HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Prosby lezců v Ostravě byly konečně vyslyšeny

Prosby lezců v Ostravě byly konečně vyslyšeny

Je tomu přesně týden, kdy se nemožné stalo skutečným a v Ostravě byla otevřena dlouho očekávaná lezecká stěna – Tendon Hlubina, která splňuje dnešní představy o lezení na „umělce“.

Lhal bych, kdybych tvrdil, že v Ostravě nejsou jiné lezecké stěny. Pravdou však je, že žádná z nich není tím pravým ořechovým. Nedostatky jsou různé, nízká výška, nevyhovující profily, pravěké chyty, krátká otevírací doba, či nízký počet cest a následné mačkanice, kterými šustí věta: „Budeš to ještě lézt?“ Za vše hovoří skutečnost, že v zimních měsících není problém zaslechnout líbeznou ostravštinu na stěnách ve Zlíně, Brně či Olomouci, tak hladoví po lezení ostravští lezci jsou.

Hladové prstíky nasytí převis dlouhý 23,5 metru

Pojďme si teď představit stěnu samotnou a její parametry:

Výška: 20,6 m

Nejdelší linie: 23,5 m

Rozloha stěny: 1000 m2

Další plánované rozšíření: 700 – 1000 m2

Počet cest: 136

Vstupné: 100 – 140 Kč

Na své si přijdou i děti, výškaři a milovníci přednášek

„Na prostranství lezecké stěny může v jediné chvíli lézt 46 dvojic. Je připraveno 136 lezeckých linií s různými kombinacemi lezení“, přiblížil možnosti jeden ze zakladatelů Mgr. Ondřej Marynčák.

Na stěně nebude chybět běžný servis v podobě půjčovny vybavení, občerstvení a sociálního zařízení. Vybavení si tady můžete také koupit. Hned při otvíračce si mohli návštěvníci kromě lezení poslechnout také zážitky z letošní expedice na osmitisícovku Manáslu, což je pravděpodobně předeslání toho, že stěna bude čas od času nabízet také kulturní program.

„Jsou připraveny i lehčí pasáže v podobě stěny s žíněnkami pro děti, ale také těžší trasy s převisy a náročnými cestami”, vysvětluje další ze zakladatelů Jiří Štencl.

Výstavba lezecké stěny pro veřejnost a zahájení provozu je však „pouze“ první fází místního projektu. Ta druhá, probíhající v následujících týdnech, představuje vybudování tréninkového a školicího centra – Polygon pro pracovníky ve výškách, policii, záchranáře, hasiče a jiné profese, které při práci používají lano.

Po lezení na Colours of Ostrava, kafe nebo divadlo?

Stěna byla vystavěna v jedné z bývalých hal dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, což je národní kulturní památka, která ve světě nemá srovnání. Železárny staré téměř 200 let jsou představitelem industriální architektury a v posledních letech areál zažívá vlnu oživení. Kromě vyhlídkové věže, kavárny, multifunkční auly GONG, Světa techniky a dalších nově vzniklých či zrenovovaných objektů se tady v červenci koná hudební festival Colours of Ostrava.

Další informace a fotky můžete získat na webovkách Tendon Hlubina nebo na facebooku.

Přeji příjemné polezení!

S využitím novinky.cz, mytendon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: