Poznej Salcbursko trochu jinak

Poznej Salcbursko trochu jinak

Běžecký závod v oblasti Salcburska, který pořádá značka Adidas Terrex, má prostě „něco navíc“. Skvělý servis pro závodníky a doprovodný program: relax v lázních, party, výlet, gastronomický zážitek. To vše navíc v krásném údolí Gasteinertal. Co víc si přát?

„Oslava sportu“ (#celebratethesport), takové je motto trailového závodu Adidas Terrex Infinite Trails a z pohledu účastníka na trase 30 km musím říct, že bylo bezezbytku naplněno. Pár alpských závodů už za sebou mám, všechny byly pěkné, ale tenhle měl prostě tak nějak „něco navíc“. Dost možná to byla právě skvěle zvolená lokalita krásného údolí Gasteinertal, možná aspekt respektu k přírodě, na který kladou organizátoři velký důraz, nebo bohatý doprovodný program a skvělá atmosféra. Ale nejspíš všechno dohromady.

Údolí Gasteinertal – pastva pro oči, ráj pro běžce

Když se organizátoři před šesti lety při vzniku závodu Adidas Terrex Infinite Trails rozhodovali mezi třemi alpskými destinacemi pro jeho konání, rozhodli nakonec pro oblast Salcburska, tzv. „Salzburgerland“, mimo jiné proto, že turistická centrála této oblasti měla o konání akce ve svém regionu největší zájem a byla ochotná poskytnout servis pro závodníky. A že to byla volba dobrá, mohu po osobním zážitku jednoznačně potvrdit. Dobrá spolupráce závodu a centrály cestovního ruchu oblasti Salzburgerland přináší závodníkům různé benefity, jako je například bezplatná vlaková doprava do údolí Gasteinertal o závodním víkendu.

Údolí Gasteinertal leží jižně od města Sankt Johann im Pongau a probíhá od hranic národního parku Vysoké Taury k údolí řeky Salzach. Kromě dechberoucích horských scenérií je proslulé zejména lázeňstvím za využití místních temrálních pramenů. To je koncentrováno zejména do městeček Bad Gastein a Bad Hofgastein. A právě druhé jmenované je i centrem závodu Adidas Terrex Infinit Trails.

Údolí nabízí téměř nekonečné vyžití pro sportovce všeho druhu v zimě i v létě, v čele s téměř 600 km dlouhou sítí trailů pro (nejen) horský běh. Označení „běžecký ráj“ je tedy zcela na místě. V kombinaci s komplexností služeb a dobrou dostupností z ČR (z Prahy se do Bad Hofgasteinu dostanete do 5 hodin jízdy) je to ideální destinace nejen pro unikátní závodní zážitek, ale i pro aktivně strávenou dovolenou v jakoukoliv roční dobu.

Údolí Gasteinertal – ráj pro běžce, pastva pro oči, Adidas Terrex Infinite Trails 2023
Údolí Gasteinertal – ráj pro běžce, pastva pro oči

Alpentherme Bad Hofgastein – Relax a regenerace na světové úrovni

Každý aktivní sportovec ví (nebo by měl), že naprosto nezbytnou součástí dobrého výkonu je kromě samotného tréninku i dostatečná a kvalitní regenerace. A právě pro tyto účely se v městečku Bad Hofgastein nachází možná trochu nenápadný, ale o to větší klenot – lázně Alpentherme včetně centra rehabilitace a sportovní medicíny. Leží v samotném centru městečka (s některými bližšími hotely jsou dokonce spojeny přímým tunelem) a kromě veřejně přístupných venkovních a vnitřních bazénů, vířivek a atrakcí pro děti (samozřejmě vše za využití termální vody) nabízí i služby nejvyšší úrovně v různých odvětvích rehabilitace a sportovní medicíny pod vedením zkušených lékařů a odborníků. Sportovcům nabízí různé balíčky i individuální služby od výkonnostních testů s využitím cyklotrenažeru či běžeckého pásu, fyzioterapie, kryosauny až po nejmodernější a v rámci Rakouska unikátní technologii AlterG®, která umožňuje běhat v až o 80 % menší gravitaci a významně tím zkvalitnit a urychlit rekonvalescenci po zraněních.

Alpentherme nabízí účastníkům Adides Terrex Infinite Trails zvýhodněné medicínské balíčky a bezplatný vstup do bazénové části po sobotním závodě. Konala se zde koneckonců i pozávodní party včetně vyhlášení vítězů. Netradiční, ale parádní nápad.

Alpentherme v Bad Hofgastein s termální vodou a úchvatnými výhledy přímo z bazénu, skvělá regenerace po Adidas Terrex Infinite Trails
Alpentherme v Bad Hofgastein s termální vodou a úchvatnými výhledy přímo z bazénu, skvělá regenerace po závodě Adidas Terrex Infinite Trails

Adidas Terrex Infinite Trails – důraz na společný zážitek a udržitelnost

Závody Adidas Terrex Infinite Trails sice nemají sáhodlouhou historii – letos se v sobotu 9. září běžel 6. ročník, ale na kvalitě organizace to rozhodně není nijak znát. Původně se jednalo o závod tříčlenných týmů, kdy každý běžel jednu z tras 21, 35 a 44 km. Týmová soutěž je základem závodu dodnes, postupně ale byly v dalších ročnících přidávány i individuální závody s trasami:

 • 60 km (cca 5000 m převýšení)
 • 45 km (cca 3000 m převýšení)
 • 30 km (cca 1900 m převýšení)
 • 15 km (cca 900 m převýšení)

Vedle perfektního zážitku pro běžce, kteří se při závodě dostanou na mnohá krásná místa a vrcholy v okolí údolí Gasteinertal, kladou od počátku pořadatelé důraz také na aspekt ekologického a udržitelného přístupu při organizaci akce. Počínaje tím, že závod probíhá pouze za dne (proto není v plánu přidávat delší trasu s nočním startem), až po možnost zakoupit si v centru závodu vlastní sazenici, která bude použita pro obnovu a „údržbu“ místních lesů. Kapacita závodu je omezena na 1200 béžců celkem na všech trasách, aby ani přílišná „masovost“ neměla negativní dopady na krajinu. Zajímavým zpestřením pro milovníky přírody je i procházka s průvodcem v bočním údolí Angertal zakončená stylovým brunchem v lese.

Trasa 30 km – „se vším a pro všechny“

Já jsem si z nabízených tras vybral variantu 30 km s převýšením 1900 m, která byla letos zařazena nově, a i když většinou volím o něco delší vzdálenosti, vůbec výběru nelituji. 30 km se sice nezdá jako nějak moc, ale počtem nastoupaných metrů už se rozhodně jedná o zajímavou výzvu. Tahle varianta mi přijde takřka ideální kompromis – rozhodně není zadarmo, ale není potřeba být „ultra-blázen“ a vychutnáte si na ní vše, co horský běh může nabídnout – běžecké i chodecké úseky do kopce, krásné vrstevnicové traily, technické pasáže nahoru i dolů i prověření morálu na šotolině. A takhle jsem si ve zkratce závod užil (opravdu, bez uvozovek).

Adidas Terrex Infinite Trails trasa 30 km nabízí opravdu vše, včetně technických pasáží
Adidas Terrex Infinite Trails trasa 30 km nabízí opravdu vše, včetně technických pasáží

Celkové 30. místo z 203 doběhnuvších v čase 4:11:32 už je jen osobní třešničkou na dortu, že se snad za svou účast nemusím stydět 😊 Každopádně můžu s klidným svědomím doporučit závod všem, kteří si chtějí užít alpské běhání v té nejlepší možné podobě a s maximálním servisem.

Shrnutí závodu závěrem

 • 30 km, 1900 m převýšení
 • 3 občerstvovací stanice, perfektně vybavené jídlem i pitím, nutnost vlastního kelímku.
 • Ideální mix terénu – prudké kopce nahoru a dolů, spoustu běhatelných úseků, krásné traily i široké zpevněné cesty
 • perfektní značení i podpora organizátorů na trase
 • bohatý doprovodný program – vstup do lázní/bazénů zdarma, povedená afterparty po závodě, nedělní „Kaiserschmarren party“ na vrcholu Stubnerkogel i s lanovkou zdarma
 • kapacita závodu 1200 běžců celkem, v roce 2023 naplněna
 • běžci ze 49 zemí světa, přičemž Češi patří mezi nejpočetnější, svou atraktivitou a dobrou dostupností z ČR si závod o účast vyloženě říká

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: