“Reclimbing the Classics” aneb oprášení zašlé slávy + VIDEO

“Reclimbing the Classics” aneb oprášení zašlé slávy + VIDEO

Švýcarská firma Mammut stojí za nápadem „znovu přelézt“ klasiky, které se výrazně zapsaly do historie lezení. Myšlenku, která v sobě zahrnuje šest cest, mají zhmotnit dvě generace lezců, které tvoří tvůrci cest a talentovaní mladíci. První dílek skládačky je „Hyaena“ (8b+) v italském Finale Ligure.

Osmičková bída ve společnosti vln a slunce

Oblast Finale Ligure se nachází nedaleko Janova (cca 80 km). Lezecká historie se tady začala psát před více než třiceti lety. Jednu z výrazných kapitol zaujímá cesta „Hyaena“, kterou jako první přelezl Ital Andrea Gallo ve svých 22 letech. Cestu zopakoval loni v prosinci Rakušan Jakob Schubert, kterému v té době bylo rovněž 22.

Přečtěte si více o outdoorových aktivitách v Itálii

Jak jih ovlivnil sever…

Netrvalo dlouho a zprávy o těžkých přelezech kolem středozemního moře doputovaly také do alpských zemí, ve kterých nenechaly kámen na kameni. Vysoká čísla obtížností uvedla do pohybu lezce z Rakouska, Německa a Švýcarska, kteří zvýšili své tréninkové snažení, a zimní štace v teplejších oblastech se staly povinnou dovolenou. Domovem se pro ně staly obytné dodávky, z nichž nejznámější je bezesporu VW Transporter. Přespávání ve stanu na pláži či přímo pod skalami bylo běžné.

Andrea Gallo byl tím, komu na konci osmdesátých let patřilo Finale Ligure. Mladý Ital se přestěhoval ze 150 kilometrů vzdáleného Turína a rychle se stal nejlepším lezcem v okolí. Lezl doslova každý den a neustále tvořil nové a nové cesty.

Mammut
je švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavili 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

Linie cesty „Hyaena“, která vede v šedé skoro nelezitelné skále, ho však v roce 1986 doslova uhranula. Téměř každý krok byl problém, který musel individuálně odstranit. Během Velikonoc se mu povedlo propracovat se do klíčového místa cesty, které nebylo možné přelézt kvůli vysokým teplotám. Ty mají velký vliv při lezení na miniaturních chytech.

Proto se do cesty vrátil až 2. prosince, kdy byly teploty mnohem přijatelnější. Byl úspěšný a „Hyaena“ se na nějakou dobu stala nejtěžší cestou na světě.

Návrat na „Hyaena“ v pozici učitele

Andrea se pod cestu vrátil po 27 letech. Jeho úkolem nyní nebylo cestu přelézt, ale radit jinému lezci – Jakobu Schubertovi. Jaké dojmy v mladém Rakušanovi cesta zanechala?

Jak bys „Hyaena“ popsal ve srovnání s dnešními těžkými cestami?

Není tak převislá jako těžké cesty, které vznikají dnes. Na obtížnost cesty musíme nahlížet především z technického hlediska. Potřebujete mít navíc velkou sílu v prstech, abyste se udrželi na malých chytech, které jsou v klíčovém místě.

Co si myslíš o hodnocení cesty za 8b+?

Myslím, že hodnocení, které cestě udal Andrea, sedí perfektně. Někteří ji upravují na 8b, což je podle mě hodně přísné hodnocení s ohledem na jiné 8b. Vždy je velmi těžké ohodnotit cesty, které jsou založeny na technických obtížích. V porovnání s cestami ve Španělsku si zde musíte všechny kroky pečlivě natrénovat předem. Přelez „on sight“ by podle mě byl velmi hodnotný.

Lezení „Hyaena“ obnáší technický styl lezení. Jak se ti jako modernímu lezci líbí?

Mám ho rád a hodně. Cesty tohoto typu jsou skvělým tréninkem. Zdokonalování se v technice je nikdy nekončící proces. Pro takové lezení musíte být psychicky v pohodě a přistupovat k němu s respektem a trpělivostí, protože vyžaduje spoustu času.

Jaký byl čas strávený s Andreou?

Bylo to skvělé a jsem rád, že jsem poznal někoho jako je on. Už od začátku jsem měl pocit, že se známe dlouhou dobu. Vždy mě dostávalo jeho nadšení a zápal pro lezení. Úžasné byly také jeho historky, týkající se lezení z dřívějších dob.

Jak sis oblíbil lezení ve Finale Ligure?

Finale je neuvěřitelné místo. Z pokoje, který jsme měli, byl výhled na moře i město a obojí je úžasný pohled. Je to perfektní místo pro lezení, ve kterém je spousta zajímavých cest. Jsem si jistý, že se sem brzy vrátím.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: