Rainerova chata

Rainerova chata

Pokud máte v úmyslu navštívit Rainerovu chatu, tak musíte nabrat kurz Velká Studená dolina. Chata není zasazena hluboko v horách, ale hned na počátku doliny ve výšce 1301 metrů, takže je lehce dostupná. To podtrhuje také blízkost horní stanice lanovky Hrebienok, která je vzdálena zhruba 20 minut chůze.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že se chata nachází na křižovatce přístupových cest k dalším tatranským stavením. Pokud byste po modré značce postupovali hlouběji do Velké Studené doliny, tak dojdete ke Zbojnické chatě (cca 4 km).  Mnohem blíže (cca 1 km), směrem do Malé studené doliny, je Zamkovského chata a hlouběji dolinou dojdete na Téryho chatu. Jen kousek nad horní stanicí lanovky Hrebienok je Bílikova chata.

Jelikož jsme ve Vysokých Tatrách, najdeme kolem chaty spoustu ostrých vrcholů. Jedním z nich je Slavkovský štít (2452 m), na který vede modrá turistická značka.

Něco málo o chatě

Rainerova chata je nejstarší chatou ve Vysokých Tatrách, když byla založena v roce 1863. Koncem 19. století byla chata využívána jako noclehárna pro nosiče a horské vůdce. Druhý dech dostala až v roce 1998, když byla rekonstruována.

Kromě občerstvení se tady můžete v rámci stálé výstavy dozvědět mnoho informací o tatranských nosičích nebo horolezeckém vybavení, které mi v porovnání s dneškem připadá jako náčiní na zahradu. Tehdejší horolezci sice nelezli takové šílenosti, jako je tomu dnes, ale když se podíváte na výbavu, jakou používali, tak je skoro nemožné, co s ní dokázali. Chata slouží také jako infocentrum.

V roce 2008 Rainerovu chatu navštívila britská královna Alžběta II. spolu s korunním princem Filipem.

Stavení dostalo jméno podle svého stavitele Jana Juraje Rainera, což byl zároveň německý podnikatel v oblasti realit. V Tatrách se zasadil o vybudování mnoha objektů.

Přístup

zelená značka Z Hrebienoku

modrá značka Od zbojnické chaty

modrá značka Z Tatranské Lomnice

zelená značka Od Téryho chaty

červená značka Od Skalnatého plesa

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: