Rockstars ve Stuttgartu skončily slovinským překvapením a německým úspěchem

Rockstars ve Stuttgartu skončily slovinským překvapením a německým úspěchem

„Když se lezení potká s muzikou“… pod tímto sloganem se konaly závody adidas Rockstars. Jaké byly dva dny plné skvělých boulderových výkonů za účasti těch největších lezeckých hvězd světa a doprovodu rockové hudby?

Rockstars nejsou jen jediný závod. Kromě hlavního závodu profesionálů se může kdokoliv přihlásit do závodu Gore-Tex Be a Rockstar. Vítěz pokračuje v semifinále závodu profesionálů a nejlepší tři z každé kategorie se před hlavním programem zúčastnili velmi zajímavé soutěže. Každý z účastníků navrhl postavil jeden z boulderů, jeden další přidali zkušení hosté-lezci Mayan Smith-Gobat a Adam Pustelnik.

Každý z finalistů měl 5 minut pokusů na každém ze čtyř boulderů, ačkoli zdaleka nešlo o úplné začátečníky, většina z nich pravděpodobně poprvé lezla před tak velkým publikem, jaké navštívilo stuttgartskou Porsche arenu. Cílem tak bylo odhadnout vlastní schopnosti a postavit nejtěžší boulder, který autor sám je schopen vylézt.

Sportovní šou nadevše

Páteční kvalifikace a sobotní semifinále prosilo několik známých jmen, které se tak večer v hlavním programu neukázala. Příkladem budiž Chris Webb-Parsons, Alexej Rubcov nebo Sachi Amma mezi muži a Sasha DiGiulian, Jain Kim nebo Mélissa Le Névé mezi ženami.

Večerní finále hlavního závodu provázela místní rocková skupina Badasstics, beatboxer Robeat a dva místní DJové. Cesty pro finále připravili zkušení stavěči pod vedením Rakušana Reinharda Fichtingera. Přestože šlo o velmi zkušené stavěče cest mezinárodní federace sportovního lezení IFSC, právě špatné nastavení obtížnosti boulderů negativně ovlivnilo především mužské finále. První boulder vylezli všichni finalisté, z toho pět na první pokus. Druhý boulderový problém nakonec nevyřešil nikdo. Na třetí boulder měli nastoupit jen tři nejlepší, v tomto momentě se rozhodčí vrátili k výsledkům semifinále, místo aby postoupili všichni se shodným zápisem. Třetí boulder opět vylezli Rustam Gelmanov, Jernej Kruder a Sean McColl na první pokus. Tentokrát měl o postupu do superfinále pro dva účastníky rozhodnout rozstřel. Každý z lezců po jednom pokusu zkoušel vylézt jeden z ženských finálových boulderů, samozřejmě po odebrání několika chytů. Po třech neúspěšných pokusech každého z lezců se rozhodčí vrátili k výsledkům semifinále a třetího Seana McColla vyřadili. Představte si, že by ve fotbale při penaltovém rozstřelu se kopaly jen tři série pokutových kopů a následně by rozhodlo třeba pořadí v ligové tabulce…

Ženy se rozdělily mnohem lépe alespoň dle počtu pokusů na jednotlivých boulderech, už ten první nevylezla vítězka semifinále Američanka Alex Puccio, na třetí boulder tak postoupily Britka Shauna Coxsey, Němka Juliane Wurm a Japonka Akiyo Noguchi. Třetí boulder vylezla jen Shauna Coxsey, s ní do superfinále postoupila na počet pokusů Němka.

Superfinálový duel

Superfinále obou kategorií bylo duelem na dvou stejných paralelních cestách, vítězem se stává první, kdo vyleze nahoru, nezávisí na počtu pokusů.

V superfinále pro změnu neodhadli stavěči tras obtížnost boulderu v ženské kategorii. Obě účastnice skončily ve stejném místě. Následně to ještě několikrát zkusily, často i na střídačku a po zbytek časového limitu stály pod stěnou a krčily rameny. Napětí se nekonalo. Kdyby zde rozhodčí určili vítězku na základě počtu vylezených boulderů ve finále, bylo by to asi i pochopitelné. Po superfinále mužské kategorie jim na klíčové místo přibyl jeden chyt a obě na vrch stěny vylezly. Ačkoli měla Shauna Coxsey lepší nástup, před posledním krokem zpomalila a vítězkou prestižního a skvěle hodnoceného závodu se stala domácí Juliane Wurm.

V mužské kategorii byla trasa nastavena náročná, přesto zvládnutelná pro oba finalisty. Překvapení dne Jerjej Kruder využil většího vzrůstu a měl rychlejší nástup, obhájce prvenství z loňského roku Rustam Gelmanov ve snaze ho dohnat uklouzl a spadl, a tak měl Slovinec snadnou cestu k prvnímu vítězství na Rockstars a 4000 Euro odměny pro vítěze.

Stuttgart je velké město, kde naleznete kompletní nabídku ubytování od těch nejlevnějších po nejluxusnější. Pro mě byl při přípravě reportáže základnou Ibis Styles v části Stuttgartu Bad Cannstatt nedaleko Porsche Areny, kde se adidas Rockstars konaly.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v německu podniknout, jistě vám poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: