Roháčská plesa

Roháčská plesa

Skupina čtyř horských ledovcových jezer je doslova magickým místem na severní straně hlavního hřebene Západních Tater, nazývaných také Roháče.

Plesa jsou situovaná do ledovcového amfiteátru, který ze všech stran svírají doliny. Konkrétně se jedná o Roháčskou, Spálenou a Smutnou dolinu. Pokud jde o samotná plesa, tak největším z nich je Velké Roháčské pleso (2,22 ha). Co do velikosti následují Horné Roháčské pleso (1,45 ha), Tretie Roháčské pleso (0,61 ha) a Druhé Roháčské pleso (0,21 ha). Čtveřice je rozmístěna ve výšce od 1562 do 1750 metrů.

Krásu celé túry dokresluje okolí ples, které tvoří skalní stěny hlavního Roháčského hřebene v čele s vrcholy Baníkov, Hrubá kopa, Plačlivé, Ostrý Roháč. Opomenout nemůžeme také nedaleký Roháčský vodopád s výškou 18 metrů. Jeho návštěvu můžete plynule zařadit do túry k Roháčským plesům.

Přístup

Při výstupu od chaty Zverovka (červená), kdy hlavním cílem jsou pouze Roháčská plesa, bez výstupu na některý z přilehlých vrcholů, se jedná o poměrně nenáročnou túru s převýšením necelých 800 metrů. K chatě se můžete dopravit buď autobusem, nebo autem, které následně necháte na placeném parkovišti. První pěti kilometrový úsek túry k Ťatliakově chatě je bohužel ve znamení asfaltové silnice. Díky krásným výhledům se cesta dá celkem ve zdraví přežít.

Od Ťatliakovy chatyuž začíná ten pravý tatranský turistický chodník, který nás po a následně  značce dovede k plesům, kolem nichž vede naučná stezka. Za plesy se dáte opět na značku a u rozcestníku „Pod Predným zeleným“ začnete sestupovat k vodopádu a k rozcestníku „Adamcula“, který už se nachází na asfaltce mezi Zverovkou a Ťatliakovou chatou.

Výstup je možné realizovat i trochu jiným způsobem, kdy zhruba v polovině cesty mezi Zverovkou a Ťatliakovou chatou (u Adamculy) odbočíte po značce doprava, dojdete k plesům a stejnou cestou zpět. Ušetříte si tak asi 2,5 kilometrů asfaltky, ale zase půjdete tam i zpět stejnou cestou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: