Rakouské cyklostezky

Rakouské cyklostezky

“Gemütlichkeit”, jedinečný rakouský výraz pro spojení srdečnosti, pohody a přátelství. Připojí-li Rakušané k této své jedinečnosti svou bezbřehou pečlivost zaměřenou na infrastrukturu cyklostezek a vybavenost jejich okolí, jsou pak výletníci zváni do země zaslíbené MTB, cyklistice, ale hlavně pohodové cykloturistice. Podniků s vlaječkou nesoucí nápis “Radfreundlich”, doslova „ke kolu přátelský“ každým rokem přibývá.

Rovinaté cyklostezky, sledující toky krásných alpských řek, tvořících hluboká údolí, lemovaná horskými štíty, jsou sympatickým překvapením pro odpůrce stoupání. S minimální námahou prožíváte úchvatnou kombinaci lehkosti jízdy a zároveň velehorských scenérií. Nejoblíbenější rakouské cyklostezky byly s cílem podpory turistiky i zdravého pohybu vybudovány podél všech významnějších řek (Dunaj, Salzach, Saalach, Ennže, Dráva, Gail, Inn, Mur, Mürz, Traun, Dyje,…) ale i podél menších řek (např. Ziller) a také v oblastech jezer (Solnohradská a Korutanská jezerní pánev, Neziderské či Bodamské jezero), v rozsáhlých vinohradech (např. Weinviertel), ale také v mnoha městech (zejména ve Vídni, Salcburku, Villachu a Klagenfurtu).

Cykloturisté mohou přijet dokonce bez kola, které si zapůjčí v půjčovně či na nádraží a odevzdat jej mohou prostě tam, kde jim dojdou síly – třebas na nádraží . Ti, kteří se nechtějí vázat na své auto, mohou využít možnosti přepravovat kolo vlakem, mnoha linkovými autobusy a na Dunaji a některých jezerech i lodí. Kompletní služby včetně zapůjčení a přepravy kola včetně zavazadla a doprovodu průvodce nabízejí cestovní kanceláře, které se na cykloturistiku specializují.

Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel. Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

Začíná za bavorským Pasovem, starém biskupském městě, klenotu architektury. Cesta pokračuje Horním a Dolním Rakouskem, kolem romantické smyčky ve Schlögen, mohutných vodních děl, dále kolem bezpočtu klášterů, zřícenin hradů, zámků, elegantním Aschachem do Linze s barokním náměstím a sobotním bleším trhem, dále do Mauthausen, přes půvabný Grein se zámkem, historický Ybbs do vinařského kraje Wachau s malebnými vesničkami, lákavými vinnými sklípky a s bohatstvím skvostných zámků a panských sídel (např. Melk je nejkrásnějším klášterem Rakouska) až do romantického opevněného Dürnsteinu u Křemže. Až sem ujedete asi 240 km, ale můžete pokračovat přes historický Tulln a kolem klášterního komplexu Klosterneuburg až do Vídně a připsat si na konto 315 km. Výškový profil vskutku nebudí respekt: Pasov – 313 m n. m., Křemže – 203 m n. m., Vídeň – 157 m n. m.

Tauernská cyklistická stezka nebo-li po rovině napříč Alpami

Čekají vás úchvatné přírodní scenérie ve spojení s lehkostí jízdy na kole převážně s kopce po jedné z nejkrásnějších cyklostezek! Stezka začíná pod největšími evropskými vodopády Krimmelskými a pokračuje nenáročným terénem podél divoké horské řeky Salzach, lemované nejznámějšími vrcholy Vysokých Taur s ledovci i zasněženými špičkami třítisícovek, sytě zelenými pastvinami na strmých srázech. Projedete kolem zdobených sels­kých statků, malebnými vesnicemi, kolem důmyslných vodních elektráren, známými středisky Mittersill, Kaprun, Zell am See s oblíbeným jezerem. Cestou do St. Johannu  můžete navštívit divoké soutěsky Kitzlochklamm či Liechtensteinklamm. Dále se stezka stáčí přes historický Bischofshofen, proniká mezi vápencovými masívy Tennengebirge a Hagengebirge do keltského Halleinu s třítisíciletou historií těžby soli. Důstojným zakončením je prohlídka historického centra Salcburku, který stezka protíná. Celkem se ujede cca. 200 km po dobře značené cyklostezce bez provozu či s omezením motorových vozidel. Od vodopádů až do Salcburku máte k dobru 650 výškových metrů!

Varianta: využít navazující nové cyklostezky podél řeky Saalach, která je přítokem Salzach. Razí si cestu Berchtesgadenskými Alpami v Bavorsku a “kamenným mořem” Steinernes Meer za Loferem.

Drávská stezka aneb Dolomity po rovině

Bonbónek pro obdivovatele Dolomit a Alp i pro odpůrce jízdy do kopce! Značená, snad nejkrásnější alpská cyklostezka vede podél divoké Drávy stále mírně s kopce s úchvatnými pohledy na hradbu Sextenských a Liezenských Dolomit. Strmé svahy hlubokého údolí Drávy zdobí četné hrady a statky horských sedláků; kvalitní silničky k nim jsou výzvou zdatnějším cyklistům.Ti mohou vyjet k alpskému jezeru Weißensee, které lze přejet  lodí a vrátit se horskými pastvinami. Ráz krajiny se změní v široké Korutanské jezerní pánvi, ohraničené pozoruhodným Nár. parkem Nockberge, lákajícím horské cyklisty. U některého z jezer můžete putování ukončit, anebo pokračovat až na hranice se Slovinskem, kde se budete moci pochlubit 230 km, ke kterým vám jistě (kromě kondice) pohohl profil trati: Sillian – 1100 m n. m., Oberdrauburg – 620 m n. m., Villach – 500 m n. m., Völkermarkt – 462 m n. m.

Drávská cyklostezka, Korutany, Rakousko
Drávská cyklostezka, Korutany, Rakousko

Varianta: Karnská cesta – v sevření Dolomit

Tato “sestra” Drávské stezky opouští idylické údolí Drávy, abyste s řekou Gail pronikli do dramatického sevření Karnských a Liezenských Dolomit s jedinečnými přírodními scenériemi, milými vesničkami až do Villachu na trojmezí Rakouska, Itálie a Slovinska.

Tour de Mur +Lungau

“Tour de Mur” je uměleckým názvem cyklostezky, vedoucí podél řeky Mur na jižní straně Alp. Začíná u horské chaty Sticklerhütte (1741 m n. m.) a rakouské území opouští na hranicích se Slovinskem (210 m n. m) Přírodně nejzajímavější je její první část, nacházející se v salcburské  župě Lungau.  Lungau je tajný typ pro milovníky panenské přírody, leží na jižní straně Alp mezi 1.000 až 3.000 m.n.m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí. Bez významného stoupání můžete na kole proniknout podél potůčků a fantasticky rozkvetlých luk do nedotčené velehorské přírody. Idylické silničky, cyklostezky a turistické cesty vás zavedou do nejromantičtějších koutů údolí Weißpriachtal, Göriachtal, Zederhaustal, Riedingbachtal, případně dalších. Můžete se vydat na značený okruh “Mitterbergrunde”, kolem zámku Moosham, kde se ve středověku pálily ča­rodějnice. Kdo si chce “dát do těla”, nechť se vydá do sedla Katschbergu nebo na Schwarzenberský okruh nebo k jezeru Prebersee, kde se soutěží v podivné střelbě na vodní terč. Příznivci horských kol se mohou vydat lyžařskými terény středisek Lungau a Obertauern.

Alpy podél řeky Enns

Nejmladší z rakouských cyklostezek sleduje tok řeky Enns, začínající ve Flachau v lyžařské oblasti Amadé (1.000 m.n.m) a končící po 250 km u soutoku Enns s Dunajem, představuje objevnou cestu říší, které vévodí hory a voda. Po pravé straně vás doprovází Nízké Taury, přesněji Radstadtské a Schladmingské Taury, vlevo vaši pozornost přitahují rozeklaný Dachstein a majestátný Grimming. Po projetí známých lyžařských středisek Schladming, Haus, kolem zámku Trautenfels a kláštera Admont dorazíte do dramatické soutěsky Gesäuse v sevření rudných hor, odkud pokračujete po cestě vysoko nad řekou nebo po zrušené horské železnici s 13 tunely napříč Národním parkem Vápencové Alpy. Teprve v historickém městě Steyr se údolí rozšíří, aby vás dovedlo do cíle, nejstaršího města Rakouska Ennže, Enns (281 m.n.m). Cyklostezka je značena jako Ennsradweg a  je z části asfaltová, z části šotolinová. Většina trasy vede po silnici s řídkým provozem.

Solná komora – divoká i klidná romantika nejkrásnější části Rakouska

Nejedná se o “klasickou” cyklostezku, spíše o několik cyklotras kolem desítek jezer a jezírek nejpůvabnějšího koutu Rakouska. Objedete Hallstättersee, “fjord” Grundlsee, Mondsee, Fuschlsee, Attersee, Traunsee. Tajemná malá jezírka Toplitzsee a Kammersee lze objevit pouze pramicí, jiná jen v rámci atraktivních zajížděk: např. osamělé Ödensee či pyšné Hintersee. Fantastickou polohou a bohatou kulturní historií se vyznačují městečka Hallstatt, do nedávna přístupné jen po jezeře, Bad Ischl s lázeňskou promenádou a s císařskou vilou, Gmunden s porcelánovou zvonkohrou a nejmalebnější z nejmalebnějších – St. Wolfgang, kterými projedete. Velkým zážitkem pro horská kola je bezpečná jízda divokou soutěskou z Blaa-Alm do Bad Ischl. Trasy vedou převážně po vedlejších silnicích a cyklostezkách. Podél jezer jedete po rovině, mezi jezery se však často musí překonat stoupání.

Hallstatt, Rakousko
Hallstatt, Rakousko

Stepí a vinohrady kolem Neziderského jezera

Neziderské jezero najdete na rakousko-maďarském pomezí, v nejrovinatější a nejníže položené oblasti Rakouska. Na kole projíždíte nejzápadnější stepí Evropy se vzácnou flórou a faunou, teplou mělkou vodou, nadprůměrným množstvím slunečních dní. Jezero lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, louky, stylové vinařské vesnice. Můžete využít převozu lodí do oblasti Seewinkel s mnoha malými stepními jezírky, u nichž hnízdí vzácné druhy ptáků. Večer se nechte zlákat četnými “Heuriger” -vinařskými lokály v selských statcích s výtečným neuburským, veltlínským, místním Zweigeltem či muškátem Ottonelem.

…tím však výčet nejkrásnějších cykloturistických oblastí Rakouska zdaleka nekončí! V některém z dalších článků se budeme věnovat i ostatním, méně známým rakouským cyklostezkám.

Autorka je majitelkou CK TRIP

Do Rakouska můžete vyrazit s CK Trip. Na Po rovině napříč Alpami, vydáte se na nejkrásnější túry v srdci Salcburska i na kole ze středověku až do pravěku. A dalších 150 zájezdů na kole, koloběžkách, inlinech, v pohorkách i běžeckých botách, na lyžích najdete na webu www.ck-trip.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: