HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

První soutěž na Pohora.cz: vyhráli jste Vábivé ticho

První soutěž na Pohora.cz: vyhráli jste Vábivé ticho

Zajímá vás, kdo vyhrál v premiérové soutěži na Pohora.cz knížku Vábivé ticho horolezce a spisovatele Joe Simpsona, kterou vydalo nakladatelství Jota? Čtěte dále!

Vyhodnocení

Správnou odpověď snad věděl každý, kdo kdy držel v ruce jakoukoliv horolezeckou knížku. Jediné zmatení mohlo přijít se záměnou s filmem. V angličtině se totiž kniha i podle ní natočený film jmenují stejně – Touching the Void. Český distributor ale zvolil jiný název než český nakladatel, takže se film jmenuje Pád do ticha, zatímco původní kniha Setkání se smrtí. A to byla správná odpověď na soutěžní otázku.

Ze všech došlých správných odpovědí, kterých bylo rovných 50, což je na první soutěž pár týdnů po spuštění webu Pohora.cz úctyhodný počet, jsem metodou náhodného kliku se zavřenýma očima vylosoval výherce, tedy přesněji výherkyni, knihy Vábivé ticho z nakladatelství Jota. Výherkyni Věru Smolíkovou kontaktuji emailem, ostatním děkuji za účast a určitě to zkuste příště, další soutěž naleznete na Pohora.cz již zítra.

A na co jsem se vlastně ptal?

Joe Simpson se jako spisovatel proslavil napsáním knihy o svém boji o přežití po nehodě při lezení na Siula Grande v peruánských Andách. Jelikož nejenže přežil, ale i se dokázal vrátit zpátky do hor, využil svých zkušeností a zážitků k napsání dalších čtyř knih, kde mj. popisuje své životní i lezecké začátky a nehody před i po situaci v Jižní Americe. Po přečtení i jen části jeho knih si snad každý musí říct: „To všechno přežil? Jeden člověk?“.

Jenže nakonec Joe Simpson viděl ve svém okolí smrtelné nehody svých lezeckých parťáků a kamarádů, uvědomil si, že jeho anděl strážný možná jednou nebude ve správnou chvíli na správném místě a vzdal se milovaného horolezení.

Vábivé ticho vypráví především o Simpsonově pokusech splnit si dětský sen – zdolat severní stěnu Eigeru. Jako malý kluk totiž přečetl knihu Bílý pavouk od Heinricha Harrera, která právě o prvovýstupu na Eiger strmou severní stěnou vypráví. Na Eiger se vydal rovnou šestkrát a pokaždé musel pokus vzdát kvůli špatnému počasí.

A soutěžní otázka? Jak se v českém vydání jmenuje první a nejznámější kniha Joea Simpsona? Resp. co by mělo být v černém rámečku pod nápisem „Od autora bestselleru“ na obrázku přebalu knihy z nakladatelství Jota níže?

Své odpovědi posílejte do pátku 20. ledna na vojta@pohora.cz, do předmětu, prosím, napiště „Soutěž„.

Vábivé ticho

A na doplnění výše uvedeného přidám tip na zajímavé čtení, byť zatím jen v angličtině. Krom zmíněných pěti knih se skutečnými příbehy, napsal Joe Simpson i dva romány, z nichž druhý, s názvem The Sound of Gravity, vyšel loni na podzim.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: