Portugalský NP Peneda-Gerés: výlet do hor z Porta

Portugalský NP Peneda-Gerés: výlet do hor z Porta

Portugalsko není typickou destinací, kam byste se vydali za horami. Pokud ale chystáte cestu do Porta, rozhodně si nenechte ujít poměrně neznámý národní park Peneda-Gerés.

Vydala jsem se sem v listopadovém termínu, který zaručil nejen chladnější počasí, ale také minimální počet turistů. Dostupnost parku je z Porta přívětivá, ale spíše autem (necelé dvě hodiny), které se pak hodí zejména na místě. Díky němu totiž stihnete za poměrně krátký čas navštívit hned několik zajímavých lokalit.

Neobjevený sever

Severnější části parku, Serra da Peneda a Serra do Soajo, jsou mnohem méně navštěvované, cesty tu občas ovládnou koně a krávy a ve vesnicích potkáte ženy v tradiční černé barvě a gumácích. Jih parku je naopak poměrně turistický a zejména v lázeňském městě Gerés můžete mít pocit, že je tu rušno až příliš. Ideálním kompromisem je kamenná vesnička Campo de Gerés, v níž najdete ubytování v tradičních kamenných domech a v okolí spoustu příležitostí na výlety.

Hory v Peneda-Gerés nepřipomínají zrovna horské velikány, ale vše tu působí poměrně divoce. Připravte se na to, že celkem málo míst je protkáno značenými turistickými trasami, a pokud se chcete zatoulat hlouběji do místní divočiny, sežeňte si dobrou mapu a zvažte i GPS.

NP Peneda Geres, Portugalsko
NP Peneda Geres, Portugalsko

Vyhlídky, vodopády i antické ruiny

Vynechat byste neměli hned několik ikonických míst. Asi tři čtvrtě hodinovou pohodovou procházkou od hráze přehrady Albufeira de Vilarinho das Furnas dojdete ke zbytkům zaplaveného starého římského města Vilarinho das Furnas, které ve vás zanechá doslova surrealistické pocity.

NP Peneda Geres, Portugalsko
NP Peneda Geres, Portugalsko

Nezapomeňte si také v některé z vesniček Soajo či Lindoso prohlédnout tradiční sýpky a sklady potravin. Působivé výhledy a dobře značené turistické trasy najdete v okolí vodopádu Arado, kam se dostanete po pár minutách jízdy autem z vyhlášené vyhlídky Miradouro da Pedra Bela.

NP Peneda Geres, Portugalsko
NP Peneda Geres, Portugalsko

Treky a horské výstupy v Portugalsku

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: