Poslední srpnový víkend patří Teplicím a horolezeckým filmům

Poslední srpnový víkend patří Teplicím a horolezeckým filmům

Tradičně a přesto pokaždé trochu jinak končí prázdniny v Teplicích nad Metují. Fesťák, nebo chcete-li Mezinárodní horolezecký filmový festival, který každoročně láká příznivce lezení i jiných outdoorových sportů na konec srpna do tohoto malého města, se zde za dobu své existence stal neodmyslitelnou součástí právě konce prázdnin. V letošním roce slaví festival již třiatřicet let své existence a na návštěvníky čeká jako vždy bohatý a zábavný program.

Fesťák letos oslaví Kristova léta

Na 33. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují (25. 8. – 28. 8. 2016) bude promítáno ve dvou sálech 48 soutěžních  filmů z 15 zemí světa. Jmenujme např. Pákistán, Chile, Japonsko, Brazílie….

Pro návštěvníky jsou dále připraveny dvě výstavy. První nám letos představí fotografie Ivo Sedláčka, známého československého lezce a ta druhá profesionálního fotografa Vítka Ludvíka, který patří mezi špičku extrémní sportovní fotografie.

Besedy s drsoni

Jedním z největších festivalových lákadel bývají besedy se zajímavými hosty, jejichž zážitky a zkušenosti přenesou publikum do vzdálených míst a tak trochu mimo svět běžných smrtelníků. Pro letošek můžeme potvrdit besedu s jedinečnou spárařskou dvojicí Petem Whittakerem a Tomem Randallem, které všichni znají spíš pod přezdívkou Wide Boyz. Přednášku ze svých expedic přislíbil také slovenský horolezec Ján Smoleň, čechošvýcar Čestmír Lukeš a český lezec Ondřej Beneš.

Doprovodný program

Součástí festivalu je již tradičně bohatý doprovodný program. Letošní novinkou je nedělní Mistrovství republiky mládeže v boulderingu. Mezi další sportovní akce patří boulderingový pohár pro děti a v sobotu pro dospělé, dále  běh Teplickými skalami – La Sportiva cross, různé soutěže např. Slack line, Věšák, Spára, Širočina nebo Lezení poslepu. Vyzkoušet si můžete řadu zajímavých dovedností nebo jen relax s přáteli v Kafírně nad zámeckou zdí.

Součástí doprovodného programu je i prezentace redaktorů Světa outdooru. Seznamte se s nimi a přijďte je navštívit každý den od čtvrtka do neděle do místního parku. Co vás čeká a co se bude na stánku Světa outdooru dít?

Muzika a koncerty

Hlavní hvězdou letošního hudebního programu bude Anna K., která vystoupí v pátek a doplní ji koncerty kapel Vyhoukaná sowa a Pumpa. Sobotní zábavu obstarají kapely Queens of Everything, Abraxas a Echt!.
Letošní mezinárodní odbornou porotu bude zastupovat slovenská horolezecká legenda Igor Koller, polský horolezec a redaktor a vydavatel časopisu Góry i Alpinizm Alek Lwow, teplický rodák a horolezec Ivo Sedláček a ženskou část dokumentaristka pocházející z kanadského Toronta Kristýna Balabán.

Vyhlášení těch nejlepších

Nedělní program zakončí festival bohoslužbou za zemřelé horolezce, losováním divácké soutěže a hlavně slavnostním vyhlášením vítězných filmů. To proběhne krátce po poledni, kdy během slavnostního zakončení odborná mezinárodní porota vyhlásí výsledky a rozdá pomyslné „Oskary“, v našem případě Boryše – krásné vyřezávané sošky pocházející z dílny řezbáře Petra Kysely z Machova, které k festivalu neodmyslitelně patří.

Pokud si chcete užít trochu adrenalinu, potkat lezecké osobnosti českého i zahraničního věhlasu a načerpat neuvěřitelnou pohodu a energii, která z lezců a prostředí kolem nich vyzařuje, jsou Teplice nad Metují tím pravým místem, kam se poslední srpnový víkend vydat.

Nezapomeňte si tedy zapsat do diářů termín 25. až 28. srpna a těšíme se na viděnou na Fesťáku. Aktuální informace naleznete na www.horolezeckyfestival.cz nebo na festivalovém FB profilu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: