Prvovýstup, který měli všichni před očima

Prvovýstup, který měli všichni před očima

Asi tak by se dala nazvat nová mixová linie “ Südwandwächter“ na nejvyšší bod Rakouska Großglockner (3798 m), kterou vytvořilo 5. dubna rakouské duo Vittorio Messini a Matthias Wurzer.

Jedná se o poměrně překvapivou zprávu, když uvážíte, že nová cesta vznikla na relativně „okoukané“ a skrz na skrz prolezlé hoře, kterou Großglockner bezesporu je.

Je to už více než 200 let, co byl uskutečněn první výstup na Großglockner, a přesto se i dnes našel nový směr v jižní stěně, za jehož objevem a následným prostoupením stojí dva horští vůdci z vesnice Kals, která se nachází na úpatí „střechy Rakouska“.

Vittorio a Matthias opustili chatu Stüdlhütte 5. dubna brzo ráno a vyrazili k úpatí jižní stěny, kdy zleva vede hřeben Stüdlgrat a hodně zprava od jejich linie pak normálka. Pod stěnou nechali lyže a dále už pokračovali zasněženou vertikálou. Zhruba po 250 výškových metrech narazili na první ledové terasy a profil stěny byl celkově mnohem prudší, což podle jejich slov připomínalo pověstné zimní lezení v Skotsku.

V průběhu výstupu se napojili na hřeben Stüdlgrat. Dalšímu pokračování po něm se však chtěli zcela vyhnout, a proto zhruba 20 metrů slanili, aby nastoupili do žlabu Pillwax, kterým postupovali dalších 100 výškových metrů, než je vyvedl do jiného, nepojmenovaného žlabu, kterým se dostali na vrchol.

„To pomyšlení, že jsme i 216 let od prvovýstupu našli novou linii, je neuvěřitelné“, komentoval výstup Vittorio. Na Großglocknertak byla pod názvem „Südwandwächter“ zapsána další cesta, kteráv sobě skrývá obtíže M5, WI4+, překonává převýšení 600 metrů a jedná se o jednu z nejobtížnějších výstupových cest na tento kopec.

Großglockner – Südwandwächter (600m, M5, WI 4+)

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: