Přeplněný Everest. Fronta 600 lidí šokovala profesionály

Přeplněný Everest. Fronta 600 lidí šokovala profesionály

Německý horolezec Ralf Dujmovits měl nejvyšší horu světa nadosah. Kvůli špatnému počasí se však v 8000 metrech rozhodl neriskovat a vydal se směrem dolů. Cestou se mu naskytl absurdní pohled na nekonečnou šňůru asi šesti set dobrodruhů. Šli opačným směrem.  

“Byl jsem asi v 7900 metrech, když jsem na úpatí hory Lhotse uviděl nekonečnou šňůru horolezců. Tvář vedle tváře si razila cestu nahoru. Celkem 39 expedic, což je asi 600 lidí. Nikdy předtím jsem na Everestu nepotkal takové davy,“ cituje Dumjovitse britský deník The Guardian.

Nic podobného jsem neviděl

Horolezec davy vyfotografoval a jeho snímků si všimla zahraniční média. „Myslel jsem na to, jak absurdní výjev se mi naskytl. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že ne všichni se z Everestu vrátí.“ Slova padesátileté horolezecké legendy se potvrdila. Následující víkend se stal osudný čtyřem účastníkům výpravy.

Dujmovitsovy fotografie stovek turistů stoupajících na nejvyšší horu světa vyvolaly řadu diskuzí a horolezec doufá, že odradí nezkušené horaly, aby na nejvyšší horu světa lezli. „Lidi, kteří na Everest lezou jen proto, aby se pak mohli chlubit přátelům, jsou stejní jako ti, co si logem Mercedesu potvrzují své bohatství,“ říká Dujmovits, podle kterého je nutné změnit systém vydávání horolezeckých povolení, jinak bude počet tragédií na Everestu stoupat.

Již dříve Pohora.cz uveřejnila článek s neveselou statistikou letošní sezóny na Everestu.

Vyšlo také na Lidovky.cz, které jsou partnerem portálu Pohora.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: