Přetržené lano

Přetržené lano

Pozor na umělých stěnách – bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu vydala varování před obroušenými karabinami.

Ilustrační obrázek z lezeckého centra Mammut nemá souvislost s popisovanou nehodou, jen ukazuje mechanismus vzniku nebezpečného obrusu karabiny. Lezecké cestrum Mammut Holešovice mění expresky včas. Popisovaná událost se nestala na této stěně.

Na umělých horolezeckých stěnách bývají expresky s karabinami trvale připnuté na stěně. Především při spouštění lezců přes karabiny dochází časem ke zbroušení těla karabiny v místě ohybu lana. To nejvíce postihuje poslední karabinu na konci výstupové cesty, přes kterou se lezec spouští. Ta bývá obvykle ocelová, protože se s tím počítá. Její obroušení navíc není nebezpečné. Jednak se do této karabiny nepadá, jednak je zbroušena dokulata beu ostré hrany. Druhou nejobroušenější karabinou je ta první v cestě, která může díky tvaru zbroušení způsobit přeseknutí lana. Jistič totiž obvykle nestojí hned u stěny, ale o kousek dál. Lano je v karabině napnuté, rovné, a proto vybrušuje její původně oblé tělo do roviny, na jejíchž krajích vzniká nebezpečná ostrá hrana. Nejlíp je to vidět na obrázcích:

Karabina probroušená lanem při spouštění

Karabina probroušená lanem při spouštění

Lano přetržené po krátkém pádu do obroušené karabiny

Oproti vratnému bodu zde lano není okolo těla karabiny obtočeno cca o 180°, ale prochází rovně. Vzniká ostrá hrana, na které se lano v případě zachycení pádu může přeseknout. Stejné podmínky pro vybrušování karabiny do ostré hrany mohou být i jinde, kde se lano při spouštění v karabině lomí. Na začátku nebo konci traverzu, pod převisem a podobně. Tyto případy jsou pochopitelně nebezpečnější, než první karabina v cestě, protože ta je nízko a hrozící pád není z velké výšky.

Míst, kde může na umělých stěnách vznikat nebezpečné obroušení karabin je mnoho, ilustrační obrázek z lezeckého centra Mammut nemá souvislost s popisovanou nehodou, jen ukazuje mechanismus vzniku nebezpečného obrusu karabiny. Lezecké cestrum Mammut Holešovice mění expresky včas. Popisovaná událost se nestala na této stěně.

Provozovatelé umělých horolezeckých stěn by měli průběžně kontrolovat karabiny postupového jištění, a obroušené včas nahradit novými. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat karabinám prvního postupového jištění, a vůbec všem karabinám, ve kterých se mění směr vedení lana (např. pod převisy, na začátku nebo konci traverzu, v traverzu napříč koutem, apod.). Pokud jako návštěvník umělé stěny narazíte na obroušenou karabinu, neprodleně upozorněte provozovatele stěny a hlavně do ní nepadejte. Celý dokument bezpečnostní komise najdete zde na stránkách Horosvazu.
Převzato z HoryInfo.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: