediné rozhledny na celém hřebeni táhnoucím se podél česko-polských hranic – z Anenského vrchu (992 m n. m.).

Turisté vyrážející na krásný příhraniční hřeben Orlických hor jsou často zklamáni. Proč? Výhledy z něj jsou totiž velmi omezené a dokonce došlo před mnoha lety k likvidaci jediné rozhledny na celém hřebeni, která stávala přímo na nejvyšším vrcholku Velké Deštné (1114 m n. m.), takže v horách zůstalo pouze několik vyšlapaných míst mezi nízkým porostem, aby bylo možné pohlédnout do dáli. Bohužel časem mnohá místa zarostla a z Orlických hor byly výhledy dlouho minimální.

Dřevená krasavice na Anenském vrchu!Dřevená krasavice na Anenském vrchu!

Naštěstí je tomu od roku 2010 jinak a dále na hřebeni v jihovýchodním směru byla na Anenském vrchu (992 m n. m.) postavena 17 metrů vysoká, krásná dřevěná rozhledna s 65 schody, která ukazuje, proč opět do Orlických hor vyrazit – podívat se z tohoto místa můžete totiž na Kralický Sněžník, za dobrých podmínek vzdálený hřeben Krkonoš, část Broumovska, polské území i Podorlicko. Alespoň malá náplast na duši všem, kteří tolik toužili po dalekých výhledech!

Přístup

Anenský vrch (992 m n. m.) s rozhlednou leží přímo na hřebeni, po němž vede  dálková stezka Aloise Jiráska. Pokud nechcete jít celým hřebenem a výstup na rozhlednu zapojit do delšího výletu, můžete se dopravním prostředkem přesunout buď na Mezivrší (926 m n. m.) nebo na Haničku k bojovému opevnění, kde je možné pohodlně zaparkovat a udělat si pouze kratší výstup – v prvním případě 2,5 kilometru, v druhém 4 kilometry.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: