Přírodní park Rohatiny a Čertova hráz

Přírodní park Rohatiny a Čertova hráz

Přírodní park Rohatiny se nachází mezi obcemi Lednice, Kočín a Borek v okrese Plzeň-Sever.

Jeho středem protéká Kralovický potok, který zde poklidně meandruje a vytváří malebné úzké údolí a pak se vlévá do říčky Střely. Tichým údolím nevede žádná značená turistická trasa, ale určitě se tady neztratíte, půjdete po lesní cestě podél potoka. Má to však jeden háček, meandrující Kralovický potok totiž budete muset několikrát přebrodit. V létě to asi nebude takový problém, ale na podzim, nebo v zimě vám pomohou jen pořádné pohorky. I přesto, že je dnes okolí Kralovického potoka součástí přírodního parku, v minulosti tady probíhala hornická činnost – těžily se zde vitriolové břidlice. Haldy vytěžené břidlice jsou sice již zarostlé stromy, ale pořád zřetelně viditelné. Štoly však již dnes využívají pouze netopýři k přezimování.

Na soutoku Kralovického potoka s potokem Kopidlovským najdete přírodní útvar, kterému se říká okrouhlík a je tvořen pevnou horninou, kterou potok nedokázal překonat a tak si našel cestu kolem. Z povzdálí pak skutečně můžete nabýt dojmu, že se jedná o pozůstatky hráze, která tady kdysi přehrazovala potok v úzkém údolí. Kdyby tomu tak bylo, nešlo by rozhodně o malou hráz a možná právě proto si ji lidé spojovali s čertem. Ničeho se tady ale bát nemusíte, snad jen, že někdo neohleduplně naruší ticho, které zde všude vládne.

Přístup

Protože údolím nevede žádná značená turistická trasa, rozhodně nezaškodí, mít při ruce alespoň telefon s GPS navigací, nebo alespoň turistická mapa, abyste věděli, jak se do údolí dostanete. Jednou z možností je polní cesta z obce Kozojedy, tou další pak taktéž polní cesta z obce Lednice. Můžete však vyrazit od rozcestníku u Piplova mlýna, který se nachází nedaleko obce Borek. Půjdete po zelené proti proudu říčky Střely a po asi 500 metrech odbočíte doprava do údolí Kralovického potoka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: