Roadtrip po Beneluxu – kdy vyrazit a na co nezapomenout?

Roadtrip po Beneluxu – kdy vyrazit a na co nezapomenout?

Co takhle vyrazit na výlet do Belgie, Nizozemska a Lucemburska? Tyto tři země jsou jako stvořené pro roadtrip. Nabízí totiž velice dobré dálniční spojení, navíc jsou všechna města i památky poměrně blízko u sebe.

Příprava na cestu

Základem každého vydařeného roadtripu je svědomitá příprava. Na co byste měli pamatovat? V první řadě na důkladnou kontrolu vozu. Zejména pokud vlastníte starší automobil, ve který již nemáte 100% důvěru, může dávat smysl návštěva autoservisu. Kromě toho zkontrolujte povinnou výbavu – rezervu či lepicí sadu, reflexní vesty, lékárničku a další.

Samostatnou problematikou je pak pojištění vozidel. Samozřejmostí je základní povinné ručení. Víte ale, jaké máte nastavené limity nebo co všechno je konkrétně součástí vaší smlouvy? K povinnému ručení lze totiž zahrnout také mnohá připojištění. Další rizika zase může krýt havarijní pojištění. V neposlední řadě si musíte při cestě do zahraničí sjednat cestovní pojištění. To sice není povinné, ale produkt v ceně několika set korun vám může ušetřit i mnohamilionové výdaje v případě, že dojde na nejhorší. Jednoznačně tedy dává smysl si tento produkt sjednat.

Dálnice jsou zdarma

Velkou výhodou Německa, Nizozemí, Belgie a Lucemburska je velice kvalitní dálniční síť, na které přitom osobní vozidla neplatí silniční poplatky (nicméně není jisté, že tato situace bude ve všech zemích platit i nadále, proto si aktuální stav zkontrolujte před výjezdem). Máte tak absolutní svobodu v tom, kam se vydáte, aniž by to navyšovalo váš rozpočet jakkoli jinak než z pohledu spotřeby pohonných hmot.

Kdy se do Beneluxu vydat?

Země Beneluxu jsou typické pro své celoroční sychravé počasí. Za nejlepší období pro výlet lze označit letní sezonu, tedy čas od května do září. Čekat vás budou příjemné teploty a je i vyšší šance, že vás potkají slunečné dny.

Nechcete-li tvrdnout v zácpách, vyhněte se v létě sobotním přesunům, přes týden se zase snažte vyhnout ranním a odpoledním špičkám. Zcela nejplynulejší pak budou noční přejezdy – situace je zkrátka stejná jako u nás.

Plán cesty a navigaci s sebou

Do Beneluxu se jezdí především do měst a na venkov, příroda zde není tak zajímavá. Druhou variantou je výlet za cyklistikou, země jsou proslulé svým rovinatým terénem a hustou sítí cyklostezek. V každém případě si předem důkladně naplánujte, jaká města či vesnice chcete navštívit a co byste zde chtěli vidět. Zkuste odhadnout, kolik času vám zaberou přesuny, a sestavte si přibližný itinerář. Při cestě doporučujeme využívat navigaci, vyhnete se zbytečnému bloudění.

Kromě platební karty si s sebou také vezměte alespoň určitou hotovost (ve všech zemích se platí eurem).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: