HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

To základní o vařičích

To základní o vařičích

V článcích "To základní o ..." jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Jedním z oblíbených outdoorových témat je vaření. Upravili a aktualizovali jsme další ze základních informací, článek o vařičích a vaření.Plynové vařiče

Klasický plynový vařičKlasický plynový vařič

Jednoduché vařiče používající jako palivo zkapalněný ropný plyn v kartuši. Výhodou plynu je velká výhřevnost, snadnost obsluhy (zvlášť u modelů s piezoelektrickým zapalováním) a čistota použití (plamen nešpiní nádobí). Vařiče fungují prakticky bezporuchově. Start vařiče je bleskový, regulace plamene dokonalá, výhodou jsou i příznivé pořizovací ceny. Vařiče s hmotností pod 100 g batoh nezatíží a specialisté najdou plyňáky i pod 60 g!

Běžné kartuše mají objem cca 100 g, 230 g a 450 g plynu (existují i méně rozšířené velikosti a také napichovací kartuše, které musí zůstat připojené až do vyčerpání). Kartuše jsou standardně naplněny směsí plynů butan/propan. Nevýhodou plynových vařičů je horší použití v mrazu, což vyžaduje lepší obsluhu a případně lze využít směsi určené do nižších teplot. Kartuše se nesmějí přepravovat letadlem, ale jsou k zakoupení téměř všude s výjimkou exotických destinací (problémy mohou být např. v Indii, Jižní Africe i jinde). Spotřeba se liší podle výkonnosti a stupně regulace, zhruba se dá počítat 100 g za hodinu provozu vařiče.

Nejčastější konstrukcí plynového vařiče je rychlé a snadné našroubování hořáku na kartuši, nevýhodou je omezená stabilita při vaření ve větších nádobách.

Stogramová plynová kartušeStogramová plynová kartuše

Další možností je samostatně stojící vařič propojený přívodem s oddělenou kartuší. Výhodou je větší stabilita, nevýhodou vyšší hmotnost a horší skladnost vařiče.

Samostatnou kapitolou jsou vařiče pevně spojené s nádobou s integrovaným tepelným výměníkem a často s doplňkovou izolací varné nádoby. Výhodou je výrazné zvýšení efektivity vaření, lepší odolnost proti větru a snížení spotřeby.

 

 

Benzinové vařiče

Jde obecně o vařiče na kapalná paliva (tedy nejen benzin), u kterých palivo zplynuje teplotou samotného vařiče. Obsluha benzinových vařičů a transport paliva vyžadují určitou zkušenost, ale zato vařiče poskytují vyšší výkon a oproti běžným plynovým kartuším pracují lépe v zimních podmínkách. Výhodou je také to, že palivo lze získat na místě včetně problematičtějších destinací. Kromě benzinových vařičů existují univerzální modely, které mohou spalovat i naftu či petrolej.

V odlehlejších částech planety je výhodnější benzinový vařič, kvůli dostupnosti palivaV odlehlejších částech planety je výhodnější benzinový vařič, kvůli dostupnosti paliva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palivo je třeba z nádrže dopravit do hořáku ke zplynování. Nejčastějším řešením je pomocí pumpičky, kterou se natlakuje nádržka s palivem. Mizející variantou je využití tepla hořáku k přiměřenému nahřátí nádrže s palivem. Zapálení benzinového vařiče vyžaduje trochu cviku a citu (zejména u starších modelů), pro nahřátí hořáku a zplynování paliva se používá buď pár kapek benzinu přímo z hořáku nebo v případě horších paliv je třeba použít kvalitnější hořlavinu k nahřátí hořáku. Regulace plamene u benziňáků hodně závisí na provedení hořáku a určení vařiče. Ve srovnání s plynovými vařiči mají benziňáky levnější provoz, při nekvalitním palivu ale čeká uživatele časté čištění trysek i dalších částí přívodu paliva.

Ostatní vařiče

Maličké vařiče na pevný líh přetrvávají pro svoji jednoduchost a naprostou nerozbitnost, hodí se však jen do pohodových akcí. Výkon není valný a nedá se regulovat. Bez dokonalého závětří se nedá vařit ve větru.

 

Vařiče na tekutý líh mají také stále své příznivce. Často jsou v provedení jako sestava hořáku, závětří a jedné či více nádob, jednotlivé části do sebe zapadají. Vaření je tiché, vařič nemá žádné pohyblivé součásti, ale plamen se nedá regulovat.

Dřívkáč s dobíjenímDřívkáč s dobíjením

Vařiče na dřívka mají rostoucí okruh uživatelů. Jedná se o miniaturní výheň, ve které hoří oheň. Topí se klacíky, šiškami či kůrou a u některých modelů se o přísun vzduchu stará větráček poháněný bateriemi. Žár se dá otáčkami větráčku regulovat. Existují i modely s termoeletrickými články, které dokáží pomalu dobíjet baterie kapesní elektroniky.

 

 

V nabídce instantních jídel se objevuje možnost ohřátí jídla pomocí speciálního balíčku s chemickou směsí, která reaguje se vzdušným kyslíkem nebo s vodou a dokáže jídlo ohřát i bez vařiče. Jedná se o vaření na bázi chemické reakce.

Nádobí

Velikost a tvar nádoby má daleko větší význam pro úspěšné vaření než by se zdálo, zejména v extrémních podmínkách. Hořáky různých vařičů mají různé průměry a tomu musí odpovídat velikost dna nádoby. Čím výkonnější vařič, tím důležitější je správná proporce, protože teplo z příliš širokého plamene uniká kolem a příliš úzký plamen zase připaluje jídlo uprostřed. Rozdíly v čase potřebném na uvaření stejného množství vody mohou v různých nádobách být i několikaminutové!

Nejlevnější nádobí je z hliníku, u nás reprezentované nesmrtelným ešusem, který má dobrou tepelnou vodivost. Předností nerezového nádobí je nenáročná údržba, horší je to s hmotností, která je přibližně dvojnásobná než u hliníku či titanu. Poslední možností jsou kompozity, tedy kombinace kovů (např. vně hliník a uvnitř nerez ocel). Kombinace s nepřilnavým povrchem zlepšuje užitné vlastnosti, ale při použití na vařiči je nádobí náchylné nejen na poškrábání ale i na přepálení.

Dobrým pomocníkem jsou celokovové vakuové termosky, které jsou prakticky nerozbitné. Termosky zajistí na mnoho hodin horký nápoj nebo teplou vodu a v termoskách s širokým hrdlem lze uchovávat i teplé jídlo.

Tipy na další články:

Víte, jak vypadá expediční jídelníček Radka Jaroše? Přečtěte si článek z jeho pera!

Pravda o termosce a vaření v ní

Recenze cestovní stravy Mountain House

Test Soto Muka Stove OD-1NP - revoluční benziňák (video)


© Základní informace, aktualizováno 2014. U aktualizovaných článků Základních informací zůstávají zachovány případné komentáře.


08.09.2014, Redakce


Diskuse


Tlampač
Tlampač
http://www.facebook.com/groups/265081606929761/
06. 08. 2012, 17:23:00
Nevíte jestli se dá ještě někde sehnat toto ? http://www.trekshop.cz/varice-kartuse-podpalovace/benzinove-varice/benzinovy-varic-optimus-nova-1-1.html Parádní kousek , ale jaksi jsem o něj přišel v Rumunsku :-(
17. 09. 2014, 20:57:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Výstup na Mt. Cameroon
Mt. Cameroon (4095m n.m.) je nejvyšší hora západní Afriky, patří mezi aktivní vulkány, v minulém století zde proběhlo 7 erupcí, a ta poslední v roce 2000. Je to jediný vulkán mimo Středomoří, u kterého byly zdokumentované erupce před začátkem našeho letopočtu.