HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Rodeo táhne čím dál víc

Zdá se, že už i v českých krajích se začínají objevovat nové rodeové PE kajaky jako houby po dešti. Dobrou zprávou je, že jde stále častěji o výrobky domácích firem a proto budou jejich ceny mnohem přijatelnější pro české vodáky, než tomu bylo dosud u lodí ze zahraničí. A tak nás těší, že dnes můžeme na Malém Průvodci představit další z domácích rodeových novinek.

Zdá se, že už i v českých krajích se začínají objevovat nové rodeové PE kajaky jako houby po dešti. Dobrou zprávou je, že jde stále častěji o výrobky domácích firem a proto budou jejich ceny mnohem přijatelnější pro české vodáky, než tomu bylo dosud u lodí ze zahraničí. A tak nás těší, že dnes můžeme na Malém Průvodci představit další z domácích rodeových novinek.

Mladé vodácké odvětví rodea a playboatingu začalo konečně přitahovat i české firmy. Kromě toho že i ony jistě pečlivě sledují dění na vodáckém trhu v zahraničí k jejich zvýšenému zájmu nepochybně přispěla publicita a organizátorské úsilí, které tomuto sportu věnuje sdružení CNAWR. Koncem listopadu loňského roku Malý Průvodce informoval o novém kajaku Wigo firmy Železný, o další novince od Vladimíra Vaňhy se na českém vodáckém Internetu živě diskutuje již od podzimu a o nové rodeovce z dílny světoznámé firmy Necky, která se v Čechách dokončuje, se zatím jen šušká. Novinka kterou představujeme dnes však nepochází od žádného z těchto zavedených výrobců plastových lodí. Vodáci mohli vidět její laminátový prototyp již vloni na Hamerském potoce a její plastová verze by měla být představena na výstavě Sport Prague. Požádali jsme proto majitele firmy NOE®, pana Oskara Vaňátku, mezi vodáky známého spíše pod přezdívkou Ben, aby představil svou firmu i nový produkt.prototyp AZ na suchu

Firma, která má registrovanou ochrannou známku NOE existuje asi 10 let a nedávno se přestěhovala do nové výrobní haly u Pardubic. Ben říká: „Vyrábíme laminátové lodě a další potřeby pro vodáky. Naše kánoe Štika, kterých jsme vyrobili několik tisíc je pravděpodobně třetí nejrozšířenější loď na českých řekách – hned za Vertexkou (T2) a Vydrou. Kromě výroby lodí šijeme vesty, špricky a neopreny a v našem vodáckém obchodě si zákazník může za slušnou cenu

Výroba polyetylenových lodí však dosud nebyla doménou firmy. „Tato výroba mě lákala řadu let,“ vysvětluje Ben, “ale startovací impuls se objevil asi před 2 lety v podobě dospívajících synů, kteří začali toužit po rodeovém kajaku a stále častěji a hlasitěji to dávali najevo.“ Od té doby začal Ben připravovat technologii, hledat vhodné materiály a pomalu začala vznikat jejich první rotační pec. Mezitím vyrobili první model rodeového kajaku a v laminátové podobě ho odzkoušeli na vodě. Nebylo to prý úplně to pravé ořechové, takže skončilo u prototypu.

... a při testech„S testy původního kajaku nám pomáhali naši kamarádi z loděnice Aleš a Zajíc – docela dobří rodeoví jezdci. Už dlouho pomýšleli na stavbu vlastního modelu rodeové lodi a neopracovaný blok pěnového polystyrénu, který si na to koupili čekal v loděnici asi 2 roky na tu pravou inspiraci. Slovo dalo slovo a spojili jsme své síly. Výsledkem je rodeový kajak AZ. Laminátový prototyp jsme loni ještě stačili otestovat v Rakousku a první vodáci ho viděli na Hameráku a Vavřinci. Bylo jasné, že tentokrát je to to pravé a že po drobných vylepšeních můžeme investovat do rotační formy.“ tvrdí spokojeně Ben. Sériová výroba lodí se tedy právě rozbíhá a první kajaky je možné otestovat každý pátek na eskymování v pardubickém bazénu. Ti kdo se do Pardubic nedostanou si mohou nový kajak prohlédnout na již zmíněném Sport Prague nebo si domluvit jeho otestování v Troji se Zajícem.

Na otázku co plánují dál Ben odpovídá: „Nosným programem firmy vždycky byly turistické deblovky. Z toho je jasné, že naší druhou plastovou lodí bude turistický debl. Máme připraveny některé technologické novinky a zajímavou cenu. Pak si budu muset něco postavit pro sebe. Třetí plastovou lodí bude asi otevřená singlovka (taková ta loď plná nafukovacích vaků, ve které vousatý zálesák sjíždí peřeje WW IV).“ Nepochybně se tedy máme na co těšit.

Autor: Honz
Foto: Zajíc

© Malý Průvodce 2000

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: