Polská zimní expedice na Broad Peak dostala podpásovku

Polská zimní expedice na Broad Peak dostala podpásovku

Poláci šli do expedice s tím, že se jedná o obrovskou výzvu. Vždyť v některých letech kvůli velkému množství sněhu na Broad Peak nikdo nevylezl ani v létě. S podmínkami, které momentálně nastaly, nikdo nepočítal.

Ostře sledovaná horolezecká výprava do Karákóramu musí čelit rekordně silným mrazům. Ty dosahují až -27 °C, a to ve výšce pouhých 2200 metrů. Dokážete si představit, jaká musí být kosa třeba v base campu?

Tohle místní obyvatelé už dlouho nezažili

Lidé žijící v oblasti jsou šokováni. Podle nich taková zima nebyla už několik let. Většina z nich vůbec nevychází z domu, zamrzají také vodovody.

Vysoká vlhkost ještě sráží pocitovou teplotu a má na svědomí také nefunkční cesty, které pokrývá vrstva ledu. Jelikož se zde nepoužívají zimní pneumatiky, tak o nějakých řetězech či pneumatikách s hroty nemůže být ani řeč. Mimo provoz jsou také auta, kterým zamrzají dieselové motory.

V důsledku těchto teplot umrzlo už 6 lidí. Kdo z vás se někdy dostal do horských vesnic v podobných zemích, určitě ví, jak vypadají některé místní domky uplácané z hlíny.

Co to znamená pro Poláky?

Musí počkat, než mrazy poleví, protože silnice v úseku Gilgit – Skardu je momentálně neprůjezdná. Celý tým doufá, že se teploty vyšplhají o něco výš, nebo se najde nějaké provozuschopné auto.

S využitím portalgorski.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: