Rokle Jánošíkove diery v pohoří Malá Fatra

Rokle Jánošíkove diery v pohoří Malá Fatra

Žebříky, lávky, řetězy, můstky. To vše je při průstupu rokle „Jánošíkove diery“ potřeba. Rokle je totiž místy pro turistu neprůstupná a skála je díky přítomnosti Hlbokého potoka často kluzká.

Jánošíkove diery se skládají z Horních, Dolních a Nových dier, které byly zpřístupněny jako poslední. Podle mnohých se jedná o nejkrásnější rokli pohoří Malá Fatra.

Při cestě korytem Hlbokého potoka minete nebo překonáte 20 vodopádů různých velikostí a charakteru. To svědčí o strmém profilu, který rokle vytváří. Další charakteristikou je hluboké zařezání mezi skalní stěny, takže i v létě je tady chlad a vlhko, což má vliv na výskyt mnoha jedinečných zástupců fauny a flory.

Průstup rokle je často spojován s výstupem na Velký Rozsutec (1609 m), což je hora, jejíž vršek tvoří vrcholová skalní pyramida, která nabízí impozantní pohledy a zajímavý zážitek z výstupu.

Přístup

Jánošíkove diery najdete nedaleko obce Terchová. Výchozím bodem túry může být hotel s příhodným názvem „Diery“. Od něj se vydáte po „naučné stezce Diery“, která vás provede celou roklí se všemi atrakcemi v podobě žebříků, lávek a řetězů. Zhruba po 2 km, kousek za rozcestníkem „Podžiar“, opustíte Hlboký potok a můžete plynule pokračovat na zmiňovaný Velký Rozsutec / .

Takto popsaná trasa vás zavede do částí „Dolné“ a „Horné diery“. Pokud se chcete podívat do části „Nové diery“, musíte na prvním rozcestníku odbočit doleva , vzhledem k hotelu Diery.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: