Řeka Sázava – něco pro každého vodáka

Řeka Sázava – něco pro každého vodáka

Řeka Sázava je pravděpodobně společně s Lužnicí a Vltavou jednou z nejvíce sjížděných řek v Čechách. V rámci víkendových akcí tak lze prakticky sjet jakýkoli úsek a vodák jakékoli úrovně jednak nebude ohrožen na životě a stejně tak se rozhodně žádný nebude nudit. Lze tak krásně naplnit ono oblíbené heslo: „co Čech, to vodák!“.

Co můžu čekat?

Sázava je pro vodáky všech úrovní velice atraktivní řekou. Vyhledavači divoké vody milují Stvořidla na horním toku řeky nebo úsek Týnec-Pikovice za vysokého vodního stavu na toku dolním. Celá Sázava je pak příjemnou řekou pro vodáckou akci pro všechny členy rodiny, přičemž adrenalinu chtiví vodáci si svou dávku mohou dopřávat při sjíždění mnoha jezů, kterých je po celé řece dostatek. Od Stvořidel, prakticky až k ústí Sázavy do Vltavy, je spousta tábořišť, občerstvoven a vodáckých půjčoven, snadno zjistitelných na kterémkoli vodáckém webu. Celá oblast je lehko dostupná vlakem.

Úsek Zruč nad Sázavou – Kácov – Český Šternberk

Jedním z úseků, kde si na své přijde doslova každý člen vodácké rodiny může být úsek Zruč nad Sázavou – Kácov – Český Šternberk. Postavíte-li stan večer v Kácově, ale loď si necháte předem poslat vlakem proti proudu řeky až do Zruče nad Sázavou, stačí se jen brzy ráno nalehko přesunout vlakem za svou lodí. Celý den pak v poklidu sjet úsek ke stanu zpět do Kácova. Tam přespat druhou noc a další den pak sjíždět úsek z Kácova do Českého Šternberka.

Úsek: Zruč nad Sázavou (105,2 km) – Kácov (88,5 km)

Počet ujetých kilometrů: 16,7

Počet jezů: 3 (2 s propustí), žádný v databázi nebezpečných jezů

Občerstvení: Chabeřice, u Posadovského jezu

Tábořiště je v Kácově. Zajímavým místem k prozkoumání je Zruč nad Sázavou a samotný Kácov.

Úsek: Kácov (88,5 km) – Český Šternberk (75,5 km)

Počet ujetých kilometrů: 13

Počet jezů: 5 (3 s propustí), žádný v databázi nebezpečných jezů

Občerstvení: Pelíškův jez, u přítoku Podveského potoka a v Českém Šternberku

Možnost ubytování je v Českém Šternberku, kde je možné navštívit i stejnojmenný hrad, tyčící se přímo nad řekou.

Tip na jednodenní akci

Velice oblíbeným, snadno dostupným jednodenním výletem na řeku, je úsek Týnec nad Sázavou (19,7 km) – Pikovice (3,4 km). Na tomto více než šestnáctikilometrovém úseku čeká 8 jezů, dostatek peřejí (za vysokého stavu vody poměrně adrenalinových) a řada občerstvoven. Přespat můžete v Týnci nad Sázavou či na tábořišti v Pikovicích.

Řeka Sázava je velice oblíbeným cílem široké vodácké veřejnosti. Stačí tedy jen nastudovat kilometráž řeky a vybrat úsek nejvíce vhodný pro danou posádku lodě. Tak jako k většině českých řek nezapomeňte přibalit repelent a určitě i pláštěnku, bohužel často bývá voda nejen zdola, ale i shora.

Placený odkaz: Nafukovací čluny pro Vaše dobrodružství i celou řadu příslušenství pro vodáky nabízí Gumotex.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: