Poláci to letos v zimě opět zkusí v Pákistánu

Poláci to letos v zimě opět zkusí v Pákistánu

Slovní spojení „Poláci a zimní výstupy na osmitisícovkách“ zná každý, kdo se aspoň trochu zajímá o horolezectví. Loni se našim severovýchodním sousedům podařil zimní prvovýstup na Gasherbrum I (8068 m). V tomto roce se pokusí stanout na jeho západním sousedovi.

Trochu statistiky

Polský horolezecký svaz na svém webu minulý týden zveřejnil informaci o tom, že se polští horolezci pokusí vylézt zatím v zimě neslezený Broad Peak (8047 m). Pokud by se jim to podařilo, tak by bylo v zimě vystoupeno už dvanáct ze čtrnácti osmitisícových vrcholů.

Ještě před rokem a devíti měsíci byla zimní pákistánská osmitisícová tvrz nedobyta. Tuto bariéru prolomila až mezinárodní expedice v roce 2011 ve složení Simone Moro (ITA), Denis Urubko (KAZ) a Cory Richards (USA). Ti se postavili 2. února v 11:30 (pákistánského času) na třináctou nejvyšší horu světa Gasherbrum II (8034 m).

Důvodem, proč pákistánské osmičky zůstaly až nakonec, je jejich severnější poloha oproti zbylým osmitisícovkám. To má za následek extrémně nízké zimní teploty. Dalším problémem je to, že technická obtížnost všech pěti pákistánských vrcholů je ve většině případů vyšší než u těch, které leží za hranicemi této muslimské země.

Ještě přidám informaci, že polští horolezci mají dosud „na kontě“ devět z jedenácti zimních prvovýstupů na osmitisícovkách.

Zimní expedice Broad Peak 2012/2013

Složení týmu není dosud úplně jasné, ale počet členů má být někde mezi pěti až šesti. Jisté je to, že vedoucím expedice, bude tak jako při loňském polském úspěchu, legendární Krzysztof Wielicki.

Další potvrzenou informací je trasa výstupu. Ta povede „normálkou“, která vede ze západu. Zásoby expedice byly do základního tábora, ve výšce 4700 metrů, odeslány už v září.

Oficiální tisková konference se má konat v druhé polovině prosince.

S využitím pza.org.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: