HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Protržená hráz v Jizerských horách

Protržená hráz v Jizerských horách

Když v roce 1912 začali na téhle zdánlivě nevinné, krásné říčce stavět přehradu, nikdo netušil, že zadělávají na tragédii. Přitom důvod, proč se budovala, byl logický: Bílá Desná se uměla rozlít a za povodněmi zůstávali i mrtví. Stavělo se tři roky, pak kolaudační komise podepsala, že nová hráz je v pořádku.

Přešlo deset měsíců a 18. září 1916 začal z hráze tryskat dvoucentimetrový pramínek vody. Dělníci se snažili ještě otevřít šoupata, ale už bylo pozdě. Hráz se protrhla a do údolí se začalo valit 260 tisíc kubíků vody. Brala všechno: kmeny, kameny, pilu, domy, továrny, které stály dole u řeky. Dorazila až do Tanvaldu a Železného Brodu. Za ní zůstalo 62 mrtvých, 33 zničených budov a další těžce poškozené. Na tři stovky lidí ztratily střechu nad hlavou. Od roku 1937 připomíná katastrofu Bílé Desné památník, v roce 1966 byl areál bývalé přehrady prohlášen kulturní památkou, dnes tudy vede naučná stezka, která míjí stařičkou kamennou šoupátkovou věž, zbytky hráze, potrubí i šoupě, které tehdy nestačili otevřít.

Jára Cimrman Prorok

Od Návarova přes Tanvald běží k Bílé Desné a areálu bývalé přehrady Cyklostezka Járy Cimrmana aneb Na kole kolem Liptákova. Slavnostně a stylově (dámy s paraplíčky, pánové na velocipédech) byla otevřena v roce 2006, aby připomněla géniovy stopy ve zdejším kraji. Každé ze zastavení se věnuje některé z jeho dovedností. Zastávka u Protržené přehrady se příznačně jmenuje Zlá předtucha a připomíná Járu Cimrmana – Proroka.

Obří jezero

Příjemné koupání v Jizerských horách nabízí vodní nádrž Bedřichov, od června 2010 by se měla přidat sice vzdálenější, o to adrealinovější šance u česko-německých hranic v blízkosti města Görlitz. Nově napouštěné jezero Berzdorfer See, čtyřikrát větší než Máchovo, chce sloužit plavcům i milovníkům windsurfingu, kiteboardingu a jachtingu, dokonce námořního. Kolem jezera vede cyklostezka, kterou mohou využvat i bruslaři.

Článek vyšel na cestovani.lidovky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: