Region Schladming-Dachstein: vertikální dobrodružství pro začátečníky i profíky

Region Schladming-Dachstein: vertikální dobrodružství pro začátečníky i profíky

Rakouské Alpy nabízí skvělé terény pro turistiku i vertikální dobrodružství na via ferratách. Jedním z regionů s největší koncentrací zajištěných cest v Rakousku je oblast zasazená pod majestátní jižní stěnou Dachsteinu – Schladming-Dachstein. Feraty v okolí Ramsau am Dachstein můžou vyzkoušet začátečníci i děti, exponované technické výstupy naopak potěší srdce každého zkušeného alpinisty.

Zatímco mnozí nejraději zcela vypnou uprostřed pestré přírody, jiní potřebují během letní dovolené akci, rozmanitost a dobrodružství. Na požitky neexistuje žádný univerzálně platný vzorec, právě naopak: Požitky jsou stejně mnohotvárné jako prázdninový region Schladming-Dachstein. Právě tam, před kulisou majestátních jižních stěn Dachsteinu, je také ono příslovečné vrcholné potěšení doma: 26 lezeckých chodníků a tras – 22 z nich po slunné náhorní plošině Ramsau am Dachstein – čeká na milovníky přírody, sportovní nadšence a všechny, kdo chtějí zkusit něco nového. Kurzy a snadné trasy pro začátečníky se zde nabízejí stejně tak jako náročné výstupy na vrcholy. A také mimo takzvané ferraty je v tomto osvěžujícím a dobrodružném regionu co zažít. O to se postarají vyhledávané výletní cíle, turistické trasy, bikerské trasy, vodní zážitky, rodinné aktivity a mnoho dalšího.

Lezecké chodníky jako vertikální fascinace pro každého

Každý, kdo ji už někdy absolvoval, ji zná a všichni ostatní o ní pravděpodobně slyšeli: o neuvěřitelné fascinaci, kterou přináší lezecký chodník, takzvaná via ferrata. Zvláštností chodníků zajištěných ocelovými lany, železnými kramlemi a žebříky, které vedou vertikálně i horizontálně napříč skalními stěnami, je kombinace zážitku z vysokohorské přírody, adrenalinového vzrušení a neuvěřitelného pocitu uspokojení po absolvování túry. A to nejlepší na tom? Na zdolávání extrémně strmých horských stěn není třeba být profesionálním horolezcem. Ferraty v oblasti Ramsau am Dachstein jsou s permanentním jištěním na ocelovém laně dokonalým úvodem do vertikálního světa hor.

Ve strmě se zvedajících skalních stěnách kolem Dachsteinu lze najít lezecké trasy všech úrovní obtížnosti. Zastoupeny jsou zde krátké, nenáročné a příjemné výstupy i dlouhé, exponované trasy s lanovými mosty, převisy nebo přechody ledovců. Za skutečný vrchol je považována trasa „Randkluft“ na vrchol Hoher Dachstein, která zde existuje již od roku 1843 a je pravděpodobně nejstarší ferratou na světě. Dnes tvoří spolu s ferratami „Anna“ a „Johann“ trasu s převýšením 1 200 metrů a patří tak k nejnáročnějším trasám v Alpách. 

Přerůst na letní dovolené sebe sama může být tak snadné

Ať už pro malého špunta nebo zkušeného milovníka hor: Prázdninový region Schladming-Dachstein je eldorádem pro všechny, kdo se v jakékoli věkové skupině chtějí vydat kolmo vzhůru. Kromě rozmanitých lezeckých chodníků nabízejí vzrušující lezecké příležitosti pro sportovně založené potomky také tři ferraty pro mládež a dětská ferrata. Sattelberg v Ramsau si díky svému ideálnímu terénu pro začátečníky získal oblibu zejména díky Kaliho lezecké zahrádce, ve které najdete mírné trasy Heidi, Kala, Kalo nebo Kali.

Pro ty, kteří své první vertikální kroky udělají raději pod odborným vedením, jsou určeny lezecké kurzy a kurzy pro začátečníky s lezeckým průkazem. S pomocí zkušených horských a turistických průvodců bude zacházení s horolezeckou výbavou a odhad vlastních schopností ještě o něco snazší. Protože chůze po ferratách se i při vší zábavě nesmí podceňovat. Přece jen jde o náročný sport uprostřed nádherné, ale drsné přírody, který vyžaduje netrpět závratěmi a mít jistý krok.

Bez ohledu na schopnosti, kondici a sílu – před jedním fenoménem není na ferratě nikdo v bezpečí: Před hladem, který se uprostřed úchvatné přírody dříve či později zaručeně dostaví. Štýrský chléb se sýrem, polévka se sýrovými knedlíčky nebo císařský trhanec s ostružinami jsou pak přesně tím, co potřebujete. A dostanete je na zhruba 90 pastvinách a horských chatách, které po celém regionu lákají k zastavení a odpočinku.

Via ferraty v okolí Ramsau am Dachstein, Schladming-Dachstein. Foto: Austria, Steiner
Via ferraty v okolí Ramsau am Dachstein, Schladming-Dachstein. Foto: Austria, Steiner

A v regionu Schladming-Dachstein je toho ještě více

Vedle výletů k nejkrásnějším jezerům a túr k místům s ohromujícími výhledy se o rozzářené oči malých i velkých stará pestrý rodinný program. S prvními metry stoupání při pěší túře mimochodem pomůže osm letních lanovek. A to není všechno. S letní kartou regionu Schladming-Dachstein, která zahrnuje více než 100 volnočasových aktivit, máte jednu jízdu nahoru a dolů denně zdarma. S kartou Kids Sommercard, která je rovněž zdarma, je kromě služeb pro dospělé zahrnuto 40 zajímavých prázdninových aktivit speciálně pro naše malé hosty. Letní sáňkařská dráha Rittisberg Coaster, Zipline, Mountain Gokart, lesní park s dřevěnými zvířaty, jízda na ponících, četné dobrodružné stezky, týdenní prázdninový program a mnoho dalšího – nuda nebude mít u nejmenších žádnou šanci. 

Bezpečně dobrý pocit

Ať už se během letní dovolené věnujete horolezectví, turistice, koupání nebo jen odpočinku, v prázdninovém regionu na úpatí Dachsteinu se vše točí kolem dobrého pocitu. A k tomu patří také promyšlená koncepce bezpečnosti proti COVID 19, která zahrnuje také bezplatné možnosti testování.

Rozhodnutí pro letní dovolenou v regionu Schladming-Dachstein je tedy rozhodnutím pro jedinečný balíček nádherné přírody, velkolepých volnočasových aktivit, relaxačních chvil klidu a odpočinku a vhodných bezpečnostních opatření. Dovolená tak bude velmi osobním a příjemným požitkem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: