Powdersurfing aneb skateboarding na sněhu

Powdersurfing aneb skateboarding na sněhu

Co když máte snowboard bez vázání? Myslíte, že jízda na něm je nereálná, protože je neovladatelný a zákonitě za chvíli spadnete? Parta chlapíků z Utahu zjistila, že ne vždy.

Američan Jeremy Jensen v utažském Loganu založil firmu Grassroots, která vyráběla skateboardy. Vzhledem k tamním klimatickým podmínkám strávil letní sezónu na skateboardu a zimní v prašanu na snowboardu. Na doplnění, Salt Lake City, kde se konaly zimní olympijské hry v roce 2002, je hlavním městem Utahu.

A tak s kamarády a kolegy vymýšleli, jak obě aktivity spojit. Jak získat na snowboardu volnost ze skateboardu. Nevím, jak vy, ale mé dětské snowboardové začátky, byly právě když jsem se postavil na dětské boby a pokusil se sjet svážek před chatou. Samozřejmě jsem spadnul dozadu, protože mi boby podjely pod nohama. Jeremy Jensen měl za sebou pravděpodobně základy fyziky a surfingu, a tak tušil, že dokud se o prkno pod sebou neopře, bude mu ujíždět stejně jako mě ty boby. Potřebuje tedy hluboký a měkký prašan, aby mohl na snowboardu bez vázání surfovat jako na vlnách na moři.

Postupným testováním a vývojem se jim podařilo najít tvar a materiál, který klouže tak akorát a umožňuje plynulou jízdu ve sněhu, například včetně skoků s přetočením kolem podélné osy prkna známým ze skateboardu jako kickflip. A to na snowboardu opravdu neuděláte 🙂

Prkno představili poprvé v roce 2009 a nový sport nazvali powdersurfing, neboli surfování v prašanu. V současnosti natáčejí sérii videí pod názvem Powsurf Chronicles a na aktuální první díl se dnes můžete podívat na Pohora.cz.

Pro další informace o powdersurfingu doporučuji powsurf.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: