Průvodce po krásách západní Kanady

Průvodce po krásách západní Kanady

Dechberoucí panoramata kanadských Rockies, jezera, ledovce, vodopády… Cesta po národních parcích západní Kanady – Jasper, Yoho a Banff, Glacier a Revelstoke – je dobrodružstvím, o kterém sní každý milovník přírody.

Bránou do kanadské divočiny je na této cestě Vancouver. Po příletu z něj ale neodjíždějte hned pryč, tato metropole má co nabídnout. Na výšlapy v národních parcích se můžete připravit v městském parku Stanley Park, přístav Canada Place, tržnice Granville Island a Chinatown vám dají nahlédnout do rušného života i oblíbené kuchyně místních.

První cesta z centra města vede do Lynn Valley, kde se můžete projít podél soutěsky, vynechat byste ale určitě neměli pro tento park typický visutý most. Odtud se vydejte po scénické silnici Sea to Sky Highway do horského střediska Whistler.

Taková outdoorová dovolená samozřejmě vyžaduje i nějaký čas strávený v autě, díky kterému se ale přemístíte do dalších nádherných parků. A ani cestou se určitě nudit nebudete, za každou zatáčkou na vás čekají nové dechberoucí scenérie kanadské přírody.

Mount Robson na dohled

Z města Whistler je to do dalšího cíle cesty, provinčního parku Mount Robson, přes 600 kilometrů – máme tedy dostatek času na pozorování jihozápadu Britské Kolumbie po většinu “přesunového” dne z okénka auta. 

Mount Robson vás ale za všechnu snahu řádně odmění. Hned po ránu si vyšlápněte k jezeru Kinney Lake, od kterého bývá vidět i vrchol Mount Robson. Těžko byste hledali lepší místo, kde se pro tuto chvíli rozloučit s Britskou Kolumbií a přesunout se do sousední provincie, než pod její nejvyšší horou.

Pěší túry po NP Jasper

V provincii Alberta vás jako první čeká neuvěřitelně malebná krajina národního parku Jasper. Než vyrazíte obdivovat krásy parku, sbalte si do auta oběd, který můžete později vytáhnout z krabiček na cestě. Maligne Lake vypadá jako namalovaný obraz a v některých chvílích je opravdu skoro až těžko uvěřit, že právě teď stojíte v reálné krajině. Kolem jezera vedou různé traily, kde můžete po dnech v autě protáhnout nohy a najít si ten “svůj” výhled do krajiny. Klára, která připravuje kanadské itineráře pro klienty CK Go2, doporučuje hike u divokého Maligne Canyonu. Až vám trochu vyhládne, je na čase sednout zpátky do auta a zamířit na scénickou Icefield Parkway. Míst k zastavení je tu nespočet a právě na jedno takové čeká v autě předpřipravený oběd. Zastavte se tam, kde vám to padne do oka, vytáhněte krabičky a užijte si nezapomenutelný oběd obklopení kanadskou přírodou.

Maligne Lake je chloubou národního parku Jasper, Rocky Mountains, Kanada.
Maligne Lake je chloubou národního parku Jasper, Rocky Mountains, Kanada.

Jezera a vodopády v NP Banff a Yoho

Národní parky Yoho a Banff, kam vás dovede právě Icefield Parkway, jsou skutečnými skvosty a měly by být v itineráři každé dovolené na západě Kanady. 

Jsme v polovině cesty a vás čekají dvě perly kanadských Skalnatých hor. Vodopád Takakkaw Falls vás uchvátí svou mohutností, a pro ty, kteří propadli kouzlu železnice, by v plánu neměla chybět zastávka u jednoho z výhledů na takzvané spirálové tunely.

A nebyl by to den v Kanadě, aby nebyla na programu jezera. Dechberoucí Emerald Lake v NP Yoho i fantastická jezera Moraine a Louise v NP Banff. Tento národní park si zaslouží pozornost i další den. Jezer, vyhlídek i míst, které svádí k zastavení v nádherné kanadské divočině, je tu nespočet. Pokud se na všechnu tu krásu chcete podívat z výšky, doporučujeme nechat se lanovkou vyvézt nad město Banff na vrcholek Sulphur Mountain, odkud je výhled opravdu neuvěřitelný.

Azurová jezera Emerald Lake, Lake Louise a Moraine nesmíte při návštěvě západní Kanady minout.
Azurová jezera Emerald Lake, Lake Louise a Moraine nesmíte při návštěvě západní Kanady minout.

Odpočinek v termálech

Po dnech strávených na nohou při poznávání různých zákoutí národních parků je čas na odpočinek. Poté, co projedete údolím řeky Kootenay ve stejnojmenném národním parku (a samozřejmě se mnohokrát zastavíte, protože za každou zatáčkou čeká výhled snad ještě o kousek hezčí, než ten předchozí), si naplánujte relax v Radium Hot Springs. Jedny z nejlepších termálních přírodních koupelí v celé Britské Kolumbii pomohou načerpat energii na další dny cesty. Čekají vás totiž nejen další fascinující národní parky, ale také poměrně velké vzdálenosti, které je mezi nimi potřeba urazit.

Za ledovci v Columbia Mountains

Majestátní hory Columbia Mountains budou tvořit kulisy vaší cesty do národních parků Glacier a Revelstoke. Ledovce, ostře řezané vrcholky hor, které dodávají na dramatičnosti rozkvetlým loukám, vodopády skryté v divočině jen pro oči těch, kteří se po nich rozhodnou pátrat… jednoduše ta pravá kanadská divoká příroda leží u vašich nohou, jen se vydat po stezkách poznat ji zblízka.

Závěrečná ochutnávka kanadské divočiny

Během putování z těchto parků do města Victoria, odkud vás letadlo vezme z nezapomenutelné cesty zase zpátky domů, se budete kochat ještě dramatickou scenérií kaňonů podél řek Fraser a Thompson, třešničkou na dortu bude před návratem do “civilizace” a přípravou na odjezd nespoutané pobřeží Vancouver Island.

Odtud už je čas pomalu začít své zážitky a vzpomínky přiřazovat k fotkám a ujetým i nachozeným kilometrům a s radostí si všechny nezapomenutelné chvíle znovu připomínat, protože západní Kanada vás chytne za srdce a nepustí.

TIP: Vydejte se na zájezd do USA a Kanady a poznejte to nejkrásnější z této země. Zájezd Putování Západní Kanadou je ideální pro nadšence do přírodních památek. Do Kanady zavítáme s českým průvodcem, který zde dlouhodobě žije. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: