HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Razovské tufity v Nízkém Jeseníku

Razovské tufity v Nízkém Jeseníku

Za přírodní památkou se zvláštním názvem se neskrývá nic jiného než nádherná oblast s malou rozlohou pouhých 1,06 hektaru, jejímž lákadlem je opuštěný lom, kde se ve středověku těžil tufový stavební materiál.

Lom je zasazen v tělese tzv. razovského pyroklastického komplexu, který vznikl sopečnou aktivitou nedalekého Velkého Roudného, což je kopec vulkanického původu. Odborníci vznik tohoto komplexu odhadují do doby milion let nazpět, kdy pravděpodobně došlo k erupci zmiňovaného Velkého Roudného, tehdy byl ještě aktivní sopkou. Následkem se vzdula hladina řeky Moravice, což vytvořilo jezero a následně Razovské tufity. Skály mají tvar polovičního amfiteátru.

Přístup

Do Razovských tufitů se nejlépe dostanete od obce Razová. Na jižním konci vesnice, zhruba půl kilometru za autobusovou zastávkou Razová, U Zaoralů, kde je také parkoviště, se napojíte na naučnou stezku „Po vulkanitech“. Stezkou je to k lomu jen něco málo přes půl kilometru.

Jenže tady naučný chodník nekončí. Pokud si chcete výlet prodloužit, tak může NS „Po vulkanitech“ pokračovat dalších pět kilometrů podél pobřeží až do blízkosti obce Dlouhá Stráň, odkud už se opět nabízí možnost autobusového spojení. Možností je taky využití přilehlých cyklostezek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: